Gönderen Konu: T-129 ATAK PROJESİ  (Okunma sayısı 674240 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı marial

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Her Türk asker doğar
Ynt: T-129 ATAK PROJESİ
« Yanıtla #640 : 16 Mayıs 2013, 15:28:20 »

Helikopter pilotları ve teknisyenlerinin ATAK helikopterinde intibak, harbe hazırlık ve göreve yönelik eğitimleri için ATAK Helikopter Simülatörü tedarik edilecek.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’ndan (SSM) yapılan açıklamaya göre, IDEF 2013 Fuarı’nda “Atış Eğitim Simülatörü (ATESİM)”, “TESİM – BTES ve Uçsar Opsiyonları” ile ATAK Helikopteri Simülatörü (ATAKSİM)” sözleşmeleri, bugün düzenlenen törenle imzalanacak.

Atış Eğitim Simülatörü Projesi ile Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın temel nişancılık ve ortak muharebe yeteneklerinin arttırılmasına yönelik eğitim sistemleri geliştirilecek. Atış simülatörü, Savronik Elektronik AŞ ana yükleniciliğinde Türk savunma sanayi tarafından yerli olarak üretilecek. Proje, 24 ay içerisinde tamamlanacak.

TESİM – BTES VE UÇSAR OPSİYONLARI EK SÖZLEŞMESİ

Bilgisayar Tabanlı Eğitim ve Uçak Sistemleri Arıza Eğitici Sistemleri ile de Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın pilot eğitiminde kullandığı uçakların pilot yer eğitimi ve bakımcı eğitimlerinde kullanılmak üzere eğitim sistemleri geliştirilecek. BTES projesi ile pilot adaylarının sınıf ortamında veya bireysel çalışmalarına imkan sağlayan yazılım ve içerik tamamen yerli olarak üretilecek.

UÇSAR projesi ise benzer bir eğitim sistemini bu uçakların bakımında görevli personelin hizmetine sunacak. Projelerin 24 ay içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

ATAK HELİKOPTERİ SİMÜLATÖRÜ SÖZLEŞMESİ

SSM tarafından yürütülen en önemli projelerden biri olan Taarruz Taktik Keşif Helikopteri (ATAK) Projesi kapsamında temin edilecek sistemlerin en verimli ve etkin şekilde kullanılması için de ATAK Helikopter Simülatörü tedarik edilecek. Simülatör, helikopter pilotları ve teknisyenlerinin T-129 ATAK helikopterine “intibak, tazeleme, acil durum, harbe hazırlık ve göreve yönelik” eğitimlerinde kullanılacak.

Proje, Havelsan ana yükleniciliğinde ve TUSAŞ ana-alt yükleniciliğinde gerçekleştirilecek. İlk ürünler 36′ıncı ayda, son ürün ise 42′inci ayda teslim edilecek.

Öte yandan, ATAKSİM projesinde tedarik edilecek sistemlerin mümkün olduğunca yerli sanayi katılımı ile gerçekleştirilmesi planlandı.

http://www.savunmasanayihaberleri.net/atak-icin-yerli-simulator/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #641 : 22 Mayıs 2013, 17:28:04 »
T-129'a denge için ağırlık konulacak

Uçarken denge sağlayamayan T-129 taarruz helikopterleri, arka kısmına ağırlık konulduktan sonra TSK'ya teslim edilecek.
T-129'a denge için ağırlık konulacak
22.05.2013 - 15:49

Taarruz helikopterlerinde T-129A (Erken Duhul Helikopteri) yaşanan denge sorununa çözüm bulundu. Uçarken burnu aşağı doğru inen helikopterin arka tarafına 70 ile 100 kilo arasında ağırlık konulacak. Sorunun çözülmesinin ardından test uçuşları yapılan helikopterlerin, yaz aylarında TSK’ya teslim edilmesi bekleniyor.

YAZ AYLARINDA TESLİM EDİLECEK

Şartnamedeki yeterlilikleri yerine getiremediği için teslimatı geciken Türk-İtalyan ortak yapımı taarruz helikopteri T-129’da sorunu çözecek formül bulundu. Denge sorunu yaşadığı için uçarken burnu aşağı doğru inen helikoptere ağırlık konulacak. Sorunun halledilmesiyle birlikte, test uçuşları devam eden helikopter, yaz aylarında TSK’ya teslim edilecek. Zaman’a konuşan üst düzey bir savunma bürokratı, “Helikopterin tasarımını yapan Agusta şirketinin ağırlık merkezini değiştirmesinden dolayı bazı güçlükler yaşandı. T-129’a 70 ile 100 kilo arasında bir ağırlık konulacak. Böylece denge sorunu aşılacak.” dedi. Balast ismi verilen ve genelde kurşundan yapılan bu denge ağırlığının helikopterin performansını olumsuz yönde etkilemeyeceği dile getiriliyor.

4 HELİKOPTER ARIZALI ÇIKTI

Türk Silahlı Kuvvetleri, ATAK Taarruz Helikopteri Projesi’nde acil ihtiyaç için 9 adetlik ek anlaşma imzalamıştı. T-129’lardan daha az donanıma sahip bu helikoptere 'T129-A Erken Duhul Helikopteri’ (EDH) ismi verildi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nde (TUSAŞ) montajları tamamlanan 4 adet EDH’nin test uçuşları devam ediyor. Fakat ağırlık ve denge sorunları nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı bu helikopterleri teslim almaya yanaşmadı. Denge sorununu aşmak için çalışmalarını sürdüren TUSAŞ ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) yetkilileri sonunda çözümü buldu. Helikopterin denge probleminin ortadan kaldırılması için arka tarafına ağırlık konulmasına karar verildi. Savunma bürokratları, bu durumun projede herhangi bir olumsuzluk meydana getirmeyeceğini savunuyor. Daha sonra teslim edilecek helikopterlerde ise aynı problemin yaşanmayacağı ifade ediliyor.

http://www.ensonhaber.com/t-129a-denge-icin-agirlik-konulacak-2013-05-22.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #642 : 22 Mayıs 2013, 17:36:26 »
Bu haberi hazırlayanlar oldukça geride kalmışlar. :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #643 : 27 Mayıs 2013, 14:51:02 »
TAI T-129 üretim hattından bir görüntü.

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #644 : 29 Mayıs 2013, 19:26:52 »
t-129 güneydoğuda bir çatışmaya girerse daha çok cirit ile mi kalkar?
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #645 : 29 Mayıs 2013, 21:13:56 »
Hükümet güneydoğu'da kimseyle çatışmasına izin vermez,artık bunu düşünmeye gerek kalmadı...

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #646 : 30 Mayıs 2013, 14:36:11 »
Selam Tuco, avatarin cok degisik, nedir o, anlami ne?

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #647 : 30 Mayıs 2013, 14:46:43 »
Selamlar abi,avatarım Barbaros Hayrettin Paşa(Hızır reis)'in sancağıdır.Bildiğin gibi en büyük Türk denizcilerden biri ve Preveze savaşının muzaffer komutanı ayrıca cezayir fatihidir.En üstteki arapça yazı Kur-an'ı kerimden Fetih suresi, ortadaki iki uçlu kılıç Zülfikar ,alttaki yıldız Hz.Süleyman'ın işareti(Kur'an-ı Kerimde rüzgara hükmettiği için Barbaros Hayrettin paşa'nın sancağındadır ki döneminin gemileri için rüzgarın önemini tartışmaya gerek yok).4 adet yuvarlak şekilin içinde de 4 halifenin isimleri yazılı.

İnsanlar zülfikar'ı haç,yıldızı da Musevi'lerin sembolü olan Davut yıldızı zannediyor ancak alakası yok , Zülfikar için insanlar yeniçeri sancağındaki şekle bakabilir.Hz.Süleyman'ın da iç içe geçmiş iki üçgenini araştırabilirler.Kolay yoldan şöyle bir link verebilirim...

http://korsan.uskudar.biz/barbaros_sancak.htm

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #648 : 30 Mayıs 2013, 15:08:52 »
Aciklaman icin tessekurler.

:)  Ancak Hz Suleyman (Solomon) zaten Davut'un oglu degilmiydi? Tevratin Hz. Suleyman tarafindan yazildigini zannediyorum yanlis hatirlamiyorsam. Yani Musevilik'le az cok ilgisi var veya peygamberler'le diyelim.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #649 : 30 Mayıs 2013, 15:21:58 »
Öyle abi Hz.Davut'un oğlu ve Hz.Davut'ta ,Hz.Süleyman Kur-an'ı Kerim de belirtildiği şekilde bizim peygamberlerimiz.Ancak insanlar Barbaros Hayrettin Paşa'ya bu işaret nedeniyle musevi damgası yapıştırmaya çalışmakta(Hızır reis Midilli adasında doğmuştur).

"Süleyman için de, fırtına biçiminde esen rüzgara (boyun eğdirdik) ki, kendi emriyle, içinde bereketler kıldığımız yere akıp giderdi. Biz her şeyi bilenleriz." (Enbiya Suresi, 81)

"Süleyman için de, sabah gidişi bir ay, akşam dönüşü bir ay (mesafe) olan rüzgara (boyun eğdirdik)." (Sebe Suresi, 12)