Gönderen Konu: T-129 ATAK PROJESİ  (Okunma sayısı 674972 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TrMhMt

• DefenceTurk
  • *
  • 0
T-129 ATAK PROJESİ
« Yanıtla #480 : 25 Kasım 2012, 14:59:14 »

A-129'un orjinali budur.

Bu arada Apache motoru degil Comanche motoru olacakti yazarken yanlis kucuk bir karisiklik olmus. Kendi silah sistemlerimizi kullanmamiz sorun degil. Su ucube yerine kendi tasarimimiz bir heli olsaydi da yine kendi sistemlerimizi kullansaydik.

Edit: Bu resimdeki flir bile daha sonra eklenmistir.
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2012, 15:02:49 Gönderen: TrMhMt »

Çevrimdışı Truman

• DefenceTurk
  • *
  • 1
T-129 ATAK PROJESİ
« Yanıtla #481 : 25 Kasım 2012, 15:18:36 »
Asli kesif-anti tank helisi olarak tasarlanmis bir heliyi biz bugun safkan atak helisi olarak tekrardan adam etmeye calisiyoruz. Ucube sozumun arkasindayim. Orjinalinde topu olmayan flir bulunmayan kendi amaci icin dizayn edilmis ve o amaca yetecek gucte motor ile takviye edilmis bir sistem. Bugun bir bu heliye top taktik, kocam bir filir koyduk, daha guclu bir motor yerlestirdik vs... Okadar degistiki heli artik bizim bildigimiz o essek degil bu. Iste sorunlarda burda basliyor ve 2007 den beridir bu heli orduya teslim edilmedi ve uzunca bir surede edilmeyecek gorunuyor.

Simdi eklentileri ve onlarin bu heliye yaptigi negetif etkileri soyle bir gorelim. Flir koyduk kocaman okadar buyuk ki yer olmadigi icin sonradan eklenen topunun uzerine yerlestirdik. Bu hem helinin cirkin gorunmesine hemde topun kullanilmasi ile sarsitni sorununa neden oldu. Soylenene gore cok ugrasmis aselsan calisanlari bu olumsuzlugu en aza indirmek icin. Dedik ya topu yoktu, top taktik tam helinin burnuna. Ozde bu sistemi barindirmadigi icin helinin agirlik dengesini bozdu ve yine top kullaniminda heliyi savurmaya basladi yine bunu en aza indirmek icin cok ugrasmis aselsan calisanlari ama duydugum kadari ile halada tam verim alinamamis. Buna istinaden orjinalinde topu besleyecek ic serit olmadigi icin yalardan yamalik serit cekmek zorunda kalinmis buda heliye ekstra agirlik katmis ve sol tarafa yatmasina sebep olmus. Hani kapsan bu zimbirti solami cekiyor olayi vardir iste bu helide hala bu sorun var. Guclu motoru olmadigi icin biz gittik Comanche'nin motorunu aldik getirdik taktik. Buda heliye ekstra agirlik ve ekstara uzunluk getirmis. Helinin bos agirligi ve boyu orjinalinkinden daha agir ve uzun.

Uzatmaya gerek yok kisaca orjinalinde bu amaca uygun tasarlanmayan bu heliyi amacimiza uygun hale getirmek icin debelenip duruyoruz. Tipi kamis sagindan solundan yamalik eklemeler takilmis ucarken/atis esnasinda ha bire bir tarafa ceken bir heli var elimizde. Ha siz bunlarda sorunmu diye bilirsiniz ama ben derim. Ben parasini verdigim seyin adam gibi olmasini isterim.

Diyorum ki bukadar mesakkatli isin icine girecegimize su heliyi sifirdan dizayn edip, arkads biz ne istiyoruz? Bizim icin heli nasil olmalidir deyip en basindan bir tasarima girseydikte eli yuzu duzgun yamalikli bir ucube yerine adam gibi kendi helimizi yapsaydik olmazmiydi? Zaten onca yil gecmis varsin bir iki yil daha uzasin tasarim safhasi goz onune olirsak. Ben sundan da eminim bu heliyi en basindan biz tasarlasaydik bugun bu heli coktan hizmet veriyordu...

Ben bunlari soyledim diye hakaret edecek kadar alcalmis uyeleri goruyorum. Demek ki biz hala oz elestiri yapacak yada yapana saygi gosterecek kadar medeni seviyeyi yakalayamamisiz. Efendim calisana hakaretmis(!) Benim bu sozlerim degil hakaret aselsanda taide calisan her bir emekcimize ovgudur. Ben onlarin bu essegi adam yapma basarisini goz onune alarak keske en basinda bu insanlara guvenselerdi sifirdan bir heli tasarlansiayydi tipki ANKA gibi bugun cok farkli bir konumda olabilirdik diyorum.
Apache de tanklar için tasarlandı ABD gerilla harbinde şehir savaşlarında kullanıyor.Üstelik senin yola çıkış tarzın yanlış sen ben parasını verdim en iyisini isterim diyorsun biz de diyoruz ki parasını verdiysek bütün hakları bizimdir en iyisini biz yapacağız.Ayrıca takvimde gecikme yok teslimat 2013 öngörülüyordu ve bu yıl teslim edilecek yılbaşında 6 helikopter  EDH den Nisan a kadar dokuzu teslim edilmiş olacak ve haziranda ise 51 adet teslimat başlangıcı olacak.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
T-129 ATAK PROJESİ
« Yanıtla #482 : 25 Kasım 2012, 16:03:12 »
O resme bakarak Orijinali budur demek çok yalnış. Aracın gelişimi var. Hemen hepsinde olduğu gibi.

Bu da A-129. Burnundaki topu biz koymadık. FLIR var mı? Mermi şeridi nerede. Helikopter İtalyan ordusuna ait.

Gelelim buna. Bu da A-129 ama bunda FLIR ve mermi şeridi de var. Demekki bu değişiklikleri bizden önce İtalyanlar yapmışlar. Bu da İtalyan ordusuna ait.

Bu da Cobranın ilk modeli AH-1G. Vietnam için tasarlandı. Bugünkü Cobralarla arasında uçurum var.

AH-1Z King Cobra. Başlangıçta düşük yoğunluklu savaş için tasarlanan cobra serisinin son madeli. Tam bir tank katili haline dönüştü.

YAH-64, bildiğimiz Apachenin ilk prototipi. Soğuk savaş yıllarının ürünü. O dönemin şartlarına göre tanksavar olarak tasarlandı. Prototip özellikle kuyruk kısmı olmak üzere epey yapısal değişikliklere uğradı.

T-129 ATAk. A-129 helikopterinin Türk Silahlı Kuvvetlerinin isteklerine göre yeniden şekillendirilmiş hali. Yerli yazılımlarla TSK'nın istediği her sistemi kullanabileceği bir saldırı helikopteri. Teröristlerin yakın gelecekteki korkulu rüyası...

« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2013, 02:24:46 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
T-129 ATAK PROJESİ
« Yanıtla #483 : 03 Ocak 2013, 18:21:08 »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Truman

• DefenceTurk
  • *
  • 1
T-129 ATAK PROJESİ
« Yanıtla #484 : 03 Ocak 2013, 22:22:34 »
Yıl sonuna kadar 4 helikopter teslim edilecekti sonra 6 helikopter dediler ortada bir şey yok artık şu Murad Bayar biraz daha akıllı davranmalı hiç mi düşünmüyor konuşmadan Haziran dedi Kasım dedi yılsonu dedi ulan yeni yıl geldi dalga mı geçiyor anlamadım...

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
T-129 ATAK PROJESİ
« Yanıtla #485 : 05 Ocak 2013, 15:21:25 »
Sakin olun yahu ne bu hiddet ne bu celal.Dört helikopterin teslimatında sıkıntı yok duyduğumuz kadarıyla teslimat yapılmış.Hatta beşinci helikopterde 15 ocak tarihine kadar teslim edilecekmiş.Yakında haberlerde geçer av sahnelerinden görüntüler sizde bizde rahat ederiz merak etmeyin.

Çevrimdışı Truman

• DefenceTurk
  • *
  • 1
T-129 ATAK PROJESİ
« Yanıtla #486 : 05 Ocak 2013, 15:36:49 »
Sakin olun yahu ne bu hiddet ne bu celal.Dört helikopterin teslimatında sıkıntı yok duyduğumuz kadarıyla teslimat yapılmış.Hatta beşinci helikopterde 15 ocak tarihine kadar teslim edilecekmiş.Yakında haberlerde geçer av sahnelerinden görüntüler sizde bizde rahat ederiz merak etmeyin.
4 helikopter teslim edildiyse sıkıntı yok o zaman :)

Çevrimdışı çiğil42

• DefenceTurk
  • *
  • 1
T-129 ATAK PROJESİ
« Yanıtla #487 : 05 Ocak 2013, 16:13:14 »

teslimat yapılmış olsaydı tören felan yaparlardı en azından sessiz sedasz olmazdı diye düşünüyorum

Çevrimdışı akrep

• DefenceTurk
  • *
  • 1
T-129 ATAK PROJESİ
« Yanıtla #488 : 06 Ocak 2013, 00:14:42 »
bence teslim helikopterleri egitim icin kullaniliyordur sahaya daha cikmamistir...
yani o heli kopterleri ucuracak pilotlarda gerek... ben öyle düsünüyorum...
ilk basta pilotlar tam olarak simolosyon ve kagit üzeri egitimden... gercek helikopterlernen egitim aliyorlardir... bir iki pilotun ucmasi önemli degil... cok pilot ucurmayi ögrenmesi lazim...
benim düsüncem bu... helilerde sorun yok ama egitim devam ediyor

Çevrimdışı Truman

• DefenceTurk
  • *
  • 1
T-129 ATAK PROJESİ
« Yanıtla #489 : 06 Ocak 2013, 16:21:21 »
Bende teslim töreni olmadığı için teslim edilmediğini düşünüyordum Avcı 4 helikopterin teslim edildiğini söylüyor umarım çok hızlı bir şekilde pilotlar helikopteri öğrenirler Mayıs ayına kadar görev almaya başlarlar da bu yaz mevsimini kabuslar görmeden geçirebilelim.