Gönderen Konu: Su-25 Frogfoot  (Okunma sayısı 14238 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Su-25 Frogfoot
« : 31 Mayıs 2013, 16:28:55 »
Su-25 Frogfoot

Nijer’e Su-25

Geçtiğimiz Şubat ayında Nijer iki Su-25 savaş uçağı aldı. Ukrayna’nın kullanım fazlası olan bu uçaklar Soğuk Savaş yıllarından kalmalarına rağmen yenilenmiş durumdalar. Nijer Hava Kuvvetleri’nde bu uçaklar alınana kadar savaş uçağı bulunmuyordu. 100 kadar personeli bulunan Nijer Hava Kuvvetleri 12 kadar nakliye ve keşif görevlerinde kullanılan uçağa sahip.

2004 yılında Fildişi Sahili de iki Su-25 almıştı. Ancak bu uçakları Fransız Barış Gücü askerlerine karşı kullanınca, Fransız Hava Kuvvetleri bu uçakları yerdeyken vurarak yok etmişti.

Su-25 esas olarak yer hedeflerine saldırı için tasarlanmıştır. 30 mm’lik çift namlulu 250 mermi kapasiteli bir topu bulunur. En fazla 5 ton cephane taşıyabilen uçağın toplam ağırlığı 17 tondur. Tek pilotun kullandığı çift motorlu uçak 280 km savaş yarıçapına ve 900 km/s azami hıza sahiptir. ABD ordusundaki A-10 saldırı uçağının karşılığıdır ve ondan %14 daha hızlıdır.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 02 Temmuz 2013, 18:55:11 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Bulgaristan'dan Gürcistan'a Su-25
« Yanıtla #1 : 02 Temmuz 2013, 19:12:07 »
Bulgaristan'dan Gürcistan'a Su-25

Bulgaristan'daki  Rus gazetesi "Vzglyad" göre Bulgaristan 2012 yılında hizmetten aldığı 10 Sukhoi Su-25 saldırı uçağını , uçak başına 8 milyon Bulgar levası fiyatla (uçak başına 4 milyon Euro) sattı. Hizmetten alınan bu uçaklar faydalı ömürlerini doldurmuş oldukları için yedek parça olarak satılmış olabilir. Ancak gazete haberine göre uçaklar Tiflis'te yenilenerek adı açıklanmayan bir Afrika ülkesine satılacaklar.

Eski Warşova Paktı ülkelerinden  olan Bulgaristan'da tek kişilik 10 adet 10 Su-25K ve çift kişilik 2 adet Su-25UB uçağı bulunuyordu. 70'li yıllarda Sukhoi Tasarım Bürosu tarafından tasarlanan Su-25 saldırı uçağı, 1981 yılında servise girdi. 1000 adetten fazla üretilen bu uçak, halen Sovyetler etkisinde kalan ülkelerde kullanılmaktadır.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 02 Temmuz 2013, 23:51:57 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
İki Su-25 Düşürüldü
« Yanıtla #2 : 23 Temmuz 2014, 15:50:29 »
İki Su-25 Düşürüldü

Malezya uçağının vurulduğu yerde Ukrayna'nın iki savaş uçağı düşürüldü
Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
23 Temmuz 2014
İki savaş uçağı düşürüldü

Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçı güçler, daha geçtiğimiz hafta Malezya yolcu uçağının vurulduğu “Snejni” kasabası yakınında Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait iki SU-25 savaş uçağını vurduklarını açıkladı.

Donetsk Halk Cumhuriyeti yönetimi adına Rusya’nın RİA haber ajansına yapılan açıklama şöyle:
“Sabah saatlerinde Malezya yolcu uçağının düştüğü bölgede “Snejni” kasabası yakınlarında Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait iki SU-25 savaş uçağı belirdi. Savunma birliklerimizin açtığı ateş sonucu savaş uçaklarından biri imha edildi, diğeri ise ciddi hasar aldı. Düşürülen ilk uçağın pilotu paraşütle atlayarak canını kurtarmayı başardı. Şu an elimizdeler”

Malezya yolcu uçağı faciasının yaşandığı bölgede iki savaş uçağının daha vurulduğunu Ukrayna yönetimi de doğruladı. Ukrayna Ulusal Güvenlik Bakanlığı Sözcüsü Ander Lisenko açıklama yaparak, “Ukrayna Hava

Kuvvetlerine ait iki SU-25 uçağı Snejni kasabası Dmitrovka köyü yakınlarında yerel saat ile 12:30 sularında ayrılıkçıların açtığı ateş sonucu vuruldu. İki uçağı da kaybettik. Pilotların paraşütle atlayarak hayatta kaldıklarını biliyoruz” dedi.

Lisenko, Rusya yanlısı ayrılıkçıların iki savaş uçağını ne tür bir silah kullanarak düşürdükleri konusuna bölgeden yeterli bilgi gelmediği için izahat veremedi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/26871627.asp

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
Ynt: Su-25 Frogfoot
« Yanıtla #3 : 23 Temmuz 2014, 16:17:29 »
İki tarafta isim koymasada bu Ukrayna-Rusya savaşı haline geldi.Aylardır Ruslar tank,zırhlı araç,topçu roketleri ve hava savunma sistemlerini Ukraynaya gönderiyor.Ruslar Ukrayna'nın deniz unsurlarını Kırımda ele geçirmişti,yakında hava kuvvetleri adına da birşey bırakmayacaklar

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: Su-25 Frogfoot
« Yanıtla #4 : 23 Temmuz 2014, 17:03:40 »
Batının Ukraynayı, Ayı ile yalnız bırakmısıdır

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Rus savaş uçağı düştü
« Yanıtla #5 : 29 Şubat 2016, 23:28:58 »
Rus savaş uçağı düştü
AA
29 Şubat 2016 - 21:02:00
Rus savaş uçağı düştü

Rusya'nın güneyindeki Stavropol bölgesinde Rus ordusuna ait SU-25 tipi savaş uçağının düştüğü ve pilotun hayatını kaybettiği bildirildi.

Rusya'nın TASS haber ajansında yayımlanan Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında, "Stavropol bölgesindeki Budennovsk hava alanından eğitim uçuşu için havalanan SU -25 tipi uçağın düştüğü ve pilotunun hayatını kaybettiği" belirtildi.

Açıklamada, uçağın, eğitim uçuşunu mühimmat olmadan gerçekleştirdiği ve insansız bir bölgeye düştüğü kaydedildi.
Savunma Bakanlığının, kaza nedenini araştırılması için uzmanlardan oluşan özel bir komisyon kurduğu belirtildi.
http://www.hurriyet.com.tr/rus-savas-ucagi-dustu-40061960

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Rusya'da Savaş Uçağı Düştü!
« Yanıtla #6 : 30 Mart 2016, 15:10:48 »
Rusya'da Savaş Uçağı Düştü!
Rusya'nın Primorski Bölgesi'nde Su-25 tipi bir savaş uçağı düştü. Kazada ölen ya da yaralananın olmadığı bildirildi.

Rus basınında yer alan haberlere göre,  Rusya'nın Primorski Bölgesi'nde eğitim uçuşu için havalanan Su-25 tipi savaş uçağı yerleşim birimine yakın bir noktaya düştü. Motor arızası nedeniyle düştüğü tahmin edilen uçağın pilotunun fırlatma koltuğunu kullanarak kurtulduğu belirtildi.

Kazada ölen ya da yaralananın olmadığı bildirildi.

Diğer taraftan TASS haber ajansına konuşan bir yetkili, uçağın konutların çok yakınında olan bir alana düştüğünü ve maddi zarara yol açtığını söyledi.

Olayın görgü tanıkları da uçağın düştüğü alandan siyah bir dumanın yükseldiğini aktardı.

RUSYA'DA SİLAH İHRACATI 14.5 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin,  Rusya'nın silah ihracatının geçtiğimiz yıl beklenen seviyenin üzerine çıkarak 14,5 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Kremlin'den yapılan açıklamada,  Rusya'nın Nijni Novgorod şehrinde ülkenin Askeri-Teknik İş birliği Komisyonu yetkilileriyle bir araya gelen  Putin,  Rusya'nın silah ihracatının 2015'te 14,5 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Putin,  Rusya'nın silah ihracat hacminin 1992 yılından bu yana toplamda 56 milyar dolara ulaştığını vurgulayarak, özellikle  Hindistan,  Irak,  Mısır,  Vietnam,  Çin ve  Cezayir'in Rus yapımı askeri ekipmanların en büyük müşterileri olduğuna işaret etti.

Afrika,  Latin Amerika, Güney  Asya ve  Orta Doğu'da da yeni silah pazarlarının geliştirildiğini belirten  Putin,  Rusya'nın toplamda 58 ülkeye silah ihracatı gerçekleştirdiğini,  Avrupa ile yürütülen askeri-teknik iş birliğinin ise durma noktasına geldiğine dikkati çekti.

http://www.sondakika.com/haber/haber-rusya-da-savas-ucagi-dustu-2-8308458/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Irak'a Su-25 Teslimatı
« Yanıtla #7 : 22 Nisan 2016, 17:43:35 »
Irak'a Su-25 Teslimatı

Irak Savunma Bakanlığı sözcüsü Nasır Nuri Muhammed el-Tamimi'nin Pazartesi günü Rus resmi ajansı Tass'a yaptığı açıklamaya göre Rusya, Irak'a 3 Su-25 uçağı teslim etti. Açıklamada; teslim edilen uçakların yakında servise girerek Işid terör örgütüyle mücadelede etkin rol oynayacakları belirtildi. 

NATO tarafından Frogfoot olarak adlandırılan Su-25 466 mil menzile ve 16.000 feet servis tavanına sahip, çift motorlu bir yakın hava desteği uçağıdır. Irak daha önce de Rusya'dan bir miktar Su-25 satın almıştı.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Ermenistan’da Su-25 düştü
« Yanıtla #8 : 05 Aralık 2018, 21:23:02 »
Ermenistan ordusuna ait Su-25 savaş uçağının düşmesi sonucu iki pilotun hayatını kaybetti.

Ermenistan Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Artsrun Ovannisyan, sabah saatlerinde eğitim uçuşu yapan Ermenistan Hava Kuvvetlerine ait Su-25 savaş uçağının Maralik kenti yakınlarında dağlık alana düştüğünü ve uçaktaki iki pilotun yaşamını yitirdiğini duyurdu.

http://defenceandtechnology.com/2018/12/04/ermenistanda-su-25-dustu/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Rusya’da Su-25 düştü: 2 pilot kayıp
« Yanıtla #9 : 03 Eylül 2019, 22:27:22 »
Rusya’da Su-25 düştü: 2 pilot kayıp

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya’ya ait Su-25 savaş uçağının düştüğünü duyurdu. 2 pilot için arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, olaya dair, “Suhoy-25UB savaş uçağı, rutin bir eğitim uçuşu sırasında düştü. Kurtarma servisi, kayıp 2 pilotu arıyor. Uçakta cephane yoktu ve yerleşim yerlerinin olmadığı bir bölgeye düştü” açıklamasını yaptı.

Yerel medya ise pilotların kazadan hemen önce fırlatma koltuğuyla uçaktan atlamış olabileceğinin de değerlendirildiğini; uçakta büyük hasarın meydana geldiğini duyurdu.
Kaynak: DHA

http://www.kokpit.aero/su-25-dustu-2-pilot-kayip