Gönderen Konu: Yüksek Güçlü Lazer Silah Sistemi Projesi  (Okunma sayısı 47223 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı asderedas

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
Ynt: Yüksek Güçlü Lazer Silah Sistemi Projesi
« Yanıtla #60 : 23 Haziran 2018, 16:23:16 »
https://youtu.be/ntw59iefWR8
savunma bakanını merak edilen savunma projeleri ile ilgili söyleşisi biraz uzun ama bilgilenmek amacıyla izlenmeye değer

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #61 : 06 Temmuz 2018, 08:27:36 »
! No longer available

https://youtu.be/dn0HJpQceIk

Alıntı
22 KW GÜCE SAHİP MİLLİ LAZER SİLAHI IŞIN, 500 METRE MESAFEDEN YAPILAN TESTTE 22 MM'LİK GEMİ ZIRH ÇELİĞİNİ DELDİ. SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARI PROF. DR. İSMAİL DEMİR, HABERİ VE TEST GÖRÜNTÜLERİNİ TWITTER HESABINDAN PAYLAŞTI. VİDEODA OTOKAR COBRA TTZA'YA MONTELİ 1.25 KW GÜCE SAHİP ARMOL FİBER LAZER SİSTEMİ DE YER ALIYOR...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
'Önemli bir mesafedeki hedefi lazer silahımızla vurabilir durumdayız'
« Yanıtla #62 : 03 Aralık 2018, 16:53:40 »
'Önemli bir mesafedeki hedefi lazer silahımızla vurabilir durumdayız'

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, lazerin gerek tespit, gerek konumlama gerekse de silah olarak kullanılmasını geliştirdiklerini belirterek, "Önemli bir mesafedeki hedefi lazer silahımızla vurabilir durumdayız" dedi.

Antalya Bilim Üniversitesi'nin (ABÜ) 'Yerli ve Milli Teknolojide Aselsan' konulu konferansında Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün konuşmacı olarak katıldı. ASELSAN üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu konferansa ABÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Antalya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ali Bahar, Antalya, Isparta ve Burdur'dan sanayiciler ve üniversite öğrencileri katıldı.

Aselsan'ın 40 yıl önceki kuruluşundaki hüzünlü hikayesini anlatan Prof. Dr. Haluk Görgün, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Türk ordusunun kullandığı telsizlerin zafiyet gösterdiğini, bunun da Türk savaş uçaklarının kendi unsurlarını vurmasına neden olduğunu anlattı. Bu olaydan sonra Ankara'da bir apartman dairesinde telsiz üretimi konusunda ilk adımın atıldığı kaydeden Prof. Dr. Görgün, "Aselsan'ın hikayesi telsizlerle başladı. Askeri ekipmanlar millileştirildi, yerlileştirildi. Kendi ordumuzda kullanılmasının yanında dost ve müttefik ülkelerde de kullanılır duruma gelindi" dedi.

DÜNYANIN EN ÖNEMLİ 100 ŞİRKETİNDEN BİRİ

Aselsan'ın Türkiye'nin özellikle askeri teknolojisinin başladığı yer olarak ifade edilebileceğini belirten Prof. Dr. Görgün, şöyle dedi:

"Bu alanda dünyanın en önemli 100 şirketi arasında ve tamamı Türk mühendisler çalışıyor. Bir tane yabancı çalışan yok. 1 milyar 430 milyon dolar ciroya sahip. Çalışan sayısı 6 bin 300'lerde ve yüzde 58'i mühendis, yüzde 69'u lisans mezunu, mühendislik ve ar-ge şirketi olarak tanımlıyoruz. Nitelikli ve genç elemanlara da seslenmek istiyorum, Aselsan'ın kapısı kendini geliştirmiş, ufku açık herkese açık. Ar-ge merkezlerimizde personel sayısı 3 bin 700'ü geçti ve sadece geçen yıl ar-ge için ayrılan bütçe 473 milyon dolar."

'GENÇLERE İHTİYACIMIZ VAR'

Türkiye'de savunma sanayinde görev yapan personel sayısının ise toplamda 35 binlerde olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Görgün, "Eğer dünyada söz sahibi bir ülke olmak istiyorsak bu rakam en az 400 binler seviyesinde olması gerekiyor. Bu üniversitelerimizin atılımları, girişimleriyle ancak mümkün, bizim vatanını milletini seven gençlere, genç işletmeciler ve tasarımcılara ihtiyacımız var. Türkiye 18.2 milyar dolar bir harcamayla bu alanda dünyada 15'inci sırada. Türkiye toplam havacılık cirosu 6 milyar dolar civarı. İhracatımız da yaklaşık 2 milyar dolar. Son 10 yılda 4 kat arttığını görüyoruz" dedi.

40 YILLIK BİRİKİM

Aselsan Türkiye ve yurtdışındaki fabrikaları ve iştirakleri hakkında da geniş bilgiler veren Prof. Dr. Haluk Görgün, Konya'da yüzde 51'i Aselsan'a, yüzde 49'u da Konyalı sanayicilerin oluşturduğu iştirake ait yeni bir silah fabrikası kurulacağını kaydetti. Görgün, Aselsan'ın faaliyetlerini haberleşme teknolojileri, mikro elektronik güdüm ve elektrooptik, radar elektronik harp sektörü, savunma sistemleri, sivil uygulamalarda ürün geliştirebilecek güvenlik, haberleşme, sağlık gibi alanlar şeklinde beş başlıkta olduğunu söyledi. Prof. Dr. Görgün, plaka tanıma, kent güvenlik sistemleri gibi güvenlikten sağlığa, enerjiden eğitime savunma sanayindeki 40 yıllık bilgi birikiminin sivile adapte edildiğini de anlattı.

SİKORSKY GURURU

Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik (MGEO) Sektör Başkanlığı'nda aviyonik sistemlerin çalışıldığını belirten Prof. Dr. Haluk Görgün, geçen yıl imzalanan Sikorsky helikopterle ilgili 3.5 milyar dolarlık anlaşmayı hatırlatarak, "Büyük bir gururla paylaşmak istiyorum. Sikorsky helikopterlerin tüm aviyonik sistemleri Aselsan tarafından güncelleniyor. Sikorsky ile bir anlaşma yapıldı. Bu kapsamında S-70 helikopterleri bizim ürünlerimizle donatılacak. 20 yıl boyunca bütün dünyaya bizim ürünlerimizle satılacak. Bütün aviyonikleri, uçuş kontrol sistemleri Aselsan tarafından geliştirilecek. Tabi kendi geliştirdiğimiz helikopterlerimiz de var. Atak helikopterinin de aynı şekilde uçuş bilgisayar sistemi, aviyonik sistemleri, haberleşme sistemleri Aselsan tarafından üretiliyor" diye konuştu.

LAZER SİLAHI

MGEO Sektör Başkanlığı'nın termal, gece görüş ve lazer sistemleri geliştirdiğinden de bahseden Prof. Dr. Görgün, lazerle ilgili çok farklı seviyede gerek tespit, gerek konumlama gerekse silah olarak kullanılmasının Aselsan tarafından geliştirildiğini kaydetti. Aselsan'ın tanıtım videosundaki lazerin silah olarak havadaki bir yansıtıcı üzerinden bir hedefi vurma görüntüsünü hatırlatan Prof. Dr. Görgün, şöyle devam etti:

"Biz şu an ulaştığımız mesafeyi söylenmemesi gereken bir bilgi olduğu için söylemiyorum, çünkü teknolojimizin dışarıdaki farklı insanlar tarafından bilinmesi istenmez. Geliştirdiğimiz teknolojilerle önemli bir mesafedeki hedefi lazer silahımızla vurabilir durumdayız. Aynı zamanda lazerle konumlamada kolayca yapılabiliyor. Örneğin, bir hedef var, hedefin tam olarak konumunu belirlemeniz gerekiyor, lazeri gönderiyorsunuz, yansıyan ışığı alıyorsunuz, yansıyan ışıktan o hedefin GPS koordinatlarını hedefi vuracak unsura gönderiyorsunuz ve o daha uzaktaki unsur imha ediyor. Dolayısıyla geliştirdiğimiz ürün çıkarttığımız teknolojilerden bir tanesi lazer sistemleri. Bununla beraber güdüm ve insansız sistemler üzerine ürünlerimiz var. Bu anlattığım ürünler ordumuzca kullanılan ürünler. Hassas güdüm kiti, lazer güdüm kiti, kanatlı güdüm kiti, kızılötesi arayıcı başlık, radar arayıcı başlık, çeşitli insansız kara, deniz ve hava araçları hepsi bu sektörümüzce üretiliyor."

KOBİ VE SANAYİCİLERLE İŞBİRLİĞİ

Aselsan'ın Türkiye'deki KOBİ ve sanayicilerle de önemli işbirlikleri yaptığını, üretimlerinin yüzde 65'inin bu şekilde sağlandığına işaret eden Prof. Dr. Haluk Görgün, geçen yıl 770 alt yükleniciyle proje geliştirildiği ve bunların 651'inin KOBİ'ler olduğunu belirtti. Prof. Dr. Görgün, "5 milyar TL siparişlerimizin toplamı. Yurt içi üreticilere yapılan ödeme 1.8 milyar TL.

Konferansın sonunda ABÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek tarafından, Prof. Dr. Haluk Görgün'e plaket verdi. Prof. Dr. Görgün ise daha önce öğrencisi olduğu ABÜT Rektörü Prof. Dr. Yüksek'e tank maketi hediye etti.

http://www.milliyet.com.tr/onemli-bir-mesafedeki-hedefi-ekonomi-2788691/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #63 : 13 Aralık 2018, 16:51:33 »
İkinci 100 günlük icraat programı kapsamında

SSB-01 Lazer Mükemmelliyet Merkezi idari yapısının kurulması, Lazer Silah Sistemi geliştirilmesine yönelik program modelinin belirlenmesi...

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #64 : 15 Ağustos 2019, 22:26:12 »
[SSB
@SavunmaSanayii

Türk Savunma  Sanayii Lazer Silah Sistemleri videomuzu Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

youtu.be/NEAKxYNlSNM

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Yüksek Güçlü Lazer Sistemi YGLS.
« Yanıtla #65 : 29 Mayıs 2020, 20:23:36 »
Alıntı

Füze takip imha⠀
Havan topu takip imha⠀
İHA / Drone takip imha⠀
Uydu körleştirme⠀

TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen, her türlü kara, deniz ve hava platformuna monte edilebilir milli, Yüksek Güçlü Lazer Sistemi YGLS ile tanışın.
#tübitak #tübitakbilgem
https://mobile.twitter.com/siberba/status/1266323227846086656

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Jandarma araca monte ‘Lazer Sistemi’ JARMOL.
« Yanıtla #66 : 14 Aralık 2022, 22:40:48 »
Alıntı
Jandarma araca monte ‘Lazer Sistemi’ JARMOL

Kirpi aracına entegre 5kW gücünde Single Mode (SM) Lazer Sistemi olan #JARMOL, bu teknolojiye sahip birkaç ülkenin geliştirdiği sistemler arasında performans ve boyut bakımından en ileri düzeyde olan özgün bir lazer savunma sistemidir.
youtu.be/o_cKZUrOLI8
https://mobile.twitter.com/ogzhn_uyg

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #67 : 14 Aralık 2022, 22:49:27 »
Bu Jarmol'u görünce hemen rakiplerine bakmıştım daha önce. İsrail'de 100kW, hatta ABD'de çok daha güçlü olanları görünce bayağı şaşırmıştım. Bizimki çok güçsüz kalıyor.

Bu arada er geç tüm ülkelerin bence saldırı gücü çok yüksek hale gelecek. Savunması güçlü olanlar ayakta kalacaklar. Klasik bir anlayışın dışında bir şey gerekiyor çünkü füzeler yağmaya başladığında 3-5 tane değil yüzlerce gelecek. Bunu klasik savunmalar ile durdurmak imkansız. O yüzden lazer gibi çok daha ucuz bir şekilde önce drone sonra füzeleri ve uçabilen ne varsa yok edebilecek bir sistemin varlığı çok avantaj sağlayacak.

Burada nedir zorluk? Neden güçlüsü yapılamıyor?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #68 : 15 Aralık 2022, 00:23:47 »
Şu proje eninde sonunda ABD İsrail Almanya benzeri bir lazer silahı göreceğimizi gösteriyor

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #69 : 15 Aralık 2022, 00:59:07 »
Bizim geçen ay ki video. Sanırım araç üstündeki 1kw oluyordu. Daha statik olanları ise 20 kw oluyordu.

https://www.youtube.com/watch?v=iiGUuaPizVc

Bu da Iron Beam Test (100kw) :

https://www.youtube.com/watch?v=kEqRISWoYN8

Şu da Lockheed'in (300kw)

https://www.youtube.com/watch?v=sqpfLeHls6o

Geleceğin savunma sistemlerinin başında kesinlikle lazer sistemleri gelecek. Fakat bizim daha önceki videolarda çeliği deldiğinden bahsediyorlardı. Fakat plastik bir drone bile epeyce uzun zamanda düştü. Bizim düşüncemiz sanki daha çok saldırı üstüne fakat aslında savunma üzerine yoğunlaşmak gerekiyor. Daha önceki konularda da demiştim, gelecekte tüm füzeler çok ulaşılır olacak. Bir şekilde savunması güçlü olan ayakta kalacak. Binlerce füzeye karşı ayakta kalacak geleneksel bir savunma sistemi yok. Balistik füzelere bile cevap veremiyor ülkeler. Bir şekilde geliştirmesi ve yapılması pahalı olan ama kullanımı çok ucuz olan bu tarz silahların gelişerek devam etmesi şart.

Lazer sistemlerin geliştirmesindeki zorlukları bizimle paylaşacak yetkili bir abi arıyoruz :) Neden biz de 300kw yapamıyoruz. Sanıyorsam iş dönüp dolaşıp enerjiye gelecek ama emin olmak istedim.

« Son Düzenleme: 15 Aralık 2022, 01:17:21 Gönderen: SH »