Gönderen Konu: Milli AESA uçak üstü radar projesi  (Okunma sayısı 50529 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
Ynt: Milli AESA uçak üstü radar projesi
« Yanıtla #280 : 02 Nisan 2024, 00:40:40 »
Valla radar dan deli gibi veri gelince oluyor işte

Peki F4 hava yer mühimmatı atarken neden hava hava mühimmatı atamıyor fikrinizi alayım sn .putty?
İsrail in Türkiye ile ilişkisinde kafası çok karışıktı. Türkiye den vaz geçememek ile tedirgin olmak arasında bir gel gidi vardı. Heron lara lazer işaretleyici koymamak gözlem uydusu israil üstünden geçerken çekim yapmasın demek AROW ları paylaşmamak ama S300  tehdidinde kullanmak için alel acele Popeye vermek filan böyle gelgitli bir ilişki vardı. Öyle bir şeylerdir yoksa işlemci yetmedi ne yahu niye yetmesin

Bunları derken ben F4 Terminatör leri bilmiyorum belki hava hava sı vardır da sonra madar etmesin biri çıkıp. İsrail bir şey sakınıyorsa bu enteresan değildir onu biliyorum sadece. Türkiye İsrail in asla vazgeçemeyeceği bir ülke ama içinde de bir güvensizlik hep olur
« Son Düzenleme: 02 Nisan 2024, 00:44:37 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #281 : 02 Nisan 2024, 01:12:53 »
İsrail birşey sakınmadı biz talep etmedik yoksa görev bigisayarı yada ofc değiştirilip pekala hava-hava muharebesine girebilirdi

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #282 : 02 Nisan 2024, 01:21:53 »
Bu Rus uçaklarına da hava-yer görevleri için entegrasyon yaptık. Anladığım kadarıyla orada daha çok pilot insiyatifi ile ilerliyor. Birden fazla yazılım hatta ekran da olabilir. Bir ekranda görüp diğerinde ateş ediyor diye hayal etmiştim. Belki işaretleme dışardan bile yapılıp sadece düğmeye basma işi bile olabilir. Pilotun insiyatifi değil de yazılım ile entegre işler için ciddi yazılım entegresi gerekiyor. Tekrar yazayım Blok30’un yazılımı da satın alındı. O yüzden 40 ve 50 de alındı mı diye sordum ama anladığım bunların yazılımı çok benziyor zaten.

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #283 : 02 Nisan 2024, 02:11:43 »
Block 50ler vıper olacağına göre kaynak kodları satın alınmıyacaktır. Block 40ların kaynak kodu için satın almaya uğraşılıyor sanırım. Özgür2 modernizasyonunu başlatmak için

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #284 : 02 Nisan 2024, 03:57:58 »
F-4 hava-hava atsa ne olur atmasa ne olur, yormaya gerek yok babayı abartmayalım, gitsin bomba tankeri gibi bomba taşısın

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #285 : 02 Nisan 2024, 11:24:51 »
Block 50ler vıper olacağına göre kaynak kodları satın alınmıyacaktır. Block 40ların kaynak kodu için satın almaya uğraşılıyor sanırım. Özgür2 modernizasyonunu başlatmak için

https://www.savunmasanayist.com/ismail-demir-abd-f-16-blok-70-kitini-vermezse-ne-olur/

Aslinda blok 50'leri de upgrade edecegiz demislerdi. 40 ve 50 icin belirli bir sure gecmesi gerekiyor falan diye okumustum. Bilen arkadaslar yazarsa cok iyi olur.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #286 : 02 Nisan 2024, 11:28:55 »
Error 404 (Not Found)!!1

AESA ve yazilim ile ilgili guzel bir derleme.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #287 : 02 Nisan 2024, 12:50:08 »
Sahi Radarın fiziksel özellikleri çok iyi

Her birim 20 mw güç ile çalışabiliyor

Radarın toplam gücü 20 kW

Fakat tek kıstas var oda F16 ların görev bilgisayarını kapasitesi eğer bilgisayar zayıf ise işleyemiyeceği için radarın elde ettiği verilerin hiçbir önemi yok

F16 özgür projesinde galiba görev bilgisayarı yurt dışı Amerika'dan geliyor bu zayıf ise Radar donanımızın önemi yok.

Başka örnek vereyim

F4 bilgisayarı galiba 476 MB idi
İsrail radarı   elta M 2032 entegre edilirken hem hava-hava hem hav yer özelliği olmasına rağmen yani hem aim120 hem popeye atabilcekken mevcut F4 lerimizin görev bilgisayarı desteklemediği için hava-hava modundan vazgeçilmiş sadece hava yer modu seçilip kullanılmıştır.

Umarım F16 nın görev bilgisayarı Muradı tam kapasitede kullanmaya izin verir.

""F16 özgür projesinde galiba görev bilgisayarı yurt dışı Amerika'dan geliyor""
TAMAMEN YERLİ

""F4 bilgisayarı galiba 476 MB idi ""
2010 YILI İTİBARİ İLE ALMIŞ OLDUĞUM BİLGİYE GÖRE F4 LER TAMAMEN MEKANİK OLDUĞU İÇİN KUVVETİN TUTTUĞU BİLGİSİNİ ALMIŞTIM.

Alt satıra göre sistem değiştirildiyse bilgim yok.