Gönderen Konu: Savaş alanlarına yeni nefer: “Gölge Süvari”  (Okunma sayısı 863 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2849
 • 151
 • DefenceTurk.com
Savaş alanlarına yeni nefer: “Gölge Süvari”
« : 27 Nisan 2019, 16:24:38 »
FNSS, Gölge Süvari’yi IDEF19 Savunma Sanayii Fuarı’nda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin beğenisine sunacak.Son dönemde insansız kara araçları uygulamalarının ülkemizde ve uluslararası alanda kazandığı öneme paralel olarak, FNSS, Gölge Süvari konseptini IDEF 2019’da sergileyecek. Her türlü kara platformuna uygulanabilen Gölge Süvari, IDEF 2019’da M113 aracı ile fuar katılımcılarına tanıtılacak.

FNSS’nin Gölge Süvari konsepti:

Entegrasyona hazır modüler birimler ile esnek çözümler
İnsanlı ve insansız kullanım
Farklı mesafeler için haberleşme ve uzaktan kontrol çözüm alternatifleri
Araç içi ve dışı çoklu gündüz/gece görüntü aktarımı
Çok katmanlı veri iletimi güvenlik önlemleri
İleri gözetleme, lojistik, mayın arama ve imha fonksiyonları

Gölge Süvari konsepti ile, kara platformunun uzaktan komutalı bir şekilde kullanımı hedeflenirken, gerektiğinde aracın sürücü tarafından kullanımı opsiyonu da bulunuyor. Gölge Süvari konseptinin, harekat alanında lojistik destek, istihkam, mayın temizleme, silah platformu gibi kritik görevler üstlenmesi bekleniyor. Platform üreticisi ve KOBİ ortaklığının çok başarılı bir uygulaması olan Gölge Süvari’nin gelecek yıllarda FNSS’nin tüm kara platformları için temel teşkil etmesi hedefleniyor.FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, FNSS’nin insansız kara araçları geliştirme çalışmalarına şöyle vurgu yapıyor: “FNSS, faaliyet alanında araştırma ve geliştirme çalışmalarına ciddi bir kaynak ayırmaktadır. Bunu yaparken de temel hedefimiz teknolojinin tabana yayılmasını sağlamaktır. Gölge Süvari bu stratejinin önemli bir göstergesi olup, M113 ile Türk Silahlı Kuvvetleri ile dost ve müttefik orduların beğenisine sunduğumuz Gölge Süvari, insansız kara araçları uygulamamızın sadece kavramsal kanıtıdır (proof of concept). Orta vadede insansız kara araçları alanında çok farklı araçları geliştirmeye ve tanıtmaya hazırlanıyoruz, bu konuda önemli çalışmalarımız bulunuyor.”

http://defenceandtechnology.com/2019/04/26/savas-alanlarina-yeni-nefer-golge-suvari/


Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2849
 • 151
 • DefenceTurk.com
Maliyet Etken Çözüm: Gölge Süvari
« Yanıtla #1 : 23 Haziran 2020, 23:03:52 »
FNSS Genel Müdürü ve CEO’su Nail Kurt, savunma medyasının önde gelen isimleriyle canlı yayında buluştu. Kurt, Gölge Süvari ve insansız kara araçları çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.Gölge Süvari Projesi'nin basit ama amacına uygun, büyük gövdeli araçların basit bir işlemle insansızlaştırılabileceğinin gösterimini amaçlayan bir proje olduğu belirtildi. Son dönemlerde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin İKA ve İHA kullanımı alanında farklı konseptler ve entegrasyon hususunda çalışmalar yürüttüğünü belirten Kurt, sistemin basit bir uzaktan kumandalı araçtan farklarının olması gerekliliğini vurguladı. Bunun için durumsal farkındalığı artıracak, personeli riske atmayacak görüntüleme donanımı, ikaz sistemi gibi bileşenler için entegrasyon çalışmaları yürütüldüğünü açıklayan Kurt, ayrıca SSB'nin girişimlerinin de yakından takip edildiğini sözlerine ekledi. Direkt ve endirekt kumandanın sağlanması için haberleşme sistemi kurgulanması, dost unsurlara zarar vermeyecek yapının kurgulanması gibi süreçlerin yürütüldüğünün de altını çizen Nail Kurt, lojistik konuda platformların büyük avantaj sağlayacağını belirtti. Ayrıca silah kulesi entegrasyonu ve mayınlı alanlardaki kullanıma da değinilirken FNSS'nin STM ile İHA'ları bir noktadan diğerine aktarabilecek, veriyi merkeze transfer edebilecek ve görev bitiminde uçucu sistemi üsse geri getirebilecek bir konsept üzerine ciddi çalışmalar yürütüldüğü de açıklamalar arasında yer aldı.

Hâlihazırda FNSS'nin çalışır haldeki 30 M113 ZPT'yi tedarik ettiğini belirten Nail Kurt, SSB'nin onay vermesi hâlinde platformlaırn hızla ve üretilebilir bir maliyetle Gölge Süvari'ye dönüştürülebileceğini açıkladı.

https://c4defence.com/Gundem/maliyet-etken-cozum-golge-suvari/10185/1