Gönderen Konu: AGM-114 HELLFIRE  (Okunma sayısı 8954 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
Ynt: AGM-114 HELLFIRE
« Yanıtla #20 : 10 Temmuz 2023, 12:07:27 »
Anti tank füze hızından bahsetmişken Kuzgun Katı Yakıta dikkat çekmek istiyorum

Kuzgun katı yakıtla ilgili 2022de verilen speclerde 40+km menzil için maksimum uçuş süresi 1 dakikanın altında verilmiş. Füzenin ortalama hızı  2 Mach hatta daha fazla yapar.

Yine 250 km menzil verilen TJ versiyonu için maksimum uçuş süresi 1 saat olarak gösterilmiş.  Bu da şu demek füze bir dolanan mühimmat gibi, hızını neredeyse 200 km'ye kadar yavaşlatabiliyor. Kuzgun modüler müşterek mühimmat olarak çok büyük işler yapacak. Katı yakıtlı versiyonun da muhtemelen menzili 50 km leri bulacak. f 16 ya da Kaandan atıldığında buı menzil 70 leri çok rahat görür Brimstonedaki gibi. Kuzgunun ağırlık değeri 84 kg olarak verilmişti. Hellfiredan 35 kg kadar daha ağır. Ama artık uçak, siha ve helikopterlerden atılan anti tank füzelerin menzillerinin en az 40 km olması gerekiyor yeni nesil alçak/orta irtifa mobil hss menzilleri gereği stand off olabilmeleri için.

Bu arada Umtas GM de 30 km yi bulan menziliyle yeni bir versiyon olacak.. Hali hazırda Sn yaşarın dediği gibi mevcut umtasların etkili menzili 10 kmden (8 deniyor ama 10.5 olduğu forumlarda birkaç defa dillendirilmişti.)16 ya çıkarılmıştı.

Ve hem Kuzgun KY hem de Umtas GM yalman kuleye entegre edilebilecek. Bu da eldeki yeni nesil STA lara müthiş avantajlar sağlayacak
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2023, 12:10:45 Gönderen: ocelot »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #21 : 10 Temmuz 2023, 13:22:37 »
Katı yakıtlarda yanma kontrol edilemez başladımmı kimyasının gereği neyse öyle bitene kadar yanar kendi oksijenini kendi kimyası içinde taşıdığı için. Yani enerjisini ziyan etmedikçe öyle hızı 200 kmh ile 2 mach arasında değişmez diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 10 Temmuz 2023, 14:25:40 »
TJ (Turbo Jet) demiş ama!

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #23 : 10 Temmuz 2023, 14:36:15 »
o zaman olur

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 10 Temmuz 2023, 16:21:33 »
Amarika silahlanmayı çok iyi öğrenmiş çok basit çok sade silahlanabiliyor. TOW ve Hellfire yi üretti ona elli yıldır yetiyor bir üretiyor tam üretiyor ve ihtiyacı çeşitlense de eldekiler ile idare ediyor mesela siha sına hellfire kullanmada inat ediyor bizim gibi her sene yeni bir siha mühimmatı üretmiyor. Uçak bombaları füzeleri de böyle bizim bir düzine güdümlü uçak bombamız oldu ABD elli yıldır JDAM Paveway ile yetiniyor şimdi yanına SDB ekliyor basit basit gidiyor. Topçu roketi bir tane himars yaptı yetiyor biz envai çeşit yaptık yapıyoruzda. Yapabileceğin halde yapmamakta çok zor bir karar gerçekten.  Kültürleri çok garip hem çok sadeler hem çok abartılılar. Bir aile için gidiş geliş evine kadar asfalt karayolu yaparlar ama newyork un en merkezinde kaldırımı kara betondan yaparlar ahşap direk dikerler 80 yıl kullanırlar bizim gibi parke taş mermer filan yapmazlar. Silahları da öyle uçak gemileri var ama koca ordu bir tow bir hellfire ile yetinebiliyor

Bir beğeni ateşledim.Savunma bütçesi ülkemizin GSYİH kadar olan ülke böyle yapıyorsa bir sebebi vardır belki  :) . Çokça üretip yaygın bir şekilde kullanmak gibi mesela.

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 10 Temmuz 2023, 20:08:15 »
Katı yakıtlarda yanma kontrol edilemez başladımmı kimyasının gereği neyse öyle bitene kadar yanar kendi oksijenini kendi kimyası içinde taşıdığı için. Yani enerjisini ziyan etmedikçe öyle hızı 200 kmh ile 2 mach arasında değişmez diye düşünüyorum.

Putty 2 mach olan katı yakıtlı. Verilen değerler 40 + km için 1 dakika uçuş süresi.

200 250 km ise Turbojet için. 180 + km için 1 saatten az uçuş demişler ki daha önce menzil 250 km olarak veriliyordu. O yüzden 200 250 diyorum. Yapabilirlerse müthiş olacak ikisi de. resmen minyatür dolanan mühimmat seyir füzesi hibridi bir şey olur TJ. Zaten trend dolanan mühimmat ve seyir füzesi tanımlarını muğlaklaştıracak ürünlere doğru gidiyor 2030 larda

İsmiyle müsemma der eskiler. Kuzgunun havada daireler çizerek leş araması gibi fırsat hedefleri arayacak.

« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2023, 20:12:03 Gönderen: ocelot »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 10 Temmuz 2023, 20:11:21 »

Hızını değiştiremesekte çift bazlı yakıt kullanarak tıpkı balistik füzeler gibi menzilini arttırabiliriz..

İlk olarak yüksek hıza erişmesini sağlayan yanma değeri yüksek yakıt  fakat hızlı tükenen

İkinci olarak yanma değeri düşük hızı sabit tutmak için fakat geç tükenen yakıt kullanarak.

Bu yakıta http deniliyordu galiba..

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #27 : 10 Temmuz 2023, 20:21:11 »

Putty 2 mach olan katı yakıtlı. Verilen değerler 40 + km için 1 dakika uçuş süresi.

200 250 km ise Turbojet için. 180 + km için 1 saatten az uçuş demişler ki daha önce menzil 250 km olarak veriliyordu. O yüzden 200 250 diyorum. Yapabilirlerse müthiş olacak ikisi de. resmen minyatür dolanan mühimmat seyir füzesi hibridi bir şey olur TJ. Zaten trend dolanan mühimmat ve seyir füzesi tanımlarını muğlaklaştıracak ürünlere doğru gidiyor 2030 larda

İsmiyle müsemma der eskiler. Kuzgunun havada daireler çizerek leş araması gibi fırsat hedefleri arayacak.

2mach 40 km mi?

O zaman  ABD'nin hellfire ile v shorad projesinde yaptığı gibi ..

Gerektiğinde kuzgun ky'yi alçaktan uçan CAS uçakları,helikopterler ve ihalar için kullanılabilir bu güzel gelişme

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #28 : 10 Temmuz 2023, 20:22:16 »

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #29 : 10 Temmuz 2023, 21:53:28 »

2mach 40 km mi?

O zaman  ABD'nin hellfire ile v shorad projesinde yaptığı gibi ..

Gerektiğinde kuzgun ky'yi alçaktan uçan CAS uçakları,helikopterler ve ihalar için kullanılabilir bu güzel gelişme

kesinlikle mümkün. fırsat hedefi olarak