Gönderen Konu: Sağlık ekipleri tatbikatla SARS hastasını uçaktan aldı  (Okunma sayısı 2633 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı marial

  • YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 137
  • 0
  • Her Türk asker doğar
http://kokpit.aero//image/cache/data/Resimler/Resimler/sars%20virusu/sars%20virusu%202-600x400.jpg

Sağlık Bakanlığı Hudutlar Sağlık Birimi’nin Acil Durum Tatbikatı Atatürk Havalimanı apronunda bir uçak içinde gerçekleştirildi.

Tatbikattaki senaryo gereği yurt dışından gelen SARS hastası kadına izole şartlarda müdahale edildi ve kadının hastaneye sevki yapıldı.

THY’ye ait bir uçakta yapılan tatbikatla ilgili olarak Atatürk Havalimanı Sağlık Denetleme Merkezi Baştabibi Dr. Aykut Yener Kavak yaptığı açıklamada uçaktan hasta alınması ve ilk müdahale yöntemlerinin tatbiki olarak gösterildiğini belirterek şunları söyledi:

“Başarılı bir tatbikat olmuştur. Güvenlik Komisyonu kararı sonucu Atatürk Havalimanı’nda 14 Mayıs’ta bir tatbikat yapılmasına karar verdik. Bu gerçek bir olay üzerinden çalışılmıştır. Tatbikat özellikle Orta Asya ülkelerinde görülen bir Corona virüsü diğer adıyla SARS (şiddetli akut solunum yolu sendromu) durumuyla ilgili bir hastanın ihbarının değerlendirilerek uçaktan izole şartlarla alınması ve izole bir ambülansla ilgili hastaneye sevkini içeriyor. Aynı zamanda burada UMKE ekipleri uçağın içinde yeni bir cihazın denemesini yaptılar. Uçağın içinde kimyasal, radyolojik, biyolojik riskleri ölçen bir cihaz denemesi yapıldı. Tatbikat hastanın hastaneye sevkiyle ve diğer yolcuların güvenli bir şekilde ülkeye sağlanmasıyla sonlandırıldı.”

Bu arada tatbikat sonrası Atatürk Havalimanı geliş pasaport arkasındaki “Erken Uyarı Müdahale Ofisi” de hizmete girdi.

http://kokpit.aero/sars-virusu-geliyor