Gönderen Konu: Hava- Hava Füzeleri AMRAAM  (Okunma sayısı 7714 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı marial

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Her Türk asker doğar
Hava- Hava Füzeleri AMRAAM
« : 14 Mayıs 2013, 17:11:56 »
Ne sandın AMRAAM?

Türk Hava Kuvvetleri'nin yaratıcı armalarına bir yenisi eklendi. İşte F-16'ların ölümcül hava-hava füzesi AMRAAM...

Filo armaları dünyanın her yerinde farklıdır. Kimi zaman çılgın, kimi zaman argoya kaçan amblemlerle, sloganlarla ortaya çıkar. Ortak noktası hep bir hikayesinin olmasıdır. Amaç ise ortaktır. Filo personelinin motivasyonunu sağlamaktır...

F-16 uçaklarının ölümcül AMRAAM füzelerini kullanan av/av önleme filolarının bu yeni arması sloganı ile dikkat çekiyor. Yeni nesil hava-hava füzelerinden olan AMRAAM'ın açılımı Gelişmiş Orta Menzilli Hava-Hava Füzesi (Advance Medium Range Air to Air Missile). BVR (beyond visual range) olarak adlandırılan Görüş Ötesi Kapasitesi ile her türlü hava şartında kullanılabiliyor.

AKTİF RADAR İZLEMESİ YAPIYOR

Ses hızının 4 katı üzerinde uçabilen ve 72 kilometre menzilli füze, pilot tarafından atıldığına aktif yani kendi başına veya yarı aktif yani uçak radarından bilgi alarak hedefini bulabiliyor.

Yerini aldığı AIM-7 Sparrow'larla karşılaştırıldığında, AIM-7 için füze atıldıktan hedefe vuruncaya kadar mevcut radar kilidinin kırılmaması gerekirken AMRAAM da bu belli bir menzilden sonra kendi radarı görevi devraldığından daha farklı ve yetenekli.

AMRAAM füzelerinin burnunda hedefe kilitlenen bir radar bulunuyor. Bu radar F-16'nın radarından küçük olduğu için hedefi uçağın radarı kadar uzağa izleyemez. Bu yüzden önce F-16 radarı hedefi bulur ve füzeyi füzenin küçük radarının hedefi yakalayabileceği en yakın noktaya güdümlendirir. Füze bu noktaya gelince özerkleşir ve F-16'dan başka yardım almadan hedefe güdümlenir.

http://kokpit.aero/ne-sandin-amraam
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2013, 17:12:35 Gönderen: marial »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: Hava- Hava Füzeleri AMRAAM
« Yanıtla #1 : 14 Mayıs 2013, 18:30:55 »
Yalnız ben armanın altındaki F-16'da  AMRAAM füzesini göremedim.  ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı marial

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Her Türk asker doğar
« Yanıtla #2 : 14 Mayıs 2013, 18:37:20 »
o resim süs :) önemli olan uçak resmi olması böyle bir haber resimsiz olmazdı  ;D

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #3 : 14 Mayıs 2013, 18:50:28 »
o resim süs :) önemli olan uçak resmi olması böyle bir haber resimsiz olmazdı  ;D

Haberde önemli olan uçak mı? Bana AIM-120 AMRAAM ile ilgili bir haber gibi geldi. Uçaktan değil füzeden bahsediyor baksana.  ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı marial

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Her Türk asker doğar
« Yanıtla #4 : 14 Mayıs 2013, 19:02:23 »

sanırsam füze buydu değil mi uçak üzerinde istersen o biraz lüks kaçar derim  ;)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #5 : 14 Mayıs 2013, 19:09:05 »
Haberi hazırlayan sen değilsin ki! Hazırlayanın dikkat etmesi lazım.

sanırsam füze buydu değil mi uçak üzerinde istersen o biraz lüks kaçar derim  ;)

Lüks sayılmaz.