Gönderen Konu: ROKETSAN IDAS İçin Anlaşma İmzaladı  (Okunma sayısı 10773 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
ROKETSAN IDAS İçin Anlaşma İmzaladı
« : 14 Mayıs 2013, 16:50:49 »
ROKETSAN IDAS İçin Anlaşma İmzaladı

Roketsan, Alman firmaları TyhssenKrupp Marine Systems ve Diehl Savunma ile IDAS (Interactive Defence and Attack System for Submarines- Denizlatılar için İnteraktif Savunma ve Saldırı Sistemi) füzesini geliştirmek ve tedarik etmek için bir işbirliği anlaşması  imzaladı.

Anlaşma 9 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul’da Uluslararası Savunma Sanayi Fuarında imzalandı. İmza törenine Almanya Federal Cumhuriyeti Büyük Elçisi Eberhard Pohl, Alman Parlamentosu (Deutscher Bundestag) ve Savunma Federal Bakanı Parlamento Sekreteri Üyesi Thomas Kossendey, Alman Silahlanma Direktörü  Detlef Selhausen de hazır bulundu.

IDAS havadan gelen tehditler ve düşman gemilerinin yanı sıra kıyı hedeflerine karşı denizaltılar için yeni savunma ve asimetrik savaş yetenekleri sağlar. Başlangıçta çok rollü füze sistemi bir fırlatma kabı ile torpido tüpünden denizaltından fırlatılır. Fiber optik veri bağlantısı ile denizaltı içerisinde bulunan operatör; hedef değişimi, hedef etki noktası belirleme veya görev iptali gibi işlemleri gerçekleştirerek füzeyi kontrol edebilir. Sistem daha sonra tekrar torpido tüpüne yerleştirilebilir.

Roketsan IDAS savaş başlığının geliştirilmesi, değerlendirilme ve seri üretimi, CAS (Kontrol Kumanda Sistemi) desteği test geliştirilmesi, sistem düzeyinde tasarımı faaliyetlerine katılmak ve CAS seri üretim bir iş payı yapmak eylemlerini gerçekleştirecek. Bir başka ortak geliştirme de roket motoru üreten Norveç şirketi Nammo ile gerçekleştirilecekir.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2013, 13:48:02 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: ROKETSAN IDAS İçin Anlaşma İmzaladı
« Yanıtla #1 : 14 Mayıs 2013, 23:14:50 »

Bu sistem çok başarılı. Böyle bir sistemi daha önceleri ben de düşünmüştüm. Denizaltılar artık helikopterler için kolay lokma olmayacaklar. Böyle bir sistemin üretiminde bulunmak da bizim için gayet iyi. :D

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #2 : 15 Mayıs 2013, 13:28:35 »
Roketsan bu fuzenin imalati ile mi ilgileniyor yoksa tasarim gelistirme ayagina mi bakacak ?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #3 : 15 Mayıs 2013, 13:48:46 »

Roketsan IDAS savaş başlığının geliştirilmesi, değerlendirilme ve seri üretimi, CAS (Kontrol Kumanda Sistemi) desteği test geliştirilmesi, sistem düzeyinde tasarımı faaliyetlerine katılmak ve CAS seri üretim bir iş payı yapmak eylemlerini gerçekleştirecek. Bir başka ortak geliştirme de roket motoru üreten Norveç şirketi Nammo ile gerçekleştirilecekir.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı slayerss

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #4 : 16 Mayıs 2013, 15:53:22 »
Submarine Tactical Integrated Combat System
anladığım kadarıyla su üstü araçlar içiin mantık aynı .helikopterleri nasıl tespit ve teşhis edecek bu konuda bilgi varmı ?

DCNS SUBTICS (Submarine Tactical Integrated Combat System)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #5 : 17 Mayıs 2013, 16:58:28 »
Helikopterleri nasıl tespit ve teşhis edecek bu konuda bilgi varmı ?

Denizaltı, hedef olan helikopterleri sensörleri ile tespit ediyor. Bilindiği üzere denizaltı harbinde kullanılan helikopterlerin suya daldırarak denizaltıları tespit etmek için kullandıkları sonarları var.  Muhtemelen denizaltı bu sonarın sinyallerini tespit ve takip ediyor. Arıdan torpido tüpünden füze kapsülünü fırlatıyor. Füze kapsülü yüzeye ulaştığında füze kapsülden ayrılıyor. Fiber-optik kablo ile hedef bilgileri sürekli füzeye iletiliyor. Bu noktadan sonra füzenin yüksek çözünürlüklü infrared tarayıcısı devreye giriyor. Otopilot ile hedefi  izlemeye devam ediyor.

Ben daha önce böyle bir sistemin geliştirilmesinden bahsetmiştim. Ama sadece denizaltı sensörlerinden alınan verilerle değil, diğer gemi, uçak, helikopter, iha vs birimlerin hedefleri de veri bağlantısı ile etkisiz hale getirmesi gerektiğini belirtmiştim. Belki bu sistemde de benzer bir durum söz konusu. Mesela denizaltı karadaki hedeflere de bu füze ile saldırabiliyor. Sadece periskobu ile görebildiği hedeflere mi saldırabiliyor, yoksa diğer araçların hedef koordinatlarını bildirmesiyle mi saldırıyor onu bilemiyorum.

Çevrimdışı slayerss

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #6 : 18 Mayıs 2013, 13:25:22 »
Helikopterleri nasıl tespit ve teşhis edecek bu konuda bilgi varmı ?

Denizaltı, hedef olan helikopterleri sensörleri ile tespit ediyor. Bilindiği üzere denizaltı harbinde kullanılan helikopterlerin suya daldırarak denizaltıları tespit etmek için kullandıkları sonarları var.  Muhtemelen denizaltı bu sonarın sinyallerini tespit ve takip ediyor. Arıdan torpido tüpünden füze kapsülünü fırlatıyor. Füze kapsülü yüzeye ulaştığında füze kapsülden ayrılıyor. Fiber-optik kablo ile hedef bilgileri sürekli füzeye iletiliyor. Bu noktadan sonra füzenin yüksek çözünürlüklü infrared tarayıcısı devreye giriyor. Otopilot ile hedefi  izlemeye devam ediyor.

Ben daha önce böyle bir sistemin geliştirilmesinden bahsetmiştim. Ama sadece denizaltı sensörlerinden alınan verilerle değil, diğer gemi, uçak, helikopter, iha vs birimlerin hedefleri de veri bağlantısı ile etkisiz hale getirmesi gerektiğini belirtmiştim. Belki bu sistemde de benzer bir durum söz konusu. Mesela denizaltı karadaki hedeflere de bu füze ile saldırabiliyor. Sadece periskobu ile görebildiği hedeflere mi saldırabiliyor, yoksa diğer araçların hedef koordinatlarını bildirmesiyle mi saldırıyor onu bilemiyorum.
radyo sinyali,ses ,radar dalgası gibi birşey lazım. hem tespitte yetmez teşhis kısmı bence esas önemlisi . benim de sizin gibi düşünüyorum, ikinci bir platforma ihtiyaç var. benimde aklıma mesela barış kartalı geliyor .tüm verinin ortak veri yönetiminde toplanmasının önemide burda anlaşılıyor. aegis ten  bahsediyorum o çok eleştirilen kürecik radarı da bir ara aegise entegre edilecekti ama ne oldu bilmiyorum  ;D
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2013, 13:28:14 Gönderen: slayerss »

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #7 : 18 Mayıs 2013, 14:33:02 »
2. Platform derken Denizaltilar : su ustu savas gemileri, deniz karakol ucaklari yada olmadi uydular ile kordineli calismiyorlar mi ? yoksa kendi kafalarina gore calisiyorlar yani ozerkligi var mi?

Çevrimdışı slayerss

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #8 : 18 Mayıs 2013, 16:14:07 »

[/quote]
2. Platform derken Denizaltilar : su ustu savas gemileri, deniz karakol ucaklari yada olmadi uydular ile kordineli calismiyorlar mi ? yoksa kendi kafalarina gore calisiyorlar yani ozerkligi var mi?
bildiğim kadarıyla telsiz için kapsül atılıyor yüzeye , birde sonarları var. su üzerinde seyir gerçekleştirirken kapsüle ihtiyaç yok  su ustu savas gemileri, deniz karakol ucaklari ile kordinasyon bu şekilde bu kadar  yani oldukça sınırlı

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #9 : 18 Mayıs 2013, 17:33:06 »
Periskop derinliğinde antenlerini su yüzeyine çıkarabiliyorlar