Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

Sikorsky - UH60
Agusta Westland- AW149

Gönderen Konu: Genel Maksat Helikopteri Projesi  (Okunma sayısı 199539 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
Ynt: Genel Maksat Helikopteri Projesi
« Yanıtla #430 : 31 Ekim 2018, 12:37:30 »
Bilindigi gibi PLZ Mielec Sikorsky Aircraft tarafindan satin alindi. Sirket ekonomik nedeniyle  S-70 Blackhawk  üretimini Polonya ve Türkiyeye kaydirdi.  Üretimden evel genellikle bir iki adet has üretimiyle ana sirketden gelir. Bu gayet normal bir prosedür. Proje planlandigi gibi devam ediyor.
Bahsettigin heli yani T70 projesinin prototipi olacak S70 2017de geldi zaten Türkiye'ye... Bu proje devam.ediyor.mu etmiyor mu zaten çok geç kalındı şuan ne durumda hiç bilgi yok.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #431 : 01 Kasım 2018, 13:08:56 »
Alıntı

@orko_8

Bu bir S-70i. JGK için acil harekât ihtiyacının karşılanması için siparişi verilen helikopterlerden biri. TUHP kapsamında değil. JGK 2017 Faaliyet Raporu'nda bahsi geçiyor (s. 81): http://www.jandarma.gov.tr/duyurular/faaliyet_raporu/FLASH/index.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #432 : 06 Aralık 2018, 08:26:45 »
Alıntı
T.C. Jandarma Gn. K

İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın @mehmetersoy57 ve Jandarma Genel Komutanımız Orgeneral Arif Çetin’in katılımıyla gerçekleştirilen törende, Jandarma Genel Komutanlığı envanterine tertip edilen iki adet S-70i model genel maksat helikopteri teslim alınmıştır.

https://twitter.com/jandarma/status/1070325583429730304

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
TEI tarafından üretilen T700-TEI-701D motoru Teslim Edildi
« Yanıtla #433 : 13 Mayıs 2019, 16:20:03 »
TEI tarafından üretilen T700-TEI-701D motoru Teslim Edildi

TEI tarafından üretilen T700-TEI-701D motoru yerli helikopterlerde kullanılacak. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "TEI çok yetenekli bir üretim şirketi olmakla beraber tasarım faaliyetlerini ve kabiliyetlerini de geliştirdi. Milli olarak kurduğu TR Motor şirketimiz tasarım faaliyetleri ve Türkiye'nin gelecekte milli motor tasarım merkezi olması açısından da önemli rol alacaktır" açıklamasında bulundu.

Eskişehir'de kurulu TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI) tarafından üretilen ve "Yerli Kara Şahin" helikopterlerine güç verecek ilk T700-TEI-701D motoru, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'ye (TUSAŞ) teslim edildi.

TEI'dan düzenlenen Turboşaft Ar-Ge Test Merkezi Binaları Temel Atma Töreni ile T700-TEI-701D Motoru Teslim Töreni'ne katılan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye'ye adım atan, yatırım yapan ve ortaklıklara giren firmaların kesinlikle pişman olmayacaklarını söyledi.

Türkiye'nin motor tasarımıyla ilgili belirli adımları atmaya başladığını hatırlatan Demir, milli helikopter ve ATAK helikopterinin motoru olabilecek motorun çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.

Demir, bu tür çalışmaların uzun süre aldığını dile getirerek, bu süreçte hızlı, çevik ve atak olmaları gerektiğine işaret etti. Ülkenin sadece turboşaft motora değil, turboprop, turbojet ve turbofanlara da ihtiyacı olduğunu belirten Demir, şöyle konuştu:

"Bu konuda gerekli irade, enerji ve potansiyel mevcut. TEI çok yetenekli bir üretim şirketi olmakla beraber tasarım faaliyetlerini ve kabiliyetlerini de geliştirdi. Milli olarak kurduğu TR Motor şirketimiz tasarım faaliyetleri ve Türkiye'nin gelecekte milli motor tasarım merkezi olması açısından da önemli rol alacaktır. Ayrıca TEI gibi şirketlerimize de destek vereceği gibi özellikle seri üretim anlamında büyük işler düşecektir."

Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak da Türkiye'nin savunma sanayisi başta olmak üzere eğitimden sağlığa, ulaşımdan sanayiye her türlü alanda büyük bir değişim ve gelişim yaşadığını vurguladı.

Değişim ve gelişimde Eskişehir'in önemli bir rol üstlendiğine değinen Çakacak, "TEI'nın hepimiz için özel bir yeri var. Binlerce çalışanıyla ilimizin, ülkemizin yüz akı olan TEI, birbiri ardına başarılı projelere imza atmaktadır. Bu anlamda ülkemizi, ilimizi ve milletimizi gururlandırmaktadır. Bugün de 'Yerli Kara Şahin' helikopterlerine güç verecek motorun teslimine şahitlik ediyoruz. Ülkemizin bunu yapabilecek teknik ve teknolojik birikime sahip olması, yetişmiş insan gücü varlığıyla çok daha büyük projelerin hayata geçirilmesinin çok uzak olmadığını da gösteriyor." ifadelerini kullandı.

TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit de "Yerli Kara Şahin" helikopterlerinin TUSAŞ, TEI ve ASELSAN iş birliğiyle uçurulacağını belirtti. Helikopterlere güç verecek 236 adet T700-TEI-701D motorunun belirlenen süre zarfında Türk ordusuna teslim edileceğini kaydeden Akşit, "T700-TEI-701D'nin Türkiye'de üretilmiş 2000 beygirlik ilk yerli helikopter motoru. Gökbey Genel Maksat Helikopteri'ne güç verecek turboşaft motorun Ar-Ge Test Merkezi'nin de temelini atmaktan mutluluk duyuyorum." dedi.

Konuşmaların ardından ilk T700-TEI-701D motorunun teslimi ve Turboşaft Ar-Ge Test Merkezi'nin temel atma törene yapıldı. Daha sonra Demir ve beraberindekiler, Yerli Kara Şahin helikopterine güç verecek T700-TEI-701D motorunu test etti.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/tarihi-gun-teslim-edildi-41212581
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2019, 16:21:21 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #434 : 13 Mayıs 2019, 18:05:05 »
Bu motor  2000 şaft beygir (shp) gücündeymiş, T700-TEI-701D motoru mevcut T700-GE-701C model motora göre %5 daha fazla güç ve motorun sıcak kesim komponentlerinde 2 kat daha fazla dayanıklılık sunmaktaymış.

Benim tahminim bu motor ; ABD'nin bize lisans altında üretimine izin vereceği son motor olur. Zaten bu anlaşma ABD ile ilişkilerin kriz aşamasına girmeden yapıldığı için bu motor geldi.Bundan sonra ,bu politikaya devam edilirse çok çok çok zor.
Bu durum kötü mü ? Bence iyi ama geçiş dönemi sancılı geçecek...

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Alıntı
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii
@TUSAS_TR

Mühendislerimiz ve teknisyenlerimiz tarafından geliştirilen T-70 helikopterimiz bugün üretiminin sağlandığı hangardan çıkartıldı. Türk havacılığı için çok önemli bir adım olarak gördüğümüz helikopterimizin birçok görevde yer alması bekleniyor.
#TUSAŞ #GözümüzYükseklerde #T70
https://pbs.twimg.com/media/EKOShLeXkAEMOER?format=jpg&name=360x360[/img]

« Son Düzenleme: 26 Kasım 2019, 23:34:30 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
T70 Genel Maksat Helikopteri.
« Yanıtla #436 : 29 Kasım 2019, 12:14:30 »
Alıntı

T70 Genel Maksat Helikopteri, 2020'de test uçuşlarına, 2021'de teslimata başlayacak.

aa.com.tr
Alıntı
TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş.
@TEI_TUSAS

Geçtiğimiz Mayıs ayında ilk yerli üretim 4 adet T700-TEI-701D Turboşaft Motorunun teslim törenini gerçekleştirdiğimiz ve toplamda 218 adet platform üstü, 30 adet yedek motor üreteceğimiz T70 Genel Maksat Helikopter Programı'nda yer almaktan gurur duyuyoruz. #TEI #GücünKaynağı https://twitter.com/TUSAS_TR/statu
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2019, 14:58:39 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #437 : 29 Kasım 2019, 12:32:20 »
Bu konudaki ilk ileti 6 Mayıs 2009 tarihinde yazılmış. Yani 10 seneyi geçmiş! Ve teslimatlar 2 sene sonra başlayacak! Herhalde yeni bir helikopter tasarlayıp üretime sokma hızımız daha yüksek!

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #438 : 30 Kasım 2019, 16:58:39 »
Alıntı

« Son Düzenleme: 01 Aralık 2019, 15:41:00 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Alp Havacılık’tan, Türk Genel Maksat Helikopteri (T-70) için İlk Teslimat
15 Ocak 2020

Alp Havacılık, Türk Genel Maksat Helikopteri (T-70) için ürettiği dinamik komponent ve iniş takımlarının TUSAŞ’a ilk teslimatlarını, 15 Ocak’ta, Eskişehir’de düzenlenen törenle gerçekleştirdi.

Törene; Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Savunma Sanayii Başkanlığı Başkan Yardımcıları Serdar Demirel, Harun Çelik ve Celal Sami Tüfekçi, Muharip Hava Kuvveti Komutan Yardımcısı Tümgeneral İsmail Günaydın, Milli Savunma Bakanlığı 1’nci Hava Bakım Fabrika Müdürü Tuğgeneral Gürhan Ergürhan, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdür Vekili Sadık Piyade’nin yanı sıra yerli ve yabancı birçok firmanın da üst düzey yöneticileri katıldı.

Törende, sırasıyla; Alp Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Alpata, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir birer konuşma yaptı.

Alpata, konuşmasında, Alp Havacılık bu teslimatla birlikte yeni bir boyuta ulaştığını belirtirken, Prof. Dr. Demir de büyük savunma şirketlerinden “çınar olurken, nice fidanları büyütmelerini” istediklerini belirtti ve Alp Havacılık’tan da bu yönde çalışmalar beklediklerini vurguladı.

Türk Genel Maksat Helikopter Programı

Alp Havacılık, 2016 yılında, Türk Genel Maksat Helikopter Programı kapsamında, TUSAŞ ile T-70 helikopterleri “Dinamik Komponetler ve İniş Takımları” üretim ve teslimatını içeren bir sözleşme imzalamış, ayrıca, Sikorsky Aircraft firması ile de bu ürünlerin ihracına yönelik sözleşmeler akdetmişti. Bu sözleşmeler kapsamında üstlenilen bu kritik alt sistemlerin mühendislik, imalat, kalite kontrol ve test süreçlerinin tek bir çatı altında yapılabilmesini teminen altyapı çalışmalarına başlayan firma, Alp Havacılık Helikopter İş Merkezi Tesisleri’ni 3 Ekim 2017’de açtı.

Dinamik Komponentler Projesi kapsamında, Helikopter Rotoru ve Ana Dişli Kutusu Bütünü, Ara ve Kuyruk Dişli kutuları yer alıyor. Bu ürünlerin fonksiyonel testleri de Alp Havacılık tesislerinde  kurulan ve  kalifikasyonları tamamlanan test standında gerçekleştiriliyor.

İniş Takımları Projesi ile T-70 helikopterlerinde kullanılacak olan Ana ve Kuyruk İniş Takımlarının, tüm mühendislik, imalat, özel proses, montaj ve test faaliyetleri Alp Havacılık bünyesinde gerçekleştiriliyor.

Her iki proje için üretim, montaj ve test gereksinimlerini kapsamlı bir şekilde inceleyen şirket; takım, aparat, ölçü aleti, detay parçalar ve benzeri ihtiyaçların tasarım ve üretimi faaliyetlerinde yurt içi kaynakların kullanımına da özen gösterdi.

http://www.milscint.com/tr/alp-havaciliktan-turk-genel-maksat-helikopteri-t-70-icin-ilk-teslimat/