Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

Sikorsky - UH60
Agusta Westland- AW149

Gönderen Konu: Genel Maksat Helikopteri Projesi  (Okunma sayısı 200592 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: Genel Maksat Helikopteri Projesi
« Yanıtla #420 : 27 Haziran 2018, 19:42:07 »
KKTC için GKK bünyesinde bulunan 2x AS532 Cougar  mevcut bu iki heli ağırlıklı olarak SAR görevleri için düşünüimüş. Yıllar önce önerim 7 x24 hazır bekleyen AS532 lerden birine yaz dönemlerinde yangın söndürme için gerekli sepet ve avadanlığın orman  dairesi tarfından temin edilmesi , ve üçret bedeli karşılığı gerektiğinde orman yangınlarına acil müdehalede kullanılması idi. Ancak bu adadaki siyasiler tarfından kabul görmedi yerine önceleri TC orman bakanlığından Mersin ,Adana dolaylarında nöbette bulunan helikopterin ortak kullanımı tercih edildi hali ile TC de yangın cıktığında KKTC müdahale gecikiyordu bu da medyalık oldu defalarca neticede orman dairesi her sene xx Milyon USD ödemek sureti ile rusyadan adadada KA tipi bulundurmak sureti ile hizmet alımı yapar yaz aylarında. Bu donem haricinde yangın cıktığı zaman da RAF /BM helikopterinden yardım istenilir. Halbuki ortak kullanım olsa GKK ya da ek girdi sağlamış olurdu.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 260
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #421 : 27 Haziran 2018, 21:02:02 »
ne demek ormancıya lazım sıfırı ? ormanları çok düşünüyorsan alırsın yangın söndürme helikopteri yada uçağı korursun. Benim için askerin kullandıgı araç herhangi farklı bir kurumun kullandıgı araçtan daha yeni ve daha üstün olmak zorunda. Yarın o helilerle genel müdürler pikniğe gider sanki 12 ay boyunca yangınla mücadele ediyormuşuz gibi sıfır heli verecez adamlara.. Hem nasıl ortak kullanacaksın merak ediyorum. VİP taksi niyetine mi kullanacaksın. Orman genel müdürlüğü konfigurasyonunda yapılacak bir heliyi en fazla arama kurtarma amaçlı kullanırsın. Askerin ne işine yarayacak

Ya askeri helikopter fazla dikkat çekiyorsa bazı işlerde?  ::)

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #422 : 27 Haziran 2018, 21:19:06 »
Kafanda ne var hocam senin skorsky ile gelin almaya falan mı gitcen :D nedir bu inat yahu. Askerin daha yeni bir heli uçması mı önemli yoksa orman yangınını sıfır heli ile söndürmen mi yada aklında ne varsa bilemedim. Ben ilk yazıyı yazarken bayağa bir artı toplar yürürüm burdan diyordum ama daha bir tane bile yabgu haklı diyen yandaş çıkaramadık.
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2018, 21:20:01 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #423 : 27 Haziran 2018, 21:39:28 »
ne demek ormancıya lazım sıfırı ? ormanları çok düşünüyorsan alırsın yangın söndürme helikopteri yada uçağı korursun...

Tamam işte dediğin gibi yapmışlar ormancıya sıfırını almışlar kullanıyorlar zaten. Ne konuştuğunun farkında değilsin kendinle çelişiyorsun
Ormancıya eskisini verelim kendin diyon sonrada lazımsa yenisini alsın kullansın diyon. bizde onu dedik zaten niye kızdınki o zaman
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2018, 21:42:27 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #424 : 27 Haziran 2018, 21:48:59 »
S70 yangın söndürme helikopteri mi serkan ? bak oraya yangın söndürme helikopteri demişim ne yazdıgımın farkındayım. Bunun için özel tasarlanmış heliler var bilmiyorum farkında mısın aç gogıldan bir bak bence. Birde eksi atmış ya
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #425 : 27 Haziran 2018, 21:53:57 »
Kazanana kadar kavgaya devam edeceksin belli senle baş edemem ben
beğen

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #426 : 28 Haziran 2018, 15:04:53 »
Rüyamda orman genel müdürlüğünün sıfır helilere ihtiyacı olduğunu gördüm , kararım değişti.. Verilsin bencede. Yalnız ambargoya ordanda yiyecez gibi... Hayırlısı artik

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #427 : 29 Ekim 2018, 19:22:52 »
Alıntı

Jandarma'ya ait SP-YVN kodlu S-70i Black Hawk, Polonya'da 19 Ekim tarihinde uçuş gerçekleştirirken böyle görüntülendi. Polonya merkezli PZL Mielec firması tarafından üretilen S-70'imiz TUHP programı dahilinde üretildi. /@jandarma @SavunmaSanayii

https://twitter.com/TAHSAVUNMA/status/1056919650724970497
Alıntı
TUHP programı (Turkish Utility Helicopter Programme-Türk Hizmet Helikopteri Programı) kapsamında 2014 yılında 109 adet siparişi verilen helikopterlerden birisi olan bu helikopteri üreten firma tüm helikopterleri olmasa da birçok S-70'i üretecek.

Türk Kara Kuvvetleri'ne 70, Türk Özel Kuvvetleri'ne SAR/CSAR platformlu 11, Türk Hava Kuvvetleri'ne SAR/CSAR platformlu 6, Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ELINT/SIGINT platformlu 2, Jandarma'ya SAR/CSAR /ARH platformlu 30, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne 20 adet S-70 üretilecek.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı içinde 20 adet üretilecek olan S-70'lerin büyük bir bölümünün üretimi ve testleri Polonya'da devam ediyor. (Kaynak:@TAHSAVUNMA)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #428 : 29 Ekim 2018, 20:17:25 »
Nasıl yani abi ya ben birşey anlamadım. Bizim S70ler yerli olarak Tusaşta üretilip T70 olmayacak mıydı .? Hatta Polonya'da üretilen bir S70 platformu Türkiyeye getirilmişti. Bu Polonya'da üretim nerden cıktı şimdi :S Onu geçtim Kuyruk kısmına bayrak ve no verilip üstüne Jandarma yazdılarsa boyamayıda ona göre yapmaları gerekmiyor mu bu boya nedir böyle

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 195
« Yanıtla #429 : 31 Ekim 2018, 11:28:46 »
Bilindigi gibi PLZ Mielec Sikorsky Aircraft tarafindan satin alindi. Sirket ekonomik nedeniyle  S-70 Blackhawk  üretimini Polonya ve Türkiyeye kaydirdi.  Üretimden evel genellikle bir iki adet has üretimiyle ana sirketden gelir. Bu gayet normal bir prosedür. Proje planlandigi gibi devam ediyor.