Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

Sikorsky - UH60
Agusta Westland- AW149

Gönderen Konu: Genel Maksat Helikopteri Projesi  (Okunma sayısı 201316 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
Ynt: Genel Maksat Helikopteri Projesi
« Yanıtla #600 : 02 Kasım 2023, 19:37:03 »
Onlara da Gökbey verelim. İlla S70 almak zorunda değiller.

Kongre evet derse kalan helikopterleri de üretiriz olur biter. Hayır derse Gökbey'den devam ederler. T925'i beklerler. Gökbey geldiği için helikopter sorunumuz yok açıkçası. T925'ten sonra kafamız daha da rahat edecek. Çok şükür helikopter konusunda savaş uçağı gibi bir aciliyet yahut acil çözüm sorunu yok.

NH-90 fiyaskosu ortada , elimizde kalitesi garanti , Dünya'nın en iyi genel maksat helikopteri vardı bundan niye mahrum kalalım ki?
Neyse olan oluyor zaten bizim irademiz devre dışı , inşallah motor bulursak T-925 işimizi görecek kadar iyi olur...

Gökbey de kısıtlı kapasitesiyle çok çok sıkışırsak kullanılacaktır....

Adamlar kongre onayı vermezse ne yapacağız? Elimizde Gökbey var. İlla her şeyin en iyisini kullanmak zorunda değiller. Ordu değil ki bu. Emniyete T70, Ormana T70. Yakında KAAN, Altay, hatta Siper HSS istiyoruz diyecekler bu gidişle.

Pek çok ülkenin savunma harcamasından büyük bizim emniyetin bütçesi.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #601 : 02 Kasım 2023, 20:04:25 »
Hadi emniyeti anlarım Özel Hareket var güvenlik vs. Orman senin haddine ne … Madem S70 helikopteri istiyor verin Jandarmaya TSK’ya 0 olanı. Canı çıkmış 30 yaşında doğuda kullanılmış helikopterleri kullansınlar. Sanki bir işe yarıyorlarmış gibi. OGM müdürünü VIP taşıyacağız diye T70 mi vereceğiz. Eğer kısıtlı bir üretim olacak ise ormana verilecekler de TSK’ya verilmeli. Ormana çok helikopter istiyorsa eski Huey’leri modernize edilip verilebilir. 0 Gökbey felan yazıktır günahtır.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #602 : 02 Kasım 2023, 22:00:39 »
ben hala bunun gerçek olmadığını ümit ediyorum.
şöyle bir durum da var,  ortada  imzalanmış bir sözleşme var.
sözleşmede kesin sayı ve belki opsiyonel sayı vardır,  imzadan sonra  belki opsyon  izni çıkmayabilir de,  kesinleşmiş sayı nasıl azaltılabilir hukuken?
hukuktan anlayan biri bilgilendirsin de anlayalım.

F-35 olayı ortada bu konuda, yine ABD dolar, swift sistemi vs hakimiyeti ile benim çıkarım hukuktur dayatması yapıyor. BM kararı olmaksızın, kendi kararlarını uluslararası dayatıyor ve yaptırımlara konu yapıp uluslararası cezalar kesip, yine yaptırım gücü ile üstüne bir de bunları tahsil ediyor. En iyi çare en düşük oranda muhtaçlık.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #603 : 02 Kasım 2023, 22:49:59 »
Iş kongreye kaldiysa yandi gülüm keten helva...
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #604 : 02 Kasım 2023, 22:54:22 »
Hiç umurumuzda olduğunu sanmıyorum verirlerse alırız vermezlerse almayız

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #605 : 04 Kasım 2023, 11:13:07 »
Ben olsam f16 almazdım onun yerine f404 ve f110 motoru  satın alırdım f35 e verilen parayla buda bize daha fazla vantaj sağlar diye düşümüyorum

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #606 : 04 Kasım 2023, 20:02:01 »
Ben olsam f16 almazdım onun yerine f404 ve f110 motoru  satın alırdım f35 e verilen parayla buda bize daha fazla vantaj sağlar diye düşümüyorum

O motorları da ABD üretiyor hocam... Altay projesinde de aynı tuzağa düşmüştük ; Almanya prototipler için MTU 883 verdi ama iş seri üretime gelince ambargoyu dayayıverdiler...

Ben Hürjet projesi motor seçiminde  EJ-200'ün  seçilmesi gerektiğini ısrarla vurguladım ... Ama yine gidip ABD motoru seçtik...

ABD'nin seri üretim MMU ve Hürjet için F-110/F-404 vermeyeceğini kundaktaki bebek bile biliyor... 

Ama bizimkiler özellikle Temel Kotil rüyalara dalmış şekilde " GE ile belirli sayıda seri üretim F-404/F-110 motor anlaşmaları tamam özellikle Türkiye'de üretilmelerini konuşuyoruz" demeçleri veriyor... (General Electric (GE) F404 motoru için 100 adet siparişte bulunulduğunu açıkladı.)

Çevrimiçi Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #607 : 04 Kasım 2023, 23:07:18 »

O motorları da ABD üretiyor hocam... Altay projesinde de aynı tuzağa düşmüştük ; Almanya prototipler için MTU 883 verdi ama iş seri üretime gelince ambargoyu dayayıverdiler...

Ben Hürjet projesi motor seçiminde  EJ-200'ün  seçilmesi gerektiğini ısrarla vurguladım ... Ama yine gidip ABD motoru seçtik...

ABD'nin seri üretim MMU ve Hürjet için F-110/F-404 vermeyeceğini kundaktaki bebek bile biliyor... 

Ama bizimkiler özellikle Temel Kotil rüyalara dalmış şekilde " GE ile belirli sayıda seri üretim F-404/F-110 motor anlaşmaları tamam özellikle Türkiye'de üretilmelerini konuşuyoruz" demeçleri veriyor... (General Electric (GE) F404 motoru için 100 adet siparişte bulunulduğunu açıkladı.)

EJ-2000'de de Almanların payı var. EJ-2000 motorunu üreten konsorsiyum EuroJet Turbo GmbH Almanya merkezli. Bu açıdan bakarsak Almanlar yine veto ederdi. Emin ol Amerikalıları ikna etmek Almanları ikna etmekten çok daha kolay. Almanlardan bu kafayla tek bir mermi bile alamazsın ama Amerika'nın sana işi düşer bu eğitim uçağı ambargoya gerek yok diye verir F-404'leri.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #608 : 05 Kasım 2023, 01:16:46 »
Şu ruslar Allah için Doğu Almanyayı gene alsında alman yeşilleri savunma sanayinin kıymetini bilsinler, geri zekalılar bu gidişle kendi ülkelerinde savunma sanayi bırakmayacaklar hepsi batacak :=)

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #609 : 05 Kasım 2023, 03:16:32 »
Şu ruslar Allah için Doğu Almanyayı gene alsında alman yeşilleri savunma sanayinin kıymetini bilsinler, geri zekalılar bu gidişle kendi ülkelerinde savunma sanayi bırakmayacaklar hepsi batacak :=)
şşşş batsın daha iyi dillendirme bu kadar :)