Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

Sikorsky - UH60
Agusta Westland- AW149

Gönderen Konu: Genel Maksat Helikopteri Projesi  (Okunma sayısı 201299 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: Genel Maksat Helikopteri Projesi
« Yanıtla #590 : 02 Kasım 2023, 16:50:29 »
Konu , 109 tane yapılacağı açıklanan T70 helikopter sayısının ABD ambargosu nedeniyle 30'larda kalacak olması....

Bu ABD'ye iyi bir tokat şart artık...Sürekli alttan alan cevaplardan sıkıldık ve ABD'nin umrunda da değil...

Biraz doğrudan ABD'ye yönelik aksiyon lazım..
Karadeniz'e ABD gemi geçişini bir bahaneyle engeller miyiz vs vs  onu da monşer diplomasisiyle dalga geçen Ak parti dışişleri yetkilileri bulsun...

Eyyy , Üyyyy ABD laflarını sadece içerideki malum kitle ciddiye alıyor , ABD'nin iplediği yok...

Bence bu en az F-16 vermemek kadar ciddi bir mesele. F-16 nasıl hava kuvvetlerimizin belkemiği ise Sikorsky de kara kuvvetlerinin bel kemiği ...
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2023, 16:51:36 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #591 : 02 Kasım 2023, 17:09:18 »
ben hala bunun gerçek olmadığını ümit ediyorum.
şöyle bir durum da var,  ortada  imzalanmış bir sözleşme var.
sözleşmede kesin sayı ve belki opsyonel sayı vardır,  imzadan sonra  belki opsyon  izni çıkmayabilir de,  kesinleşmiş sayı nasıl azaltılabilir hukuken?
hukuktan anlayan biri bilgilendirsin de anlayalım.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #592 : 02 Kasım 2023, 17:10:24 »
Konu , 109 tane yapılacağı açıklanan T70 helikopter sayısının ABD ambargosu nedeniyle 30'larda kalacak olması....

Bu ABD'ye iyi bir tokat şart artık...Sürekli alttan alan cevaplardan sıkıldık ve ABD'nin umrunda da değil...

Biraz doğrudan ABD'ye yönelik aksiyon lazım..
Karadeniz'e ABD gemi geçişini bir bahaneyle engeller miyiz vs vs  onu da monşer diplomasisiyle dalga geçen Ak parti dışişleri yetkilileri bulsun...

Eyyy , Üyyyy ABD laflarını sadece içerideki malum kitle ciddiye alıyor , ABD'nin iplediği yok...

Bence bu en az F-16 vermemek kadar ciddi bir mesele. F-16 nasıl hava kuvvetlerimizin belkemiği ise Sikorsky de kara kuvvetlerinin bel kemiği ...

Benim Aklımda kalan rakam, şu an için 38 adet daha Blackhawk için lisans sahibi olduğumuz; gerisi için zaman yetmediğinden lisans yenilememiz gerektiği şeklindeydi. Ama bu arada TEİ bolca motor imal ediyordu. 2000HP sınıfı bu motorlardan hatırı sayılı bir miktarı artabilir. Bu konudaki legal prosedür ne olur acaba?
(Kasım 2021 itibariyle TEİ 50 adet T700TEI701D motoru üretmiş ve üretim de devam ediyordu.)

https://www.defensehere.com/en/tei-delivered-its-50th-domestic-helicopter-engine-to-tai
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2023, 17:19:27 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #593 : 02 Kasım 2023, 17:17:42 »
ben hala bunun gerçek olmadığını ümit ediyorum.
şöyle bir durum da var,  ortada  imzalanmış bir sözleşme var.
sözleşmede kesin sayı ve belki opsyonel sayı vardır,  imzadan sonra  belki opsyon  izni çıkmayabilir de,  kesinleşmiş sayı nasıl azaltılabilir hukuken?
hukuktan anlayan biri bilgilendirsin de anlayalım.
Bu soruya yanıt verebilmek için kontratı görmek gerekir.
Ancak, bu tip lisans anlaşmalarında lisans süresi verilebilir.
Süremi öncelikli yoksa üretim adedi mi öncelikli; kontratın bir yerinde yazılıdır.
Örneğin, T129 Atak lisansında adet verilmemiş ve zaman belirtilmiş ( yanlış anımsamıyorsam 2028 yılı ile sınırlanmış lisans anlaşması). 2028’e kadar istersek 200-300 adet imal edebiliriz söz gelimi!
Burada adet verilmiş. Ayrıca zaman da var ki bazı kesimler bunu konu ediyorlar.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #594 : 02 Kasım 2023, 17:43:45 »
"Burada adet verilmiş. Ayrıca zaman da var ki bazı kesimler bunu konu ediyorlar."

https://www.millisavunma.com/t70-genel-maksat-elikopter-projesi/

"konfigürasyonda, S-70İ. International Black Hawk modeli baz alınarak toplam 109 T-70  modeli helikopter, 10 yıl süresince TAI Ana Yükleniciliğinde, Sikorsky ve Aselsan Ana Alt Yükleniciliğinde Türkiye’de üretilecek."

bu linkte on yıldan bahsediliyor.
peki biz şu ana kadar kaç helikopter teslim aldık?

şu linkte de diyor ki:

"edildi. TUSAŞ, 2024 yılına kadar 38 adet helikopterin üretimini tamamlayacak."

https://www.savunmasanayist.com/turk-hava-kuvvetlerine-t70-helikopteri-teslimati/

bu haber ocak 2023 tarihli,  demekki 38 rakamı zaten biliniyormuş.
eee,  geri kalan 71 tanesinden zaten vaz mı geçilmiş acep?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #595 : 02 Kasım 2023, 18:56:39 »
TUSAŞ Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil TUSAŞ tesislerinde basın mensuplarını ve araştırmacıları ağırladı. Defence Turk’ün de katıldığı toplantıda açıklamalarda bulunan Kotil, 2023 yılında 12 adet T70 helikopterinin teslim edileceğini belirtti. Bu kapsamda 5. T70 helikopterinin Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildiği aktarıldı.

Kotil, T70 helikopteri projesinde 38 adedin ardından ABD’den lisans yenilenmesi gerektiğini belirtti. Kotil’e göre Boeing anlaşmayı sürdürmek istiyor ancak bunun için Kongre’nin onayı gerekiyor. Yani ABD’nin onay vermemesi halinde 38 adedin ardından üretim durabilir.

Eyvah o zaman 38 adet son üretim olacak...Ormancılarla  , Emniyetçiler almayıversin T70'i...
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2023, 18:59:48 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #596 : 02 Kasım 2023, 19:05:07 »
Onlara da Gökbey verelim. İlla S70 almak zorunda değiller.

Kongre evet derse kalan helikopterleri de üretiriz olur biter. Hayır derse Gökbey'den devam ederler. T925'i beklerler. Gökbey geldiği için helikopter sorunumuz yok açıkçası. T925'ten sonra kafamız daha da rahat edecek. Çok şükür helikopter konusunda savaş uçağı gibi bir aciliyet yahut acil çözüm sorunu yok.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #597 : 02 Kasım 2023, 19:12:39 »
TUSAŞ Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil TUSAŞ tesislerinde basın mensuplarını ve araştırmacıları ağırladı. Defence Turk’ün de katıldığı toplantıda açıklamalarda bulunan Kotil, 2023 yılında 12 adet T70 helikopterinin teslim edileceğini belirtti. Bu kapsamda 5. T70 helikopterinin Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildiği aktarıldı.

Kotil, T70 helikopteri projesinde 38 adedin ardından ABD’den lisans yenilenmesi gerektiğini belirtti. Kotil’e göre Boeing anlaşmayı sürdürmek istiyor ancak bunun için Kongre’nin onayı gerekiyor. Yani ABD’nin onay vermemesi halinde 38 adedin ardından üretim durabilir.

Eyvah o zaman 38 adet son üretim olacak...Ormancılarla  , Emniyetçiler almayıversin T70'i...

Emniyetinde maşallahı var zaten. Saldırı helikopteri desen var, zırhlı personel taşıyıcı desen var, İHA/SİHA desen var, genel maksat helikopteri de gelmesi muhtemel bir tankları eksik. ABD'de hem orduda hem de ulusal muhafızlarda böyle ağır silahlar mevcut bizimkilerde aynı yapılanmayımı düşünüyor acaba?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #598 : 02 Kasım 2023, 19:19:13 »
Onlara da Gökbey verelim. İlla S70 almak zorunda değiller.

Kongre evet derse kalan helikopterleri de üretiriz olur biter. Hayır derse Gökbey'den devam ederler. T925'i beklerler. Gökbey geldiği için helikopter sorunumuz yok açıkçası. T925'ten sonra kafamız daha da rahat edecek. Çok şükür helikopter konusunda savaş uçağı gibi bir aciliyet yahut acil çözüm sorunu yok.

NH-90 fiyaskosu ortada , elimizde kalitesi garanti , Dünya'nın en iyi genel maksat helikopteri vardı bundan niye mahrum kalalım ki?
Neyse olan oluyor zaten bizim irademiz devre dışı , inşallah motor bulursak T-925 işimizi görecek kadar iyi olur...

Gökbey de kısıtlı kapasitesiyle çok çok sıkışırsak kullanılacaktır....

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #599 : 02 Kasım 2023, 19:19:45 »
Emniyet herhalde yakında KAAN üretime girince bize de verin diyecek. :)