Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

Sikorsky - UH60
Agusta Westland- AW149

Gönderen Konu: Genel Maksat Helikopteri Projesi  (Okunma sayısı 201301 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
Ynt: Genel Maksat Helikopteri Projesi
« Yanıtla #570 : 31 Ekim 2023, 23:32:45 »
https://www.atr-aircraft.com/our-aircraft/turboprop-market-forecast-2022-2041/

Sadece Turboprop daha küçük yolcu uçaklarında ATR’nin tahmini 2021-2042 tahmini 2450 uçak olarak gösteriyor. Pandemi koşullarında hazırlanmış bir rapor. Tahmini olarak TUSAŞ’ın bu alanda üretime geçeceği yıllar 2035 olacağını söylersek 2035-2042 yıllarında 700-800 uçaklık sadece küçük sınıf turboprop ihtiyacı var. THY ve Pegasus’un hiç yeltenmediği küçük bölgsel jet uçaklarına yönelmesi ile TUSAŞ çok rahat 300-400 sipariş alabilir.Sadece bu sipariş bile yıllık 5-6 milyar dolarlık ciroya bedel.
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2023, 07:42:48 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #571 : 01 Kasım 2023, 11:04:59 »
Şöyle bir düşündüm de, TS-3000/4000/5000/6000 ailesi için Kale'yi görevlendirmek fena fikir değil. Tasarımını TEI yapar ve kullanılacak çekirdeği de teslim eder. Kale de kalan işleri halleder. Aksi durumda en az 10 yıl bekleriz.

Yalnız şu var ki, bu motor ailesinde TF-6000 çekirdeği kullanılacağından, TF-6000 çekirdeği rüştünü ispatlamadan bu proje başlatılamaz. Neresinden bakarsan bak, TF-6000 projesi deneysel bir ar-ge projesi olmaktan çok öteye geçmiş durumda. Hayat-memat meselesi haline geldi.  :-X
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2023, 11:34:36 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #572 : 01 Kasım 2023, 13:27:06 »

Şöyle bir düşündüm de, TS-3000/4000/5000/6000 ailesi için Kale'yi görevlendirmek fena fikir değil. Tasarımını TEI yapar ve kullanılacak çekirdeği de teslim eder. Kale de kalan işleri halleder. Aksi durumda en az 10 yıl bekleriz."

aynısını düşünüyordum,  + verdim.
mümkünse 2024 bitmeden ilk iki prototipte 3000lb gücü görür görmez,  geriye kalan  test ve  üretim sürecini  bir lisans  anlaşmasıyla Kale'ye devredip tüm gücü  TFX  motoruna vermek oldukça yerinde olur.
bu arada,  daha önce de dikkat çekmeye çalışmıştım,  aslında düşük olasılık olsa da  tatlı bir sürpriz yaşama olasılığımız da var.
Arat veya o familyadan bir motor  2750lb güç üreten bir fan motor olsa çok şeye yetecek.
acaba diyorum,  orada tatlı bir sürpriz yaşar mıyız?

ve Tanrı korusun diyorum,  umarım bu  kötü bir dedikodudan ibarettir.
helikopter envanterimiz bu gün bile yaşlı  malesef.  925  için yerli motor seri üretim  süreci  tamamlanana kadar ciddi  stres yaşanabilir.
T70  1. derece çatışma sahasının  baş rol oyuncusu olacaktı,  yerine öyle bir şeyi  bulmak pek zor olur.
aklıma istemesem de Mi-17 geliyor.
yıllardır kullandığımız ve elde yetişmiş bir ekibi olan,  Amerikagilin gölgesinde olmayan tek helikopter o.
yaygın bir  makine,  yedek parça sıkıntısı filan yaşama olasılığı görece düşük.
tam yükle kalkış ağırlıklarına filan baktım,  epeyi   iyi göründü bana.
üstelik Jandarma  o helikopterlere gece görüş  modernizasyonu yapmış.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #573 : 01 Kasım 2023, 14:25:11 »
Bence askeri Yunan'ı denize döktükten bu zamana kadar geçen süre içerisinde askeri olarak en riskli dönemdeyiz. Envantere girmesi planlanmış uçaklarımız verilmedi. Yerine insansız sistemlerle idare ediyoruz. Mevcut av/bombardıman filolarımız yetersiz ve modernizasyon gerektiriyor. Bu konuda da ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Benzer durumlar Helikopterlerimiz, tanklarımız vs için de geçerli. Açığı kapatmak için yerli sistemler geliştirmeye çalışıyoruz. Ancak çoğu henüz hazır değil! Hazır olduklarında bağımlılığımız büyük oranda bitecek.

Bu manzarada bu ülkeyi işgal etme heveslisi bir düşman olsam, yeterli gücüm veya desteğim de varsa, şu an saldırmanın tam zamanı. Ya şimdi saldırır, yıllardır hayalini kurduğum emellerime ulaşırım, ya da iş işten geçer bir daha boş hayal peşinde koşmam.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #574 : 01 Kasım 2023, 14:49:34 »
100 Yılı ciddi bir HSS olmadan geçirmişiz yahu. 3-5 Adet Nike-Herkül füzesini HSS'den sayamıyorum. O durum daha mı az riskliydi? Uçak desen, F-16 montajı hariç tam komediydi.

Riskin arttığı yok. Şansına yaşıyormuşuz zaten.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #575 : 01 Kasım 2023, 14:55:29 »
Alıntı
O zaman TS-1400'den edindiğimiz tecrübeyle TS-3000 yapabiliriz. Ama öncelik dediğim gibi KAAN'da. O nedenle bu motoru görmek için ciddi anlamda beklememiz lazım.
Evet ve hayır.
Evet; TS1400’den edindikleri “motor yapabilme” özgüveni ile, ve T700TEİ701D’den edindikleri “teknoloji tecrübesi” ile TS3000 yapabilecek durumdalar. Çünkü TS3000 eksenel akışlı çok kademeli ve TS1400’den çok farklı bir motor.
Ama dediğiniz gibi öncelik KAAN da şu anda.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #576 : 01 Kasım 2023, 15:18:03 »
Çünkü TS3000 eksenel akışlı çok kademeli ve TS1400’den çok farklı bir motor.

Dişli kutusuna güç aktarması, Batı ekolündeki gibi önden mi olur? Yoksa Sovyet ekolündeki gibi arkadan mı? T-925 gövdesi esnek tasarlanmadıysa, bence arkadan olur.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #577 : 01 Kasım 2023, 15:24:17 »
100 Yılı ciddi bir HSS olmadan geçirmişiz yahu. 3-5 Adet Nike-Herkül füzesini HSS'den sayamıyorum. O durum daha mı az riskliydi? Uçak desen, F-16 montajı hariç tam komediydi.

Evet daha az riskliydi. Çünkü o zaman tamamen bağımlıydık. Yunanistan ve Ermenistan haricinde diğer komşularla aramız felaket değildi. Her ne olursa olsun Batıyla ılımlı devam etmeye çalışıyorduk. Köprüyü geçmeye daha çok vardı. Şimdiki durum çok farklı. Pazar olmaktan çıkıp ticari rakip olmaya ilerliyoruz koşarak. İlişkilerde de her geçen gün ipleri biraz daha kopartıyoruz. Böyle giderse çok kutuplu dünyanın kutuplarından biri olacağız.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #578 : 01 Kasım 2023, 15:33:49 »

Verdim puanı.

Karada hep iyiydik ama diğerlerinde hep sıkıntı/eksiklik vardı ki hala devam ediyor.

Ayrıca bize şu an kim saldırabilir?

Yunanistan demeyin iki NATO ülkesi asla savaşa girmez buna izin verilmez.

İran deseniz kağıttan kaplan hiç bir şey yapamaz.

Suriye zaten bitik durumda.

Ermenistan ölmüş ağlayanı yok.

Irak keza aynı şekilde benim gözünde Failed State.

Rusya şu an bize değil savaş açmak mermi sıkamaz.

Gürcistan deseniz bizim bir ilimiz kadar büyük ki zaten dost ülke.

Kim kaldı bize saldıracak? ABD mi? Çok ütopik olur.

Biz başımızı öne eğip çalışmaya devam edip projeleri bitirelim. Kimse NATO üyesi olup 85 milyon nüfusu olan bir ülkeye saldırmaya aklını peynir ekmekle yemediyse cesaret edemez.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #579 : 01 Kasım 2023, 16:09:33 »
Öyle bir yazmışsınız ki nerdeyse orduyu terhis edesim geldi...