Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

Sikorsky - UH60
Agusta Westland- AW149

Gönderen Konu: Genel Maksat Helikopteri Projesi  (Okunma sayısı 201338 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: Genel Maksat Helikopteri Projesi
« Yanıtla #550 : 31 Ekim 2023, 18:38:51 »
T70'te de lisans sorunu yaşanıyormuş...109 tane helikopter üretecektik ama 30/35 de kalacakmış üretim lisans sorunu nedeniyle galiba...

İbrahim sünnetçi , yeni üretim lisansının verilmediği söylemiş ....

Kaynak sormayın arıyorum.... ::) ::) ::)

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #551 : 31 Ekim 2023, 19:20:51 »
T70'te de lisans sorunu yaşanıyormuş...109 tane helikopter üretecektik ama 30/35 de kalacakmış üretim lisans sorunu nedeniyle galiba...

T70 Kara kuşu olduğu için ve Gökbey de yetiştiği için şimdilik çok önemli değil. TF serisi turbofan motorlarla olan mesaimiz bitince, TS-3000/4000 turboşaft motoru ile olan mesaimiz başlar. O zaman T925 ete kemiğe bürünür ve bu dosya tamamen kapanır.

Denizcileştirilmiş helikopterlerde ise sıkıntı var.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #552 : 31 Ekim 2023, 19:37:45 »
Amerikan kongresine evangelist sapıklar hakim olursa olacağı budur.

Elon Musk for President.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #553 : 31 Ekim 2023, 19:46:46 »
Çok önemli değil. Gökbey yolda zaten. Motoru her şeyi bizim. İstediğin kadar üretip istediğin kuvvete ver, istediğin ülkeye sat.

11 ton sınıfı ağır nakliye helikopteri de geliyor. TF-6000 üzerinden yahut TS-1400 üzerinden gerek ATAK II'ye gerekse ağır sınıf nakliye helikopterine bir motorda geliştirebiliriz.

Açıkçası bize vermedikleri her şeyi bizim lehimize. 10 yıl sonra bu mal Amerikalılar bir bakacak Türkler her şeyi yapmış. Milyar Dolarlık pazarı elleriyle kaybetmişler. Kötü komşu insanı mal sahibi yaparmış. Teşekkürler Sam Amca bizi mal sahibi yaptın. 8)

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #554 : 31 Ekim 2023, 19:57:16 »
ARCHANGEL99 kızıcak lakin ben şöyle 100 ton kaldırma kapasiteli bir dikey iniş kalkış yapabilen 4 motorlu bir araç düşünüyorum...

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #555 : 31 Ekim 2023, 20:00:35 »
motorların her biri en az 50 60 bin libre kuru itki üretebilen motor ile.
Amaç:
    Cephede hasar alan tank türü araçların kısa sürede onarım merkezine nakli ve cephe gerisine en kısa sürede muharip gücün naklini sağlamakta kullanmak.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #556 : 31 Ekim 2023, 21:02:04 »

T70 Kara kuşu olduğu için ve Gökbey de yetiştiği için şimdilik çok önemli değil. TF serisi turbofan motorlarla olan mesaimiz bitince, TS-3000/4000 turboşaft motoru ile olan mesaimiz başlar. O zaman T925 ete kemiğe bürünür ve bu dosya tamamen kapanır.

Denizcileştirilmiş helikopterlerde ise sıkıntı var.
T70 Kara Kuşu. Doğru Sn Merzifonlu. Ama çok maksatlı ve ağır sınıf sayılacak bir kuş. Bizim de pat pat lardan kurtulmamız gereksinimimizin dışında zaten açık verdiğimiz bir helikopter sınıfı. Onun için 109 adet sipariş verilmişti. Gökbey bir ölçüde yardımcı olacaktır. Ama dediğiniz gibi denize uygun Seahawk ayarında ve ağırlığında helikopter açığımız var. T925’i  bir an önce denize uygun olarak imal etme çalışmalarına başlamamız lazım. Bize Orka torpido atacak, 35-50km menzilli Umtas-ER ve Çakır füzesi atacak ağır sınıf helikopter lazım.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #557 : 31 Ekim 2023, 21:14:22 »
Ben bu TS3000 helikopter motoru için TEİ&Kale ortaklığının başlaması gerektiğini düşünüyorum. TEİ’nin Ts1400 motoru temelinde geliştirilen TF6000 TF35000 gibi altyapıya sahip fakat TEİ’nin Ts1400’deki çekirdek kadronun testlerinden prototip üretimlerine kadar sorumluluk alacağı yüzde 80 işi Kale’nin yapacağı bir motor projesi güzel olabilir diye düşünüyorum.Bu sayede TEİ’de bulunan üretim ve tasarım teknolojileri de Kale’ye belli fiyat karşılığında aktarılmış olur. Bu sayede Türkiye’de 2 ciddi motor üreticisi de olur. Kale grubu başta bu maliyeti karşılayabilecek bütçeye ve kapasiteye sahip. Şu anki sıkışan ekonomide Ar-Ge ve Ür-Ge masraflarını karşılamaz ama  gelecekte üretilen motorlar üzerinden bu maliyeti devlet öderde. ASELSAN’ından TEİ’ye ordan STM’ye bütün şirketler bu kadar sıkışık bir takvimde iken Kale’nin sadece Arat motoru ile uğraşması bu kadar ihtiyaç duyulan yerde potansiyelin harcanması olur. Daha sonra Ts3000’den TP3000 motoru geliştirilip yerli ve milli ilk kargo uçağına adım bile olabilir.
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2023, 21:19:41 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #558 : 31 Ekim 2023, 21:16:01 »
Ağır sınıf deniz helikopteri bizim için çok ciddi şekilde önemli. Karada TSK genel olarak gayet iyi kapasitede fakat denizde büyük açık var.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #559 : 31 Ekim 2023, 21:33:42 »
TF-6000'in bizim için devrim olacağının bir kanıtı da helikopter projelerimizdeki sıkıntı...

Bizim acil 3000 hp sınıfı helikopter motoruna ihtiyacımız var...Ukrayna motoruyla bu açığı kapatmaya çalışıyoruz ama savaş dolayısıyla tedarik kanalları malum ayrıca  teknolojisi de eski bu motorun......

TEİ haklı olarak o kadar çok TF-6000/TF-35000 projesiyle boğulmuş durumdaki bu 3000 hp motor ihtiyacı gözden kaçıyor...Yarın bir gün ABD Ukrayna motoru tedariğine de taş koyar benden söylemesi...

Belki de Honeywell vb  turboşaft motorlar üzerine özelleşmiş bir şirket daha kurmalıyız...

Aslında bu işleri mutlaka özel şirketler kurarak , özel sektörü devreye sokarak halletmeliyiz...Devlet mantığıyla bu iş uzuyor ve gereksiz yük biniyor TEİ'ye...

Bakın denizcilik de bu iş özel tersane mantığı oldu  , helikopter motor veya güç sistemleri işini de Koç , Sabancı vs birilerine devretmek gerek...
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2023, 21:35:19 Gönderen: serkan1976 »