Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

Sikorsky - UH60
Agusta Westland- AW149

Gönderen Konu: Genel Maksat Helikopteri Projesi  (Okunma sayısı 201323 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: Genel Maksat Helikopteri Projesi
« Yanıtla #540 : 15 Haziran 2023, 12:28:14 »
Yerli derken?
Lisans altında üretim değil mi bu helikopterler?

Evet Sn Skywolf,
Lisans altı üretim bunlar.
Motoru TEİ’de üretiliyor. T700TEI701D. Sıcak kısımlar dahil tüm blisk fan ve blisk kompresör ile yanma odası TEİ üretimi. Tek kristal türbin kademesi de TEİ’de üretiliyor. %70 üzerinde kısmı motorun yerli.
Helikopterinde gövde kısmında en az %60-70 oranında kısmı yerli olarak imal ediliyor.

Ama sonunda ABD motoru ve ABD helikopteri. Lisans altında. Hatta yakında lisans anlaşması sona eriyor. 109 adet planlanan helikopterin 40 kadarını imal ettikten sonra gerisini imal edebilmek için lisans yenilemek gerekecek. Bunun için de ABD Kongresinin kararı lazım.
Vermezlerse yeni lisansı, proje yarıda kalabilir.

« Son Düzenleme: 15 Haziran 2023, 12:30:00 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #541 : 15 Haziran 2023, 13:06:49 »
Yerli derken?
Lisans altında üretim değil mi bu helikopterler?

Evet Sn Skywolf,
Lisans altı üretim bunlar.
Motoru TEİ’de üretiliyor. T700TEI701D. Sıcak kısımlar dahil tüm blisk fan ve blisk kompresör ile yanma odası TEİ üretimi. Tek kristal türbin kademesi de TEİ’de üretiliyor. %70 üzerinde kısmı motorun yerli.
Helikopterinde gövde kısmında en az %60-70 oranında kısmı yerli olarak imal ediliyor.

Ama sonunda ABD motoru ve ABD helikopteri. Lisans altında. Hatta yakında lisans anlaşması sona eriyor. 109 adet planlanan helikopterin 40 kadarını imal ettikten sonra gerisini imal edebilmek için lisans yenilemek gerekecek. Bunun için de ABD Kongresinin kararı lazım.
Vermezlerse yeni lisansı, proje yarıda kalabilir.

Bu projenin şartları iyice can sıkıcı olmaya başladı. Zaten seneler boyunca sürüncemedeydi bir de üstelik Türkiye’de üretilen genel maksat helikopterleri dünya pazarına sunulacaktı skorsky tarafından. Hele o dişli kutunun üretimi için Amerikan Askeriyesi çok uzun zaman ayak direttiler. İnşallah bu proje hayırlısıyla devam eder çünkü bu S 70 modellerin i dünyada rakibi yok ve bizim kara kuvvetleri vazgeçilmez bir lojistik imkanı sağlıyor.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #542 : 15 Haziran 2023, 13:26:42 »
Ana üretim merkezini Polonya olarak 10 seneyi aşkın bir süredir seçtiler. Bizimkiler bir nevi düşük versiyon olduğu için  uluslararası rekabeti zor. Biran önce T-965 üretimine başlamak en iyisi. Proje ile üretilecek Skorskyler ise taktik ihtiyacı giderecek sayıda zaten.

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #543 : 15 Haziran 2023, 16:18:01 »
    Şekli vb belli. Çinliler gibi olmasa da benzer bir platform üretimi için biz kendimiz devam edemez miyiz?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #544 : 15 Haziran 2023, 16:25:29 »
Hanımefendi gayet net söylüyor: "Bu helikopter aslında Sikorsky tarafından geliştirilen S-70 helikopterini baz alarak oluşturuldu ve yurt içinde lisans altında üretiliyor". Ama haberin geri kalanı sanki yerli bir helikopter olduğu izlenimi veriyor. Bu mantıkla bakarsak mesela 80'lerden beri ürettiğimiz F-16 uçakları da yerli o zaman. Pek çok parçası burada işlendi!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #545 : 15 Haziran 2023, 19:37:07 »
Arkadaşlar Mock up'ı idef 2023 yayınlancak olan

10 ton Luk yerli helikopter

İle

Ağır yük helikopterinin

Görselleri var mı

Galiba sn fırtına paylaşmıştı bu haberi ...

10 ton skorsky S70 in karşılığı olsa kinskorsky 8 tonluk sınıfta bizdeki

Acaba ağır yük içinde Aw 101 Merlin gibi birşey mi düşünülüyor 13-14 ton sınıfı

Bu konuda forumdaşlar bilgi verirse sevinirim..

Birde bizim basına göre herşey yerli alman komponentleri ile type214 denizaltısı yaparız yerli olur

Bu basın ve savunma sanayi uzmanlarından kaynaklanan sıkıntılar..

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #546 : 15 Haziran 2023, 21:50:58 »
Ben yerli ağır yük helikopteri projesini ilk kez duyuyorum...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #547 : 16 Haziran 2023, 03:42:01 »
    Şekli vb belli. Çinliler gibi olmasa da benzer bir platform üretimi için biz kendimiz devam edemez miyiz?

10 Tonluk genel maksat helikopteri projemiz var. Yani aslında devam ediyoruz. Muhtemelen o helikopter, 10 ton değil ama 12 ton falan olacaktır.

Sıkıntı motorda. Ukrayna motoru ne olacak, o belirsiz. Turbofan motorlar öncelikli olduğundan, TEİ TS-3000'in akıbeti de belirsiz. Motor işinde en az 100 yıllık gecikmenin sonuçları bunlar...
« Son Düzenleme: 16 Haziran 2023, 15:13:33 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #548 : 16 Haziran 2023, 10:16:39 »

T-929 (Atak 2) ile T-925(10+ genel maksat) işlerinde heybeyi Ukrayna motoru ile doldurduk... En önemli 2 helikopter projesinde Ukrayna motoruna dayandığımıza göre ben mutlaka Türkiye'de bir üretim hattı kurulacağını düşünüyorum veya düşünmek istiyorum...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #549 : 16 Haziran 2023, 14:59:48 »
İvichenko progress fabrikası bombalandı...

Benim bildiğim bombalandı...
« Son Düzenleme: 16 Haziran 2023, 23:59:04 Gönderen: Denizci16 »