Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

Sikorsky - UH60
Agusta Westland- AW149

Gönderen Konu: Genel Maksat Helikopteri Projesi  (Okunma sayısı 199563 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İLK TESLİM GERÇEKLEŞTİ
« Yanıtla #440 : 15 Ocak 2020, 23:37:49 »
İLK TESLİM GERÇEKLEŞTİ

Alp Havacılık'ın Eskişehir’de Türk Genel Maksat Helikopteri T-70 için ürettiği dinamik komponenetler ve iniş takımları da törenle teslim edildi. Savunma Sanayii Başkanı Demir, “Eskişehir’in havacılıkta önemi büyük, bu önem daha da artacak” dedi

Eskişehir’de Alp Havacılık Fabrikasında üretilen T-70 Dinamik Komponentleri ve İniş Takımlarının ilk teslim töreni, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in de katılımıyla gerçekleştirildi. Törende konuşan İsmail Demir F-35 programında yaşanan kısıtlamalara değinerek, “İrili ufaklı ambargo kararlarının bu milletin azmini arttıracağını tüm dünyaya ilan etmek istiyorum” dedi. Fabrikada, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okunması ile başlayan törende katılımcılara üretilen parçalar ve çalışmalarla ilgili bilgiler verildi. Daha sonra imzaların atılması ile T-70 dinamik komponentleri ve iniş takımları resmen teslim edildi.

MİLLETİN AZMİNİ ARTIRACAK
Törende konuşan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türk Savunma Sanayii açısından projenin önemine değinirken F-35 projesinde olduğu gibi gelen bazı durdurmaların önlerini kesmeyeceğini aksine bu hamlelerin milletin azmini arttıracağını ifade etti.

YERLİLİK ORANI YÜZDE 63’E ERİŞTİ
Genel maksatlı helikopter programı kapsamında 109 adet üretim yapılmasını planlandığını ifade eden Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, yerlilik oranının yüzde 63’e eriştiğini belirtti.

İsmail Demir, “T-70 Genel Maksatlı Helikopter Programı kapsamında, 6 ayrı kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda, 2 farklı konfigürasyonda 109 adet Genel Maksatlı Helikopter üretilmesini planlıyoruz. Ancak bu 109 rakamı daha da artması için bazı çalışmalarımız var. Bu proje kapsamında Türk Savunma Sanayii’miz açısından önemli pek çok ilki yaşıyoruz. Bu projede uygulamakta olduğumuz politikalar neticesinde yerlilik oranımız yüzde 63’e erişmiş bulunmaktadır. Bu kapsamda; kokpit, kabin, panel kısımları TUSAŞ tarafından, motor TEI tarafından, iniş takımı ve dişliler Alp Havacılık tarafından üretilmektedir” diye konuştu.

ESKİŞEHİR’İN ÖNEMİ DAHA DA ARTACAK
Büyük savunma şirketlerinden "çınar olurken, nice fidanları büyütmelerini" istediklerini belirten İsmail Demir, Alp Havacılık'tan da bu yönde çalışmalar beklediklerini belirtti. Demir, Eskişehir'in havacılıkta önemli bir merkez olduğunu, bu önemin daha da artacağını dile getirdi.

“KISITLAMALAR ÖNÜMÜZÜ KESEMEZ”
F-35 projesinde olduğu gibi gelen bazı kısıtlamalar ve durdurmaların asla milletin önünü kesemeyeceğini belirten Başkan Demir, “Ülkemize ilişkin uygulanan bazı kısıtlamalar F-35 projesinde olduğu gibi gelen bazı durdurmalar, asla bizim önümüzü kesmez ve bizi daha da hızlandırır. İrili ufaklı ambargo kararlarının hepsinin bu milletin azmini artıracağını, özellikle biz Savunma Sanayii çalışanlarının aşkını, şevkini, iradesini daha çok artıracağını tüm dünyaya ilan etmek istiyorum. F-35 programındaki üretim payımızın şimdilik durdurulması ki biz bu konuda üretime devam ettiğimizi, edeceğimizi, fırsat verilirse bu programda kalacağımızı sürekli söylüyoruz. Ancak burada elde edilen kabiliyetlerin de ileride savunma sanayiimize önemli katkılar yapacağını, umarım uçak projemizde ve havacılığın diğer alanlarında ve diğer savunma sanayii projelerinde yolumuzu açacağını belirtmek istiyorum” dedi.

“BAŞ DÖNDÜRÜCÜ BİR HIZLA”
Törende konuşan Vali Özdemir Çakacak da, “Türkiye son 15 yıldır büyük atılımlar içerisinde. Özellikle Savunma Sanayii’nde baş döndürücü bir hızla gelişiyor. Çünkü geçmişe baktığımızda savunma sanayiimizin geldiği noktayı açıkçası 25-30 yıl öncesi tarif etseler belki de inanmakta güçlük çekerdik” dedi. Tuncer Alpata ve TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, ilk ürün teslim tutanağını İsmail Demir'in şahitliğinde imzaladı. Törene ayrıca, Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Yardımcısı Tümgeneral İsmail Günaydın, Hava İkmal Bakım Komutanlığı Fabrika Müdürü Tuğgeneral Gürhan Ergürhan, TUSAŞ - Türk havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Genel Müdürü Temel Kotil, Alp Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Alpata, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve çok sayıda davetli katıldı.

İSTEDİĞİMİZ YERE ULAŞTIK
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Borat, teslim aldıkları ve alacakları ürünlerin şirketin ürettiği hava platformları için çok önemli olduğunu söyledi. Borat, Alp Havacılık gibi firmaların sayısının artmasını arzu ettiklerini dile getirdi. Alp Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Alpata, şirket olarak olmak istedikleri yere bugün itibarıyla ulaştıklarını, detay parçasından son testine kadar sistem üretimi yapan bir şirket haline geldiklerini ifade etti. Alp Havacılık'ın iniş takımı, dişli kutusu, sistem üretim kabiliyetlerini kazandığını vurgulayan Alpata, bunu SSB ve devletin destek ve yönlendirmesiyle, Endüstri 4.0'ın ilk örneklerini gerçekleştirerek başardıklarını belirtti. Alpata, "İlk teslimini yaptığımız bu ürünler rahmetli babama verdiğim son sözümdür." diye konuştu.
AA - İHA
https://www.2eylul.com.tr/Icerik/Haber/36370/ilk-teslim-gerceklesti
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Genel Maksat Helikopteri Projesi
« Yanıtla #441 : 15 Ocak 2020, 23:56:12 »
Savunma Sanayi Başkanımız güzel şeyler söylemiş. Çoğu zaman olduğu gibi...

Genel olarak savunma sanayimizin gelişimi konusunda herkes olumlu bir görüşte haliyle. Görünen köy kılavuz istemez!

Bugün televizyonda yerli helikopter olarak tanıtılıyordu Amerikan S-70.

Bu başlıkta sözü geçen "Genel Maksat Helikopteri Projesi" başlayalı 10 seneden fazla olmuş ve projedeki yerlilik oranımız % 63'e çıkmış. Biz bu tip söylemleri 30 sene önce de  duyuyorduk. Mesela F-16'ların yerli üretim oranı şu kadar vs... Bu tip söylemler bilgi vermek için güzel. Ancak egoya hitap eden medya kuruluşları tarafından şişirildiklerinde son derece itici geliyorlar. 

Alp Havacılık 1998 yılından beri faaliyette ve başta Sikorsky olmak üzere Boeing, Lockheed Martin, Airbus gibi devlere çeşitli parçalar üretmekte. Acaba bu projede S-70 yerine AW-149 seçilseydi yerlilik oranımız ne olurdu?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
TUSAŞ T-70 helikopteri rotor çalıştırdı.
« Yanıtla #442 : 25 Mart 2020, 11:59:17 »
Alıntı
TUSAŞ T-70 helikopteri rotor çalıştırdı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde yürütülen “T-70 Genel Maksat Helikopteri Projesi” kapsamında, ilk T-70 helikopteri rotor çalıştırdı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde ve Sikorsky, ASELSAN, TEI, Alp Havacılık firmalarının alt yükleniciliğinde yürütülen ve Sikorsky Aircraft firmasının S70i Helikopteri’nden yola çıkılarak geliştirilen T-70 Genel Maksat Helikopteri, yer testlerine başlandı.
youtu.be/F0Y8Kg--uH8
https://www.savunmasanayist.com/tusas-t-70-helikopteri-rotor-calistirdi/amp/
« Son Düzenleme: 25 Mart 2020, 12:04:23 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Alıntı
Orman Bakanlığı’nın T-70 siparişleri TSK ve Jandarma’ya kaydırıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’den (TUSAŞ) T70 genel maksat helikopterlerini yangın söndürme helikopter filosuna katmaya yönelik ilk helikopteri gelecek yıl teslim alacaklarını belirterek, T-70’leri personel taşımada kullanacaklarını açıkladı.

20 Helikopter Tedariki Planlanıyordu

TUSAŞ’ın 109 adet imal edeceği T-70 helikopterlerinin 20 adeti Orman Bakanlığı için ayrılmıştı. Bu helikopterlerin altına takılacak kitlerle helikopterler ABD’de olduğu gibi yangın söndürmede kullanılacaktı. Ancak sayı, TSK ve Jandarma’nın ihtiyaçları için 20’den 3’e indirildi.
https://www.defenceturk.net/orman-bakanliginin-t-70-siparisleri-tsk-ve-jandarmaya-kaydirildi

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #444 : 15 Haziran 2020, 17:47:33 »
Güzel bir proje. Ama  bir an düşünüp bu ABD bizim bu helikopter ve T700 motorunu Türkiye 'de üretmeye nasıl izin verdi ki? diye düşünürken beklediğim haber ABD'den geldi...

ABD , Geliştirilmiş Türbin Motoru Programı (Improved Turbine Engine Program/ ITEP) sonucunda Apache ve UH-60/70 helikopterlerine güç veren T700 yerine -ki bu motor 1800-2200hp güç veriyor- 3000hp güç veren yine GE üretimi T-901 motorlarına geçiş yapmış...
Yeni motor %50 fazla gücü , %25 daha az yakıtla sağlıyormuş.

Adamlar Apache ve Sikosky genel maksat helikopterlerini bu T901 motorla donatacakmış.

ABD , maymun gibi ancak daha iyisini bulunca eskisini başkasına veriyor...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #445 : 15 Haziran 2020, 18:58:47 »
Güzel bir proje. Ama  bir an düşünüp bu ABD bizim bu helikopter ve T700 motorunu Türkiye 'de üretmeye nasıl izin verdi ki? diye düşünürken beklediğim haber ABD'den geldi...

ABD , Geliştirilmiş Türbin Motoru Programı (Improved Turbine Engine Program/ ITEP) sonucunda Apache ve UH-60/70 helikopterlerine güç veren T700 yerine -ki bu motor 1800-2200hp güç veriyor- 3000hp güç veren yine GE üretimi T-901 motorlarına geçiş yapmış...

Adamlar Apache ve Sikosky genel maksat helikopterlerini bu T901 motorla donatacakmış.

Daha iyisini yap, madem öyle.  ;D

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #446 : 15 Haziran 2020, 19:47:53 »

Genelde bu motorlardaki performans artışları abartılı veriliyor acaba varsa kaynağınız bende bakabilir miyim ?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #447 : 15 Haziran 2020, 19:57:59 »
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2020, 20:02:39 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #448 : 11 Eylül 2020, 00:41:55 »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
2. T 70 ‘in motorları çalıştırıldı.
« Yanıtla #449 : 29 Eylül 2020, 03:11:00 »
Alıntı

2. Genel maksat helikopteri T 70 ‘in motorları çalıştırıldı.
https://mobile.twitter.com/UretimYerli/status/1310000818888810496