Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

Sikorsky - UH60
Agusta Westland- AW149

Gönderen Konu: Genel Maksat Helikopteri Projesi  (Okunma sayısı 199469 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Genel Maksat Helikopteri Projesi
« Yanıtla #410 : 14 Mayıs 2018, 11:42:13 »
52 hafta... :o :o
Helikopteri baştan tasarlıyorlar sanki...  ::) ::)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Destroyed

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #411 : 14 Mayıs 2018, 12:08:17 »
Orman genel müdürlüğüne S-70 fazla lüks değil mi? Tahmini yarı fiyatına Ka-32A11VC varken.
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2018, 12:09:00 Gönderen: Destroyed »

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #412 : 14 Mayıs 2018, 12:51:48 »
Orman genel müdürlüğüne S-70 fazla lüks değil mi? Tahmini yarı fiyatına Ka-32A11VC varken.
Petagonya denen ülkede A6ya binen kaymakamlar var
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2018, 13:47:56 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #413 : 14 Mayıs 2018, 13:06:17 »
Bakım maliyetlerini de göz önüne almak gerek.
Acaba karşılaştırınca hangisi daha avantajlı?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #414 : 14 Mayıs 2018, 15:01:43 »
Bakım maliyetlerini de göz önüne almak gerek.
Acaba karşılaştırınca hangisi daha avantajlı?
kokpit kısmında sanırım uh-60dan %60 daha az düğme kontrol paneli vb. Ivır zıvır bulunacakmis.bu helikopterin daha sade olacağı anlamına geliyor heralde.maliyette düşer galiba
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #415 : 27 Haziran 2018, 17:08:20 »
Dün bir haber okudum kaynağını hatırlamıyorum. Avustralya ordusu yararlı kullanım ömrü biten iki Sikorsky S70A-9 Black Hawk Helikopteri Yangın söndürme servisine bağışlamış. Biz orman Genel Müdürlüğüne sıfır helikopter yapıyoruz. TSKdaki mevcut helikopterleirn yararlı kullanım ömrü bitenleri orman genel müdürlüğüne kaydırıp sıfır helikopterleri TSKya alınsa daha mantıklı değil mi ? Sıfırı kullanacaksa bırakın asker kullansın. Şuan envanterde 100+den fazla Sikorsky var. Eskileri verin Orman genel müdürlüğüne 30 yıl kullansın ama asker için  helikopterin yıpranmış olması , hareket kabiliyeti , manevrası cartı curtu çok önemli.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #416 : 27 Haziran 2018, 17:12:17 »
Ormancıya lazım bence asıl sıfırı. Asıl ağır işi yapan ormanla mücadele yaz boyu sürekli görevdeler ve ağır iş yapıyorlar. Bakın C130 ları modifiye ettik yangın söndürme uçağı yaptık işe yarar boş durmaz dedik uçakların kanatları çatladı vaz geçtik o işten artık kullanılmıyorlar yangın söndürme için. Asıl sağlam uçak yangıncılara lazım. Avustralya ya Amerika ya bakmayın siz onların bir yılda kaybettiği ormanı biz son bin yıldaki orman yangınlarında kaybetmiyoruz. Onlar sıfırınıda alıyor eskiyide yanına koyuyor yinede hiç bir şekilde yetmiyor.
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2018, 17:15:21 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #417 : 27 Haziran 2018, 17:20:06 »
Ormancıya lazım bence asıl sıfırı. Asıl ağır işi yapan ormanla mücadele yaz boyu sürekli görevdeler ve ağır iş yapıyorlar. Bakın C130 ları modifiye ettik yangın söndürme uçağı yaptık işe yarar boş durmaz dedik uçakların kanatları çatladı vaz geçtik o işten artık kullanılmıyorlar yangın söndürme için. Asıl sağlam uçak yangıncılara lazım. Avustralya ya Amerika ya bakmayın siz onların bir yılda kaybettiği ormanı biz son bin yıldaki orman yangınlarında kaybetmiyoruz. Onlar sıfırınıda alıyor eskiyide yanına koyuyor yinede hiç bir şekilde yetmiyor.

+1 Aslında o helikopterler tam olarak ormancıların kullanımında da olmayacaklar. Yangın dönemi hariç, orta malı olacaklar.

(Bugün ikidir @serkan'a "+" verdim. Hayırdır inşallah!  ;D)

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #418 : 27 Haziran 2018, 17:26:06 »
ne demek ormancıya lazım sıfırı ? ormanları çok düşünüyorsan alırsın yangın söndürme helikopteri yada uçağı korursun. Benim için askerin kullandıgı araç herhangi farklı bir kurumun kullandıgı araçtan daha yeni ve daha üstün olmak zorunda. Yarın o helilerle genel müdürler pikniğe gider sanki 12 ay boyunca yangınla mücadele ediyormuşuz gibi sıfır heli verecez adamlara.. Hem nasıl ortak kullanacaksın merak ediyorum. VİP taksi niyetine mi kullanacaksın. Orman genel müdürlüğü konfigurasyonunda yapılacak bir heliyi en fazla arama kurtarma amaçlı kullanırsın. Askerin ne işine yarayacak
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2018, 17:27:38 Gönderen: Yabgu »

Çevrimdışı asderedas

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #419 : 27 Haziran 2018, 17:38:49 »
ne demek ormancıya  lazım sıfırı? Bre gafillerrrr tez serkanın ve merzifonlunun kellesi alınaaaa:))))))))))))