Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

Sikorsky - UH60
Agusta Westland- AW149

Gönderen Konu: Genel Maksat Helikopteri Projesi  (Okunma sayısı 200810 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yalniz adam

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • "toprak bordo kokacak,yağmur mavi yağacak."
Genel Maksat Helikopteri Projesi
« Yanıtla #330 : 21 Nisan 2011, 21:37:09 »
sikorsky demiştik  ;) f 35 de iptal büyük ihtimal...
"toprak bordo kokacak,yağmur mavi yağacak."

Çevrimdışı Yatağan

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #331 : 22 Nisan 2011, 00:47:02 »
 ;) iyi bir secim 3,5 Milliar Dollara iyi pazarlik yapilmis. (Dollar darbeli olmasina rahmen)
Vergi gelirleri ve satis kazanclari düsünülürse cok iyi bir secim.

AW149 daha bitmemis bir ürün, oraya daha fazla para harcamak mantik disi.

Türkiye bundan sonra kendi Ar-Ge´leri güclendirmesi lazim.

Çevrimdışı arnork

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #332 : 22 Nisan 2011, 09:07:14 »
Bir de şu yönden düşünelim, Elimizdeki helikopterler bir gün eskiyecekti. Onların modernizasyonu içinde kurulu fabrikalar çok işimize yarayacak..

Elimizde çeşit olarak TUHP lar da olsaydı fena olmazdı ama olsun iyi seçim yaptık.

Aslında skorsky polonyaya fabrika açarak bizi üzmüştü ama sonradan gönlümüzü aldılar sanırım..

İlk başlarda ortak üretim diye birşey geçmiyordu konuda, sonradan ne değişti de ortak üretime sıcak baktılar?

Çevrimdışı amonyak

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #333 : 22 Nisan 2011, 13:07:27 »
Hayirli olsun sevindim gönlüm italyadan yana degildi hic T129 dada ama ne yapalim onuda sevmeyi ögrenecegim
Ya sevecek ya gideceksiniz baska yolu yok.

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #334 : 23 Nisan 2011, 11:07:13 »
Alıntı yapılan: kanas
..her iki şirketin vaatleri apaçık ortadaydı.

Ben unuttum da, bana da bir su apacik teklifleri sayabilir misiniz?.. Ama iskembeden degil.. Soyle ciddi ciddi, madde madde..

AgustaWestland'ın teklifleri;

1- Türk sanayiine know-how (birşeyi yapabilme bilgisi) ve teknoloji aktarımı.

2- Tasarım ve imalat özerkliği (İstediğin gibi tasarla, istediğin gibi geliştir, istediğin kadar üret)

3- Önümüzdeki 35 sene süresinde, aynı sınıftaki 8 bini aşkın ömürlerini tamamlayacak helikopterlerin, değiştirilmesi ile pazarda büyük oyuncu olma fırsatı. (Yüzde 20 pazar payı hedefi ve helinin satış fiyatından yola çıkıldığında, 16 milyar dolarlık bir pastanın sahibi olabilme fırsatı)

4- 3'üncü madde ile aynı bağlamda, dünya pazar potansiyeline ve fırsatlarına erişme imkânı (İstediğine, istediğin fiyata, istediğin kadar satabilmek)

AgustaWestland Başkan Yardımcısı ve Avrupa Başkanı Ugo Rossini

Ayrıca AgustaWestland'ın teklifi geçerli olsaydı TUHP149’un, TUSAŞ tesislerinde kurulacak yeni bir fabrikada üretilmesi, helikopter motorunun da TEI’de yapılacak yeni yatırımlarla karşılanması planlanıyordu.

Nasıl, sana ışık tutabildim mi HDS?

Bu arada işkembeyi çok seviyorsun galiba? Peki ya dalak, böbrek, ciğer falan? Kan yapar bence denemelisin.

Hee aklıma gelmişken, rica etsem Sayın seçkin üyem, sende bizleri Sikorsky konusunda aydınlatırmısın?
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı amonyak

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #335 : 23 Nisan 2011, 11:39:15 »
sayin kanas
Italyanlarin teklifleri cok iyi idi ama unutmamamiz gereken önemli bir kac nokta var .
1.Bu bizim son heli satin almamiz yani son para verisimiz disariya tahminimce gelecekte kendimiz yapacagiz .
2.Güneydogu faktörü cok önemli pilotlarimiz T70 ile daha basarili olacaklardir terör belasinin karsisinda.
3.80 seneden fazladir belimizin bagli oldugu ve her seyi nerdeyse aldigimiz ABD yide küstürmek istemediler diye biliyorum.
4.10 sene icinde bir orginal Türk helisi söyle böyle ortaya cikacak bundan eminim.

;D ben iskembe almayim hic sevmem
Ya sevecek ya gideceksiniz baska yolu yok.

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #336 : 23 Nisan 2011, 14:01:13 »
sayin kanas
Italyanlarin teklifleri cok iyi idi ama unutmamamiz gereken önemli bir kac nokta var .
1.Bu bizim son heli satin almamiz yani son para verisimiz disariya tahminimce gelecekte kendimiz yapacagiz .
2.Güneydogu faktörü cok önemli pilotlarimiz T70 ile daha basarili olacaklardir terör belasinin karsisinda.
3.80 seneden fazladir belimizin bagli oldugu ve her seyi nerdeyse aldigimiz ABD yide küstürmek istemediler diye biliyorum.
4.10 sene icinde bir orginal Türk helisi söyle böyle ortaya cikacak bundan eminim.

;D ben iskembe almayim hic sevmem

Tabi 2, 3 ve 4'üncü maddelerine katılıyorum ama AgustaWestland ile 1'inci maddede belirttiğin hususta, milli helikopterimiz için daha sağlam ve özgün bir temelimiz olabilirdi.

Çevrimdışı sephiroturk

• DefenceTurk
  • *
  • -3
« Yanıtla #337 : 23 Nisan 2011, 15:37:23 »
Ben bir soruyu merak ediyorum, sikorsky nin vermedigi teknolojimi daha iyi yoksa AW nin vermeyi teklif ettigi teknolojimi ?
Yeni bir teknoloji eskisinden verimlidir diye bir kaide yok bildigim kadariyla , ben sizin kadar detayli bilmiyorum , keske bu tür konularda tecrübeli arakdaslar bir tabloda teknik özelliklerini, varsa radarini, silahini  ve sayre karsilastirsa ... Daha iyi fikir sahibi olurduk.

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #338 : 23 Nisan 2011, 16:03:00 »
Ben bir soruyu merak ediyorum, sikorsky nin vermedigi teknolojimi daha iyi yoksa AW nin vermeyi teklif ettigi teknolojimi ?
Yeni bir teknoloji eskisinden verimlidir diye bir kaide yok bildigim kadariyla , ben sizin kadar detayli bilmiyorum , keske bu tür konularda tecrübeli arakdaslar bir tabloda teknik özelliklerini, varsa radarini, silahini  ve sayre karsilastirsa ... Daha iyi fikir sahibi olurduk.

Tüm bunlar kriterler halinde, kesin ve katti şekilde belirlenmişti, kriterlere uymayanlar ise elenmişti zaten. Tabiki "Her yeni helikopter iyidir" diye bir kural yok, zaten İtalya'da bunu geliştirmeye devam ediyordu ve çok önemli bir aşamayada gelmişti. İtalya kazansaydı ortak, hatta maddeler halinde belirttiğim üzere ortaktan da öte olacaktık. Zira İtalya'nın maddi açıdan bizim ortaklığımıza da ihtiyacı vardı. Bu amaçla bundan 3 ya da 4 gün önce, İtalyan Başbakanı, Sayın Başbakan Erdoğan'a mektup göndererek, yardım istemişti.

Sonuç olarak olmadı işte. Bunda da Sayın amonyak'ın belirttiği 3.4 ve 5'inci maddelerin etkili olduğunu düşünüyorum.

Çevrimdışı sephiroturk

• DefenceTurk
  • *
  • -3
« Yanıtla #339 : 23 Nisan 2011, 17:34:13 »
Alıntı
Bu amaçla bundan 3 ya da 4 gün önce, İtalyan Başbakanı, Sayın Başbakan Erdoğan'a mektup göndererek, yardım istemişti.
Bundan haberim yoktu.

Namazin kazasi olur firsatlarin olmaz derler.. sanirim firsat kaçirdik .