Gönderen Konu: Amerika fena karıştı  (Okunma sayısı 20974 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: Amerika fena karıştı
« Yanıtla #50 : 02 Haziran 2020, 11:08:04 »
Sn Partikul her zaman oldugu gibi yine dogrulara parmak basmis.

Ancak deyip bir parantez acmak istiyorum. Belirtmekte oldugu

"Bilge" insanlar Siyasetin kirli oyunlarina ne derece bulasmak isterler ?

"Bilge" insanlar mevcut yonetim sekli icerisinde ne derece basarili olabilirler?

"Bilge" Insanlar halkin cikarinin dusunulmedigi ve sadece iktidar da kalabilmek icin yandaslarina ulufe dagitan kendisi gibi dusunmeyenleri ayristirma uzerine kurulu  siyasi partiler icerisinde barinabilirlermi?

Demekki sadece "Bilge" insanla bu isin basarilmasi mevcutta yeniden yapilandirma yapilmadan imkansiz gibi birsey.  Or Ulkemizin en basina konmus talih kusu olan ve bir cok seyimizi borclu oldugumuz Ataturk ne kadar anlayabildik, ne kadar kabullenebildik. " Kabullenme oyle bayramdan bayrama celenk koyup kerhen onu anmakle olmuyor"

Demekki ilk basamak once mevcutun dogru olmadigini idrak etmekten baslar. Sonra ise degisimin alt yapisini hazirlamaktan gecer .

Çevrimdışı Dr kimbell

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #51 : 02 Haziran 2020, 11:47:22 »
Yalnız bu bahsettiğiniz bilge insan konseyi (Ahmet Yesevi, Ahi Evran, Şeyh Edebali, Hacı Bektaşi, Mevalana) gibi isimler günümüzde olsa insanların buna pek can atacağını  zannetmiyorum :)

İrticadan hepsini içeri atarlardı muhtemelen.

Çevrimdışı arch_g

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #52 : 02 Haziran 2020, 12:06:14 »
sn Partikül ün dediklerine eklemek isteyeceğim ; siyaset işleri kirli işler günümüzde , ki toplumumuzdaki yanlış yapmam diyen insanların elinde imkan olmadığı için iyiliği doğruluğu anlattığına inanırım.
Bilge insanlar bir şekilde halkın temeline mayasına işlemeli. Bu mayadan alan insanlar üstlere yönetimlere gelmeli.En tepeden en alta 1 kuruş haksızlık olduğunda tadı kaçmalı insanların.uyku tutmamalı.
Avrupa da insanlar 10 yıllarca cadı avladılar. ( Biz ise zamanın süper medeniyeti idik ) . Fakat sonunda birileri ne yapıyoruz? demeye başladılar. Bu ışık büyüyüp bugünlere getirdi avrupayı.
Bence bizde karın ağrıları yaşıyoruz . Mayamızda sıkıntı olduğunu herkes konuşmaya başladı.%80 imizin dini temellerle desteklediği siyaset şeklinin içi çürüyor.Bu bilgeler artık terörist olarak anılmaya başladı.
Sıkıntı bence rönesansımızı başlatacak gerçek bilgeler hala yok ortada.(Bu her zaman Atatürk aslında ).seslerini duyuramıyorlar.
Kısacası temelimizin ahlak anlayışımızın revize edilmesi lazım diye düşünüyorum.Parti ötesi sıkıntılarımız var gibi. Yunus Emre yi bu meclis te bir günde ahlaksız ilan edip dışlarlar :)

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #53 : 02 Haziran 2020, 12:26:27 »
Kafamda ki model şu şekilde; halk kendini temsil edecek vekilleri seçer. Fakat en son karar Senota’ da veya bizim tabirimizle Bilge Adamlar Konseyinde karara bağlanır. Senato’ ya seçilen üyeler çocukluktan itibaren özenle yetiştirilir. Seçilme yeterliliğine sahip her yurttaş vekil olabilir lakin her seçilen yurttaş Senato üyesi olamaz. Senatoya seçilme kriterleri son derece net ve keskindir. Sıfır tolerans prensibiyle; alanında en yetkin, kendisini en iyi yetiştirmiş, belirlenen kriterleri tam ve eksiksiz karşılayan üyeler arasından Senato meydana getirilir. Yeterliliğini kaybeden üyenin yerine derhal yedek üyelerden bir diğeri atanır. Cumhurbaşkanı, aynı zamanda Bilge Adamlar Konseyinin de başkanıdır, karalar oy çokluğu ile alınır. Yani Cumhurbaşkanı, eşitler arasında birinci veyahut temsil yetkisini elinde bulunduran kişidir.

Bilge Adamlar Konseyinin emrinde çalışan alt başkanlıklar vardır; bu başkanlıklar Bilge Adamlar Konseyinin karar alma sürecine yardım edecek istihbarat, danışmanlık ve denetim mekanizmasını işletirler. Bilge Adamlar Konseyinin her türlü masrafı devlet tarafından karşılanır; kişisel veya özel harcamaları için ayrıca ücret ödenir. Kesinlikle maddi kaygıları olmaz. Bilge Adam özelliğini kaybeden üyeler derhal konseyden ihraç edilir. Nedir mesela?

-   Zimmete para geçirme, devlet malını yağmalama
-   Eş, dost, akraba kayırma
-   Yüz kızartıcı veya ahlak dışı davranışlarda bulunma
-   Millete karşı yalan söyleme
-   Başkalarının nam ve hesabına çalışma veya karar alma süreçlerini manipüle etme
-   Din bezirganlığı yapmak ve milleti din ile aldatmak

Gibi çerçevesi net bir şekilde belirlenmiş kriterlere göre Senato meydana getirilir. Tabii olarak, SENATO kelimesi insan biraz itici gelebiliyor. O nedenle Türk töresine uygun olacak şekilde BİLGE ADAMLAR KONSEYİ demeyi daha uygun bulurum. Bilge olmanın kriterleri zaten bellidir; mesela, yalancının tekiysen kesinlikle bilge adam değilsindir. Sahte diplomayla da Konseye girmek mümkün olamayacağından; en ufak ahlaksızlıkta, anında kapı dışarı edilirsin. Konseyin saygınlığına kesinlikle gölge düşürülemez; kişisel gelişimini tamamlayamamış, kişilik bozukluğu olan, belirgin çeşitli zaafları olan kişiler kesinlikle konseyin kapısından dahi geçemez.

BİLGE ADAMLAR KONSEYİ derken, aslında DERİN DEVLET veya KADİM DEVLET tanımı yapmış oluyorum. Öyle ya..! Binlerce yıllık Türk töresini yaşatan ve bugünlere getiren bir mekanizma olsa gerek!

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #54 : 02 Haziran 2020, 12:42:58 »
Yalnız bu bahsettiğiniz bilge insan konseyi (Ahmet Yesevi, Ahi Evran, Şeyh Edebali, Hacı Bektaşi, Mevalana) gibi isimler günümüzde olsa insanların buna pek can atacağını  zannetmiyorum :)

İrticadan hepsini içeri atarlardı muhtemelen.

:) tam aksine, bu saydığım insanlar İslamî düşünceyi yaşanabilir hale getiren insanlardır. Bunlara İslamın yumuşak yüzü diyelim... Şayet İbn Teymiyye veya Ahmed Bin Hambel çizgisinden gitmiş olsaydık; taş üstünde taş, kelle üstünde baş kalmamış olması gerekirdi.

Gözünün üstünde kaşın mı var! İşte şimdi yandın; vay kafir, vay zındık.... bu zındığın Şer' en katli vaciptir diyerekten kellesini uçururlardı. Oysa ki yukarıda ki bizim mübarekler; çiçekler, böcekler, kuşlar, kelebekler modunda İslam' ı yorumların Tasavvuf ehlidir. Zaten İslamı birazcık olsun yaşanılır hale getirenler de bunlardır.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #55 : 02 Haziran 2020, 12:47:33 »
Sayın Partikül sizden binlerce yıllar önce de bu yazdığınız öneriler getirildi , hem de çok daha ayrıntılı planlamalarıyla... Hepsi de uygulama imkanı bulamadan hüsranla sonuçlandı...

Yahu bu ülkede Hz. Mevlananın cinsel tercihiyle ilgili iftiralara inanan binlerce insan var. Daha ben size ne diyebilirim ki ... Bilgeler konseyinin gerçekleşmesi ? Kime göre bilge ? Adamlar semavi dinlerin peygamberlerini sapkınlıkla suçluyor yahu...😧😧😧

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #56 : 02 Haziran 2020, 13:16:32 »
Dinler, ideolojiler vs hep iyi niyetle, doğrulukla başlayıp, zaman içerisinde insanların egoları, kişisel çıkarları gibi etkenlerle yozlaşıp amaçlarından uzaklaşıyorlar.  Belki başlangıçta kabl edilenler bugün reddediliyor veya tam tersi. Her dönem bu böyle olmuştur.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı arch_g

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #57 : 02 Haziran 2020, 13:55:39 »
Asyadan gelen köklerimiz sebebi ile de tek adamlara , hakanlara çok meyilliyiz diye düşünüyorum. Bu tamamen düşünce tembelliği aslında. Zamanında çok işe yaradı belki ama artık yeri yok dünyamızda.Bilgiler gelişmeler o kadar farklı ki ; bir kişinin bu kadar bilgiyi derlemesi , değerlendirmesi karar alması imkansız. Güç insan için en büyük zehir bir de , benim diyen adamı bile delirtir. Geçmişimizdeki büyüklerimizin bir çoğu genç oldu ; fırtınalı zamanları oldu , hatalar doğrular ile belki 40-50 yaşından sonra onları meşhur edecek şekilde kemale erdiler. Velhasılı güçler ayrılığı en temel en medeni ihtiyaç günümüzde. Liyakat ile seçilmiş insanlar, birbirini adalat için denetleyen kurumlar gibi ;

Eleştilebilir ama Amerika da aşağı yukarı bu sistem var ; Trump başgan yardırsa da kimse sallamıyor bile. Adalet mekanizması bağımsız.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Trump: Anarchists, we see you.
« Yanıtla #58 : 02 Haziran 2020, 14:38:03 »
Alıntı
Trump göstericiler tarafından tahrip edilmiş kiliseyi ziyaret etti.

https://mobile.twitter.com/nprpolitics/status/1267603109729181696

ABD Başkanı Trump, bir anarşistin siyahilere para verip protestolara teşvik ettiği anları paylaştı.
Anarchists, we see you!
youtu.be/9v58f5QISAo

https://mobile.twitter.com/realDonaldTrump/status/1267515702652678144
https://mobile.twitter.com/temmuz1919/status/1267737798557290496

Çevrimdışı Dr kimbell

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #59 : 02 Haziran 2020, 14:40:49 »

Yanlış anlaşılmasın ben de o insanların doğru anlaşıldığı bir sistemde olmalarını isterim ama günümüzdeki algıdan bahsetmek istedim. Bu zatlar tasavvuf olduğu kadar şeriat ehli insanlar olmasına karşın ibni Teymiyye ekolünden farklılar.
Son zamanlarda yükselen bu harici/vahabi akımının bu topraklarda bu kadar ilgi görmesini anlayamıyorum. Bizim İzmir gibi yerde bile yabani ot gibi bitmeye başladılar, önüne gelene şirk, tekfir edip durmaktan başka yaptıkları, ürettikleri bir şey yok.

İnsanlar, ilim yerine maddiyatı, hikmet yerine menfaati tercih eder oldular. Bu sayede belkide cehalet kendine alan bulabilmeye başladı. Bizde bilge insan bitmez her umutsuz dönemde birileri çıkmış bu ateşten gömleği giyerek işlerini yoluna koymuştur.