Gönderen Konu: Amerika fena karıştı  (Okunma sayısı 21010 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: Amerika fena karıştı
« Yanıtla #40 : 01 Haziran 2020, 15:24:33 »

Çoğulculuk ile çoğunlukçuluk farklı şeyler...
Maalesef çoğulcu demokrasiden daha iyi bir yönetim yok Dünyada.... İsviçre kantonları hariç

Neyse siyasiler fakir beyazlar zengin... Olayların enn dip nedeni bu... Ahhh Marx ahhh

Demokrasinin iyi bir yönetim tarzı olduğu kanaatinde değilim. Esas olan Cumhuriyettir. Ülkeler, bilge ve erdemli insanlar konseyi tarafından yönetilmeli. Toplumun en bilge ve en seçkin insanları yönetime dahil edilmeli. Ülkelerin kaderi kesinlikle tek bir adamın eline bırakılmamalı.
+1
Sn Partikül,
Bu çok doğru bir şey.
Bilgili ve zeki insanlar tarafından yönetilen toplumlar başarılı olur.
Mutlaka okumuş , profesör olmuş demek zeki demek değildir. Ne profesörler var dünyadan haberi olmayan şu anda Türkiye’de.
Sokaktaki uyuşturucu bağımlısıyla bilge ve okumuş bir kişinin oyu aynı olamaz.
Kayırımcılığın olmadığı bir toplumdaki zeki ve bilgili kişilerin seçtikleri bir kurulun ülkeyi yönetmesi en doğru şeydir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #41 : 01 Haziran 2020, 16:35:24 »
Geçen yıl zenci bir İngiliz yapımcının tv proğramını izlemiştim. Konusu beyazlarmı , zencilermi daha zeki idi.
Yaptığı çok geniş araştırma sonunda IQ olarak zencilerin genelde zeki olmadığını gösterdi. Beyazların genelde daha zeki olduğunu kanıtladı. Hatta en zeki insanların Japon , Çin ve belli ölçüde batıda yaşayan hint kökenlilerden çıktığını ispatladı.
Bunun ana nedeninin genetik olmadığını gösterdi. Zeka seviyesini etkileyen nedenlerden birisinin beslenme olduğu kadar, aile yapısı ve eğitime verilen önemin çok daha etkili olduğunu gösterdi. Çocuklarını başarılı olmaya ve akademik olarak zorlayan ailelerden IQ seviyesi yüksek çocukların çıktığını ispatladı.
Fırsat verilirse zencilerinde zeka seviyesinin yükselebileceğini gösterdi.
Fakir ve fırsat eşitliği olmayan toplumlarda yaşayan Eğitimsiz insanların hep geri kalacağı gerçeğinin bir tezahürü bu gün ABD de yaşananlar.

Vallahi hocam bu araştırma ne demiş tam bilmiyorum ama bize üniversitede psikoloji hocalarımız zekanın %76 kalıtsal , % 21 çevresel faktörler (aile,yaşanılan kültür, verilen eğitim ,beslenme vb) %3'de rastlantısal faktörlerden kaynaklandığı öğretildi...Şimdi biraz kaynaklara baktım kalıtımı %50 ye kadar düşürmüşler yapılan araştırmalarda ama ben bunun "millet ırkçı olmasın, kalıtıma çok değer vermeyelim" tarzı siyasi-sosyolojik nedenlerden kaynaklandığını düşünüyorum...Kalıtım mutlak belirleyici bence...

Bir de şu var ...Beyazlar , siyahilerden daha zeki denilince siyahiler çemkiriyor ama siyahilerin göğüs yapısı daha geniş , sporlarda daha başarılı olur ; cinsel organları daha büyük vs... denilince ses yok :D :D :D İşlerine gelmedi mi alayına isyan , işlerine geldi mi böbürlenme... ??? ??? ???

Sayın Partikül hocam ; ülkeyi bilgili ve erdemli insanlar yönetmeli yaklaşımı taaa MÖ 4.yy' da Platon'un "İdeal devlet"  Francis Bacon'ın Yeni Atlantis (Nova Atlantis) Ütopyalarından beri birçok filozofça  çokça tartışılmıştır... Gerçek hayatta uygulamaya çalışanlar da canlarını zor kurtarmıştır...
Büyük filozof Nasrettin Hoca'mızın dediği gibi "Parayı veren , düdüğü çalar"

Zaten ahlaklı , bilgili , erdemli birini de seçseniz olay şu noktaya geliyor...Güç adamın başını döndürür.Gücü ele geçiren herkes (bilgili ve erdemli olsalar da) bir zaman sonunda mutlaka soysuzlaşır...

"En ateşli devrimciyi alın, sınırsız iktidar verin; bir yıl içinde Çar'dan daha beter olacaktır."BAKUNİN

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #42 : 01 Haziran 2020, 19:36:31 »
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #43 : 01 Haziran 2020, 20:03:16 »

Çoğulculuk ile çoğunlukçuluk farklı şeyler...
Maalesef çoğulcu demokrasiden daha iyi bir yönetim yok Dünyada.... İsviçre kantonları hariç

Neyse siyasiler fakir beyazlar zengin... Olayların enn dip nedeni bu... Ahhh Marx ahhh

Demokrasinin iyi bir yönetim tarzı olduğu kanaatinde değilim. Esas olan Cumhuriyettir. Ülkeler, bilge ve erdemli insanlar konseyi tarafından yönetilmeli. Toplumun en bilge ve en seçkin insanları yönetime dahil edilmeli. Ülkelerin kaderi kesinlikle tek bir adamın eline bırakılmamalı.
+1
Sn Partikül,
Bu çok doğru bir şey.
Bilgili ve zeki insanlar tarafından yönetilen toplumlar başarılı olur.
Mutlaka okumuş , profesör olmuş demek zeki demek değildir. Ne profesörler var dünyadan haberi olmayan şu anda Türkiye’de.
Sokaktaki uyuşturucu bağımlısıyla bilge ve okumuş bir kişinin oyu aynı olamaz.
Kayırımcılığın olmadığı bir toplumdaki zeki ve bilgili kişilerin seçtikleri bir kurulun ülkeyi yönetmesi en doğru şeydir.

Katiliyorum.
Cogu bati devleti bunu "kapali" olarak yapiyor, ornek Amerika ve Ingilterede belli okullardan, belli mesleklerden olmadiginiz surece teorik olarak secilmek mumkun olsada pratik te neredeyse imkansiz.
Tarihe baktiginizde bunu resmi ya da gayri resmi yapmayi basarilbilmis devletler ilerlemisler..
« Son Düzenleme: 01 Haziran 2020, 20:09:31 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #44 : 01 Haziran 2020, 20:03:27 »
Alıntı

ABD Adalet Bakanı Barr, ülkede devam eden gösterileri kontrolden çıkaran ve şiddet eylemine dönüştüren kişileri “yerli teröristler” olarak nitelendirdi.

Barr, bu kişilerin ANTIFA ve benzer gruplara üye olduğunu belirterek, terör suçundan yargılanacaklarını duyurdu.

ABD'deki gösteriler Kanada'ya sıçradı.

Montreal’de sokaklara çıkan göstericiler, polislerin geçişini engellemek için yollara barikat kuruyor.
https://mobile.twitter.com/oztrk_aydnTR/status/1267256875986403335
« Son Düzenleme: 01 Haziran 2020, 20:11:43 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #45 : 02 Haziran 2020, 01:21:01 »

Sayın Partikül hocam ; ülkeyi bilgili ve erdemli insanlar yönetmeli yaklaşımı taaa MÖ 4.yy' da Platon'un "İdeal devlet"  Francis Bacon'ın Yeni Atlantis (Nova Atlantis) Ütopyalarından beri birçok filozofça  çokça tartışılmıştır... Gerçek hayatta uygulamaya çalışanlar da canlarını zor kurtarmıştır...
Büyük filozof Nasrettin Hoca'mızın dediği gibi "Parayı veren , düdüğü çalar''

Bilgili İnsan ile Bilge İnsan kavramlarını birbirinden ayırmak lazım. BİLGELİK kavramını; bir değerler silsilesi veya değerler bütünü olarak ifade edebiliriz. Kuru bilgi, bu değerler bütününün sadece bir tanesidir.

Bilge İnsan; derin düşünebilen, ilkeli, ahlaklı, erdemli, geçmişin bilgisiyle geleceği harmanlayabilen, ileriyi gören, kendine ve topluma saygılı, kendini gerçekleştirebilmiş ve hatta kendini aşmış, çevresini aydınlatan örnek insandır. Bilgili insan ise sadece bilen insandır.

Diyorum ki, ülkeleri bilge ve erdemli insanlar konseyi yönetsin, bir milletin kaderi kesinlikle tek bir adamın tahakkümüne bırakılmasın. Tarihten misal vereceğim; Ülkemizi şöyle bir bilge adamlar konseyinin yönettiğini hayal edelim;

-Bilge Kaan
-Vezir Tonyukuk
-Dedem Korkut
-Ahmet Yesevi
-Ahî Evran
-Şeyh Edebalı
-Hacı Bektaşi Veli
-Yunus Emre
-Mevlana

Ve hatta Nasrettin Hoca😊 O da konseyimizin neşe kaynağı olurdu…  Bi’ de bu saydığım kişileri modern çağın bilgisiyle donanmış olarak düşünün! Hem geçmişi hem geleceği hem batını hem de zahiri bilen… Örneğin böyle bir konseyin üyesi olan Nasrettin Hocamız; YE KÜRKÜM YE! veyahut PARAYI VEREN DÜDÜĞÜ ÇALAR! diyebilir miydi? İnanıyorum ki öyle bir tespit de bulunmasına hacet kalmayacaktı. Çünkü bunların hepsi bilge ve örnek insandır. İllaki toplumu da dönüştüreceklerdi. Düşünebiliyor musunuz; aradan yüzlerce yıl geçtiği halde, halen bu adamların ekmeğini yiyoruz. Benim Bilge Adamlar Konseyim bu devirde yaşasaydı; inanıyorum ki toplumu evliya edip uçururlardı! Zaten hepsi kendi çapında evliya😊

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #46 : 02 Haziran 2020, 03:09:58 »
Abd deki bu olayların yaklaşan amerikan seçimlerine bi etkisi olur mu? Mesela seçimler ertelenir trump beleşden bsşkanlığa devam eder mi? Genel O hal ilanı gelir mi? İnce hesaplar neler olabilir?

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #47 : 02 Haziran 2020, 03:17:05 »
Bence en büyük etkisi bu sene Trump gidici kesin.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #48 : 02 Haziran 2020, 04:08:19 »
Yani abd de pentagon etkisi artacak diyorsunuz.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #49 : 02 Haziran 2020, 08:43:55 »

Bilge İnsan; derin düşünebilen, ilkeli, ahlaklı, erdemli, geçmişin bilgisiyle geleceği harmanlayabilen, ileriyi gören, kendine ve topluma saygılı, kendini gerçekleştirebilmiş ve hatta kendini aşmış, çevresini aydınlatan örnek insandır. Bilgili insan ise sadece bilen insandır.

+1
Sana katılıyorum Bilge İnsan.
Senin Bilge İnsanlar Konseyin şu an bu hayatta yaşamıyorlar. Belki de yaşıyorlar kim bilir!
Ancak toplum içerisinde bu tanıma uyan pek çok insan var. Önemli olan onları değerlendirebilmek. Pek çoğu günümüz siyasi yapısına dahil olduklarında bilgeliklerini kaybediyorlar malesef.

Peki günümüzdeki güçlü devletlerin yönetimine kimler yol veriyor. Mesela ABD ya da çok daha köklü olan İngiltere...
Bunlarda da bir bilge insanlar konseyi var mıdır acaba?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com