Gönderen Konu: OTOKAR TULPAR  (Okunma sayısı 59922 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: OTOKAR TULPAR
« Yanıtla #90 : 14 Ekim 2020, 20:22:03 »
Çiçek gibi zma işte bizim ssb hala niye boş işlerle uğraşıyor anlamıyorum. Tamam eldeki eskileri değerlendir, git Afrika ülkelerine sat, hibe et, sınır içinde kullan, ne yaparsan yap bize böyle araçlar lazım. Askerimizin hayatı her şeyden daha önemli...

http://youtu.be/0JVomYnkvPg

Tulpar Zma bile önümüzdeki 20 senenin operasyonel isterlerini karşılamayan bir zma.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Deniz16

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #91 : 15 Ekim 2020, 05:55:55 »
Sn. Battlestar
Sizce bir zma nasıl olmalı isterlerdi neler olmalı önümüzdeki 20-30yılı değerlendirdiğimizde ne gibi teknolojilerden yararlanmalı
Spesifik yani çeşitli doneler belirtmek gerekirse

-Motoru kaç beygir
-Tonajı ne kadar
-Seçeceği silah kalibresi veya çapı
-Zırh koruması(örneğin 50mm lik toplara dayanmalı)
-ne gibi ek özellikleri olmalı(eksenel anti tank, akkor, pulat, silah tespit sistemi, drone vesair)
-Maliyeti ne olmalı
- Ne kadar sayıda tedarik edilmeli

Kısaca bir kurmay aklı olsaydınız nasıl bir tercihiniz olurdu şeklinde cevaplarsanız cevap için şimdiden teşekkürler

Diğer arkadaşlarında görüşlerini merak ediyorum

Tulpar'ın önümüzdeki 20yılın ihtiyacını karşılayamayacağı iddanız beni şaşırttı

Halbuki tulpar esnek bir araç göreve göre kulesi zırhı ve motoru değiştirilebilir ve seçilebilir sistem 45 tona kadar izin veriyor
Açıkçası tulpar ile ilgili görüşünüze şaşırdım
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2020, 10:32:43 Gönderen: Deniz16 »

Çevrimdışı mimkemal

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #92 : 15 Ekim 2020, 10:27:08 »
Durumsal farkındalığı yüksek. Aktif ve pasif korumaya sahip. Zırhı 35mm mühimmata dayanıklı. Kule yapısı başta 35mm lik zırhları delebilecek çapta mühimmat atabilen,7,62 makineli tüfek, onun yanında 2 adet anti tank füzesi taşıyabilen. Coğrafyamıza göre azami harekat ihtiyacını karşılayacak motor gücünü barındıran bir araç isterim. Artık tonajı ne olur bilmem. 750hp güç üreten bir motor yeterli olur sanırım bu aracın ihtiyacını karşılamaya.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #93 : 15 Ekim 2020, 11:13:05 »
Sorunuza cevaben: https://en.wikipedia.org/wiki/BMPT_Terminator

Tulpar buna evrilebilirmi bilmiyorum, teknik konulara hakim arkadaslar bilirler..

Teknik bilgim ve ingililzcemin yettigi kadariyla;

4 anti-tank fuzesi..
30mm top
Otomatik bomba atar
7.62mm makineli
1000 beygir motor
Aktif ve pasif koruma sistemleri
ERA zirh

« Son Düzenleme: 15 Ekim 2020, 11:19:04 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #94 : 15 Ekim 2020, 11:45:46 »
Sorunuza cevaben: https://en.wikipedia.org/wiki/BMPT_Terminator

Tulpar buna evrilebilirmi bilmiyorum, teknik konulara hakim arkadaslar bilirler..

Teknik bilgim ve ingililzcemin yettigi kadariyla;

4 anti-tank fuzesi..
30mm top
Otomatik bomba atar
7.62mm makineli
1000 beygir motor
Aktif ve pasif koruma sistemleri
ERA zirh
Tulpar hertürlü olur. Tulpar, Altay, Pars bunlar son derece başarılı araçlar. Bunlardan sonra zaten insansız olur.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #95 : 15 Ekim 2020, 16:48:30 »
Sn. Battlestar
Sizce bir zma nasıl olmalı isterlerdi neler olmalı önümüzdeki 20-30yılı değerlendirdiğimizde ne gibi teknolojilerden yararlanmalı

-Motoru kaç beygir
-Tonajı ne kadar
-ne gibi ek özellikleri olmalı(eksenel anti tank, akkor, pulat, silah tespit sistemi, drone vesair)
-Maliyeti ne olmalı

Kısaca bir kurmay aklı olsaydınız nasıl bir tercihiniz olurdu şeklinde cevaplarsanız cevap için şimdiden teşekkürler

Halbuki tulpar esnek bir araç göreve göre kulesi zırhı ve motoru değiştirilebilir ve seçilebilir sistem 45 tona kadar izin veriyor

Neden Tulpar karşılayamaz dedim size önümüzdeki 20 yılın gerektirdiği zma ihtiyacı nedir söyleyim.

Gövde ve Hız : 7 Portör tekerli, 70 km/s hız bandında ilerleyebilecek 4x2 fireteam taşıyabilecek.

Sensörler : Km'ler ötedeki zırhlılar, piyadeleri ve havadaki kısa menzildeki hava araçlarını tespit edebilecek, mwm radar güdümlü anti tank füzelerine hedef tayin edebilecek acar kara radarı , Pulat ve lazer ikaz sensörleri, yamgöz 360'derece görüntüleme sistemleri, nişancı ve komutan fliri ve tank sürücü görüntü sistemi.

Zırh: Yanlarda 25-30mm + Rpg, önde ise 120mm L/55 dm53 apfsds'in 6km'de(eş eksenli anti tank füzesinin menzili) delebileceği mm değerinde zırh ve pasif, aktif (pulat veya akkor) koruma sistemi.

Silah : 35mm tek namlu oerlikon (atom mühimmatla kara-hava ve anti-personel hakimiyeti) eş eksenli 3'lü anti tank ( lazer güdümlü tanok, omtas, l-umtas, tow vb. olabilir.) 3'lü'den bir adeti sungur için olabilir.

Özet olarak üstündeki anti tankı ile rakip tank kendini delemeyeceği menzilde onu vurabilen, üstündeki radar ile mekanize kola yönelen hava tehditlerini tespit edip akıllı 35 mm topu ve poddaki sungur ile hedefi vuracak. İçinde taşıdığı 2 mekanize tim ve 35 mm atom  ile tanka yönelecek piyade vb. tehditleri yok edecek bir destek aracı olmalıdır.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #96 : 15 Ekim 2020, 17:15:49 »
Sn. Battlestar

-Motoru kaç beygir
-Tonajı ne kadar
-Maliyeti ne olmalı

Neden Tulpar karşılayamaz dedim size önümüzdeki 20 yılın gerektirdiği zma ihtiyacı nedir söyleyim.

Gövde ve Hız : 7 Portör tekerli, 70 km/s hız bandında ilerleyebilecek 4x2 fireteam taşıyabilecek.

Sensörler : Km'ler ötedeki zırhlılar, piyadeleri ve havadaki kısa menzildeki hava araçlarını tespit edebilecek, mwm radar güdümlü anti tank füzelerine hedef tayin edebilecek acar kara radarı , Pulat ve lazer ikaz sensörleri, yamgöz 360'derece görüntüleme sistemleri, nişancı ve komutan fliri ve tank sürücü görüntü sistemi.

Zırh: Yanlarda 25-30mm + Rpg, önde ise 120mm L/55 dm53 apfsds'in 6km'de(eş eksenli anti tank füzesinin menzili) delebileceği mm değerinde zırh ve pasif, aktif (pulat veya akkor) koruma sistemi.

Silah : 35mm tek namlu oerlikon (atom mühimmatla kara-hava ve anti-personel hakimiyeti) eş eksenli 3'lü anti tank ( lazer güdümlü tanok, omtas, l-umtas, tow vb. olabilir.) 3'lü'den bir adeti sungur için olabilir.

Özet olarak üstündeki anti tankı ile rakip tank kendini delemeyeceği menzilde onu vurabilen, üstündeki radar ile mekanize kola yönelen hava tehditlerini tespit edip akıllı 35 mm topu ve poddaki sungur ile hedefi vuracak. İçinde taşıdığı 2 mekanize tim ve 35 mm atom  ile tanka yönelecek piyade vb. tehditleri yok edecek bir destek aracı olmalıdır.

Hocam çok şey istemişsiniz sizde :) Şaka bir tarafa Deniz16 arkaşımızın da yazdığı gibi Tulpar modüler bir araç motorundan tutunda, zırhına, kulesine kadar herşeyi değiştirilebiliyor hatta 105mm topçu kuleli modelini de biliyoruz. Otokar'ın yapabileceğine inanıyorum tabi bizim ordumuzun istedikleri nasıl bu da önemli. Ben STA projesi gibi bir projeyi nasıl kabul ettiler hala şaşıyorum.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #97 : 15 Ekim 2020, 17:40:38 »
Sn. Battlestar

-Motoru kaç beygir
-Tonajı ne kadar
-Maliyeti ne olmalı

Hocam çok şey istemişsiniz sizde :) Şaka bir tarafa Deniz16 arkaşımızın da yazdığı gibi Tulpar modüler bir araç motorundan tutunda, zırhına, kulesine kadar herşeyi değiştirilebiliyor hatta 105mm topçu kuleli modelini de biliyoruz. Otokar'ın yapabileceğine inanıyorum tabi bizim ordumuzun istedikleri nasıl bu da önemli. Ben STA projesi gibi bir projeyi nasıl kabul ettiler hala şaşıyorum.

Fazla birşey değil ya Korhan zma çözüm paketini eş eksenli anti tank ile tulpara uygulasalar onada kabulum.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #98 : 17 Ekim 2020, 16:56:46 »
TULPAR atışlı nihai testleri

https://www.youtube.com/watch?v=E3ZEvvlgtsM
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2020, 16:58:14 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #99 : 17 Ekim 2020, 17:18:52 »
Tulpar pahalı bir sistem değil miydi ?
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.