Gönderen Konu: gürcistan'da darbe girişimi  (Okunma sayısı 2805 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ORKAN

  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 34
  • 0
gürcistan'da darbe girişimi
« : 05 Mayıs 2009, 13:21:00 »
Gürcistan Savunma Bakanlığı ülkede askeri üste ayaklanma çıktığını duyurdu. Reuters haber ajansı ayaklanmanın devam ettiğini duyurdu.


Gürcistan Savunma Bakanlığı'nda yapılan açıklamada ülkede bir darbe girişiminin önlendiği ve Mukhrovani askeri üssünde ayaklanma çıktığını belirtti.

Savunma Bakanı David Sikharulidze Rustavi 2 televizyonuna yaptığı açıklamada darbe girişimiyle Gürcistan'da yapılacak NATO tatbikatının önlenmek istendiğini söyledi.

Savunma Bakanı Sikharulidze, ayaklanmanın amacının yarın başlayacak NATO tatbikatını engellemek olduğunu belirterek, isyanın sona erdirilmesi için askerlerle görüşmelerin devam ettiğini dile getirdi.

RUSYA'YA SUÇLAMA

Gürcistan İçişleri Bakanlığı da, Rusya'nın Gürcistan'da geniş çaplı bir askeri isyan başlatarak darbe yapmayı amaçladığını açıkladı. İçişleri Bakanlığı sözcüsü Şota Utiaşvili, Gürcistan ordusunun farklı bölüklerinde organize bir isyan planlandığını ve bu planın ayrıntılarıyla ilgili bugün basına açıklama yapacaklarını kaydetti.

Rustavi2 televizyonuna açıklama yapan Utiaşvili, darbe planının Rusya ile birlikte yürütüldüğünü ve NATO'nun yarın Gürcistan'da başlatacağı askeri tatbikatın engellenmesinin amaçlandığını söyledi. İçişleri Bakanlığı, olayla ilgili olarak bir kişinin tutuklandığını bildirdi.

MEDVEDEV UYARMIŞTI

Gürcistan'da yarın başlayacak NATO tatbikatı öncesi açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, NATO'nun Gürcistan'da gerçekleştireceği askeri tatbikatın açık bir provokasyon olduğunu ve olumsuz sonuçları olacağını açıklamıştı.

BEŞ ÜLKE TATBİKATTAN ÇEKİLDİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın Gürcistan'da gerçekleşecek NATO tatbikatına gözlemci göndermeyeceğini açıklamıştı. Moskova'nın tavsiyelerini dikkate alan Letonya, Estonya, Moldova, Sırbistan ve Kazakistan tatbikata katılmaktan vaz geçmişlerdi.

TÜRKİYE'DE KATILIYOR

Türkiye'nin de yer aldığı tatabikata eski Sovyet ülkelerinden Ukrayna ve Azerbaycan da katılacak. Ermenistan ise tatbikata katılma konusunda henüz karar vermedi.

19 ÜLKE KATILIYOR

NATO’nun 6 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında Gürcistan’da düzenleyeceği tatbikata 19 ülkeden bin 300 asker katılacak.

Rusya-NATO Konseyi toplantısının ise 19 Mayıs tarihinde yapılması karalaştırılmıştı.

hürriyet

Çevrimdışı カメせ

  • 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 6580
  • 185
  • DefenceTurk.com
Akhalkalaki'de bir Türk askeri üssü.
« Yanıtla #1 : 06 Nisan 2021, 11:06:41 »
Alıntı
Gürcü basını, yakında Akhalkalaki'de bir Türk askeri üssünün  kurulacağını bildirdi. Üs, 2007 yılında Gürcistan'dan çekilen 62. Rus askeri üssünün yerine inşa ediliyor.
https://mobile.twitter.com/CptGhost03/status/1378743944851423234