Gönderen Konu: MİLGEM  (Okunma sayısı 21665 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: MİLGEM
« Yanıtla #20 : 29 Ağustos 2020, 19:23:14 »
Bir gemi , görev türü ne olursa olsun bu görevi daha uzun menzil ve sürede yapabilecek donanımdaysa galiba muhrip veya destroyer ismine kavuşuyor diyebiliriz bence...

Yani fırkateyn de muhrip de hava savunması yapar. Ama muhrip kaslı yapısıyla hem daha uzun menzilli radarı hem de daha çok hss füzesiyle bu görevi daha uzun menzilde , daha etkili yapar.( Bence)

Yani biz İ sınıfında  400 km menzilli çafrad koyacak yer bulsaydık ; Ege,Akdeniz,Karadeniz görevleri için Tf-2000 ihtiyacı acil elzem olmazdı.

Ama o radar ve enerji ihtiyacı için 160 metrelik bir canavar şart galiba...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 29 Ağustos 2020, 20:29:29 »
Bir gemi , görev türü ne olursa olsun bu görevi daha uzun menzil ve sürede yapabilecek donanımdaysa galiba muhrip veya destroyer ismine kavuşuyor diyebiliriz bence...

Yani fırkateyn de muhrip de hava savunması yapar. Ama muhrip kaslı yapısıyla hem daha uzun menzilli radarı hem de daha çok hss füzesiyle bu görevi daha uzun menzilde , daha etkili yapar.( Bence)

Yani biz İ sınıfında  400 km menzilli çafrad koyacak yer bulsaydık ; Ege,Akdeniz,Karadeniz görevleri için Tf-2000 ihtiyacı acil elzem olmazdı.

Ama o radar ve enerji ihtiyacı için 160 metrelik bir canavar şart galiba...

Şimdi ben sana çok şaşıracağın bir şey söyleyeyim.

Şu geminin ana radar mastını kaldırıp, yerine çafrad x band çfr + ayr + iff'i koyduğumuzu arka tarafta ciws'in arka bölümünde aydınlatma radarının olduğu yere de bir adet teirs radarı'nı smart-L gibi döner veya sabit şekilde dik veya enlemesine koyduğumuzu düşünün. Bunla da kalmayalım, 16'lı atmaca atıcısından 8'liyi kaldıralım.  Onun yerine de 8x vls koyalım. Sığar merak etmeyin geride kalan 8x atmaca atıcısınında 4'ünün yönünü sağa yerleştiririz. Kapsam bakımından yani 4 sağa bakacak 4 sola bakacak. Geminin vls'lerini de 16x siper (8 önde 8 ortada ) 32x G-40 (quad pack sayesinde öndeki 8 vls içinde).

Elde edeceğimiz gemi Karma hava savunma gücü bakımından şu gemiden daha güçlüdür.;

Nasıl ya falan diyebilirsiniz. Ama öyle gemide 48 vls var. Karma kullanımda 16 aster-30/32 aster-15 anca taşıyor. Ha isterse 48 aster-30'da taşırda, bu pek mantıklı olmaz. Diğer yandan çok amaçlı radar olarak döner yapıda c band radar taşıyor. yani bizim çafrad çfr'ın x bandından çok daha düşük frekansta çalışan , daha az net diyelim, bir radar. Uzun menzilde de 400 km menzili smart-L s bant radarı var. Bizim teirsin radarı 600 km menzilli 800 olma ihtimali de var. Adamların gemisinde ciddi bir ciws bile yok. Sadece yerini koymuşlar. Buna rağmen gemi başı 1.5 milyar euro bayılmışlar.

Biz bu değişiklikleri yaparsak üç aşağı beş yukarı gemi 28-29 knot yapar ağırlığı 3.500 ton olur; maliyeti ise 500 milyon doları pekte geçmez sanırım.  3 te 1 fiyatı.

Haa ama tabi diyebilirsin ki, neden böyle bir durum var.

1. Ana sebebi bizim radar altyapımızın iyi olması rakip gemilerin eski olması.

2. Aster-15 füzesinin Quadpack kabiliyetinin olmaması. Bunun en bariz nedeni bana göre füzenin çekirdek birinci aşama füzesi mica olduğu için ve kısa menzilli olduğu için çapı geniş bir booster yapmışlar buna 4'lü stoklamayı engelliyor. Ha diyebilirsiniz ki , neden booster'ı uzatmamışlar genişletmek yerine ? Çünkü bu seferde farkettiğim bir ayrıntıya göre füze slyver a43 atıcısına sığmıyor ki buda bir çok ihraç gemiye takmak istedikleri atıcıdır ki aster ihracatı şansını azaltmak istemiyorlar.

Amaaa

İlerde italyanların yaptığı gibi quadpack kapasiteli camm-er füzesini aster-15 yerine alırlarsa gemi gerçekten büyük güç kazanır.

3. Her ne kadar İ sınıfının bu avantajlarına rağmen italyan/fransız gemisi muhtemelen biraz daha fazla menzile, daha büyük bir kullanım alanına ve mürettebatını daha fazla denizde tutacak ve bu süreçte daha rahat edecekleri kamaralara sahiptir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 29 Ağustos 2020, 23:52:16 »
Hocam çafrad hazır , füze bekleniyor diye düşünceler var. Duyumunuz var mı?
Çafrad hazır mı? Çafrad menziline güdümleyecek füzeler G-40 veya Siper'e ben G-120 diyorum , bu füzeler ne aşamada?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 30 Ağustos 2020, 02:03:51 »
Hocam çafrad hazır , füze bekleniyor diye düşünceler var. Duyumunuz var mı?
Çafrad hazır mı? Çafrad menziline güdümleyecek füzeler G-40 veya Siper'e ben G-120 diyorum , bu füzeler ne aşamada?

Radarların test süreci devam ediyor diye biliyorum. Umr'de aslında teirs radarının 4 adet'inden oluştuğundan çafrad umr'de test ediliyor. Füzelerin ne durumda olduğunu bilmiyorum açıkcası. Muhtemelen prototip üzerinde çalışılıyordur. Bu sistemi görmemiz için ilk olarak gökdoğanın tüm testleri tamamlaması lazım. Çünkü büyük ihtimal füze birinci aşama olarak gökdoğan üzerinden ve çoğunluğu onun alt sistemini kullanan G-40 füzesini kullanacak.

Tabi burada önemli olan kuvvet ne istiyor ? Derhal bana sadece savaş uçağına atabileceğim 100-120 km menzilli bir füze mi ver diyor ? Yoksa herşeyiyle tam bir uzun menzil + srbm'e karşı etkili anti balistik füze mi ver diyor. ? İlki ise gökdoğan testleri tamamladıktan 1 sene sonra ortaya çıkar. Booster'lı bir gökdoğan yer veya deniz radarlarıyla konuşur şekilde kullanılır. Ama ikincisi ise G-40 gövdesinin tamamlanması, gövdeye pif paf yönlendirici itki nozzlelarının eklenmesi ve onun testleri + lwir terminal aşama iir sensörün eklenmesi ve onunla birlikte testler + kinetik harpbaşlığı felan derken o iş uzar gibi biraz.

İlk seferde ben barak-8 gibi trg-230'u booster olarak kullanan bir gökdoğan'a fitim 15-20 km irtifa ve 100 km menzil. Hem quadpack özelliğinide kullanır. Boyuda sığar. Smart-s/Mar-d/Aselsan Akr radar ağı içinde makul bir füze olur. Daha sonra Siper blok-2 daha kapsamlı gemilerimiz için çıkabilir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Galanth

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 01 Ekim 2020, 07:57:52 »
İyi günler,

Daha önce de bahsetmiştim, ticari gemilerin birer füze rampası şeklinde kullanmayı neden düşünmüyoruz.
Aşağıda İsrail, Rusya ve Çin'in bu konudaki ilginç çalışmaları var.
Bu şekilde vurucu gemi düşmandan saklanmış olacak, ya da olası tüm ticari gemilere karşı savunma yapmak zorunda kalacaklar.
Daha düşük maliyetli füze gemilerine sahip olacağız.
İstediğimiz an vurucu güce sahip savaşan gemi sayısını arttırmış olacağız.

https://www.youtube.com/watch?v=Ch2Rqte6XOs
https://freebeacon.com/national-security/china-building-long-range-cruise-missile-launched-from-ship-container/
https://www.thedrive.com/the-war-zone/11723/israel-just-launched-a-containerized-ballistic-missile-from-the-deck-of-a-ship

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 01 Ekim 2020, 11:24:46 »
İyi günler,

Daha önce de bahsetmiştim, ticari gemilerin birer füze rampası şeklinde kullanmayı neden düşünmüyoruz.
Bu şekilde vurucu gemi düşmandan saklanmış olacak, ya da olası tüm ticari gemilere karşı savunma yapmak zorunda kalacaklar.

https://freebeacon.com/national-security/china-building-long-range-cruise-missile-launched-from-ship-container/
https://www.thedrive.com/the-war-zone/11723/israel-just-launched-a-containerized-ballistic-missile-from-the-deck-of-a-ship

Ticari gemi olmasa bile , teknik ismini sizler daha iyi bilirsiniz, personal sayisi az, az sayida fuze ( gemilere ve hava araclarina karsi) tasiyan onlarca kucuk sayida gemi yapmak da bir fikir olabilir...Yapmasi ve kullanmasi nispeten ucuz fakat sirf sayisal olarak cok is yapabilecek bir yaklasim olabilir..ozellikle Ege'de..

Norvec'in Skjold-tipi ya da Cin'in Type-22 gibi, bakabilirsiniz..

Yanilmiyorsam Iran'in boyle bir stratejisi var, Basra Korfezini ve Hurmuz bogazini savunabilmek icin...

Salarsin Ege'ye 50 tane, ugrassin dursunlar..

Baska bir yaklasimda, eldeki tum Tuzla sinifi gemilere bu fuze kabiliyetini kazandirmak, mumkun mu bilmiyorum ama,cunku sanirim onlarda yok... Gemiler hazir , 16 tane var galiba...

« Son Düzenleme: 01 Ekim 2020, 11:29:31 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 01 Ekim 2020, 13:04:11 »
İyi günler,

Ticari gemi olmasa bile , teknik ismini sizler daha iyi bilirsiniz, personal sayisi az, az sayida fuze ( gemilere ve hava araclarina karsi) tasiyan onlarca kucuk sayida gemi yapmak da bir fikir olabilir...Yapmasi ve kullanmasi nispeten ucuz fakat sirf sayisal olarak cok is yapabilecek bir yaklasim olabilir..ozellikle Ege'de..

Yanilmiyorsam Iran'in boyle bir stratejisi var, Basra Korfezini ve Hurmuz bogazini savunabilmek icin...

Baska bir yaklasimda, eldeki tum Tuzla sinifi gemilere bu fuze kabiliyetini kazandirmak, mumkun mu bilmiyorum ama,cunku sanirim onlarda yok... Gemiler hazir , 16 tane var galiba...
Sn Gökbörü,
Tuzla sınıfı’nın ana görevi Anti Submarine Warfare. Ama koca gemide çok boş yer var. Arka kısımda bazı değişiklik yapılarak yeni Laser güdümlü trg230 füzesi konabilir. Ya da tj300 ile çalışan “baby atmaca” konabilir. Ayrıca öz savunma için Sungur ideal olur. Bu silahlar Tuzla’yı çok başka bir konuma getirir. Evet 16 adet var ve üstü boş.
Sonra 13 adet mrtp33 ler var. Bunların arka kısımlarına baby atmaca yada laser trg230 ideal olur.
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2020, 13:08:15 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #27 : 01 Ekim 2020, 21:55:31 »
İyi günler,

Sn Gökbörü,
Tuzla sınıfı’nın ana görevi Anti Submarine Warfare. Ama koca gemide çok boş yer var. Arka kısımda bazı değişiklik yapılarak yeni Laser güdümlü trg230 füzesi konabilir. Ya da tj300 ile çalışan “baby atmaca” konabilir. Ayrıca öz savunma için Sungur ideal olur. Bu silahlar Tuzla’yı çok başka bir konuma getirir. Evet 16 adet var ve üstü boş.
Sonra 13 adet mrtp33 ler var. Bunların arka kısımlarına baby atmaca yada laser trg230 ideal olur.

Tuzlanın özellikle görüntüsüne bakılırsa atmaca gibi bir silah sistemini daha rahat kaldırır. Belki de yeri rezerve ama ürkütmemek için koymuyoruzdur. Yunanistan Tuzlaya yakın tonajlardaki platformlarda daha fazla silahlanmış vaziyette. Onların açısından akıllıca bir yöntem kabul edilebilir. Hava savunmaları zayıf bu arada. Sanırım kıyıda köşede adaların arasına pusup harpoon exocet penguin vs atıp kaçmayı planlıyorlar. Halbuki bunu adalardan da yapabilirler. Böyle bir avantajları var.

Benim asıl merak ettiğim şey oyunu değiştirebilen denizaltılara Tuzla ile yapılması düşünülen ASW’nin etkinliği. Bu amaçla kullanılan sonar, sensör ve roketler su altında ne kadar başarılı? Öldürücü mü? Yoksa sadece uzak tutacak şekilde caydırıcı mı? Eğer çok etkin değilse; bir denizaltı katili gibi ürkütücü değilse o sayılan silah yükü çok hafif.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #28 : 02 Kasım 2020, 00:49:14 »
Alıntı

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #29 : 02 Kasım 2020, 13:00:34 »
İyi günler,

Sn Gökbörü,

Tuzlanın özellikle görüntüsüne bakılırsa atmaca gibi bir silah sistemini daha rahat kaldırır. Belki de yeri rezerve ama ürkütmemek için koymuyoruzdur. Yunanistan Tuzlaya yakın tonajlardaki platformlarda daha fazla silahlanmış vaziyette. Onların açısından akıllıca bir yöntem kabul edilebilir. Hava savunmaları zayıf bu arada. Sanırım kıyıda köşede adaların arasına pusup harpoon exocet penguin vs atıp kaçmayı planlıyorlar. Halbuki bunu adalardan da yapabilirler. Böyle bir avantajları var.

Benim asıl merak ettiğim şey oyunu değiştirebilen denizaltılara Tuzla ile yapılması düşünülen ASW’nin etkinliği. Bu amaçla kullanılan sonar, sensör ve roketler su altında ne kadar başarılı? Öldürücü mü? Yoksa sadece uzak tutacak şekilde caydırıcı mı? Eğer çok etkin değilse; bir denizaltı katili gibi ürkütücü değilse o sayılan silah yükü çok hafif.
Sn Ace,
Tuzla’ların arka kısmı boş gibi görünse de orada ASW için roketatarlar var. Ama buna rağmen geminin genel olarak üzerinde boş yer var. Atmaca da takılabilir. Ancak bu füzeler oldukça büyük ve pahalı aletler. MRASM (orta menzilli anti gemi füzesi) için geliştirilmiş TJ300 füzesi ile donatılmış bir Tuzla,  ebadına göre yükle daha kullanışlı olur.
Kaan MRTP33 botlarının bir tanesine 2 adet atmaca (belki de Mock-Up idi) takılıp uygunluğu denenmiş. Yani mrtp33’e takılabiliyorsa, Tuzla’ya haydi haydi takılır.
Bizim Tuzla botlarının ve Milgem Korvetlerimizin yumuşak karnı öz savunmaları. Bu konuya da eğilinmesi gerekir.