Gönderen Konu: ÖZGÜR PROJESİ (Milli beyinli F-16)  (Okunma sayısı 36890 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
Ynt: ÖZGÜR PROJESİ (Milli beyinli F-16)
« Yanıtla #100 : 15 Kasım 2022, 23:18:21 »
Ya biz kimiz ki radarın yok ısısı yok transistörü yok veri bağı yok bin tane şeyi. Radarın sahibi imalatçısı belli proje belli AESA radar oldu dediklerinde AESA radar olmuştur detaylarından telaşa düşmeye ne gerek var biz ne anlarız AESA radardan Allah aşkına olmuş dediklerinde olmuştur. Sanki radarda mühendislerin gözünden kaçan bir şeyler biliyormuşuz gibi konuşuyoruz sürekli

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #101 : 15 Kasım 2022, 23:34:10 »
Ya biz kimiz ki radarın yok ısısı yok transistörü yok veri bağı yok bin tane şeyi. Radarın sahibi imalatçısı belli proje belli AESA radar oldu dediklerinde AESA radar olmuştur detaylarından telaşa düşmeye ne gerek var biz ne anlarız AESA radardan Allah aşkına olmuş dediklerinde olmuştur. Sanki radarda mühendislerin gözünden kaçan bir şeyler biliyormuşuz gibi konuşuyoruz sürekli
İşler normal ilerlemiyor ki, normal ülkelerde yapıldığı gibi yapılmıyor. O zamanda insanlarda soru işaret oluşuyor. Yani aesa radarının ilk defa iha'da test edilmesi?!

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #102 : 15 Kasım 2022, 23:34:59 »
F16 için yapılmış radar neden ilk önce akıncı ile operasyonel oluyor ?
Bir izahatı var:
1. Her yeni Aesa Radar gibi Murad’da belli alan testlerinden geçmesi gerekirken, bunu Akıncı üzerinde yapıyorlar. Hem uçuş saati daha ucuz hem de ileride nasıl olsa Akıncı’da kullanılacak radar bu.
2. Akıncı için yapılan Murad’ın bu versiyonu daha küçük ve de F16 için gerekli olan büyük versiyona gerekli bazı parçaların dışarıdan temini olamadığından, içeride imal edilmekte. Ön testler Akıncı’da yapılırken bu parça da yapılıp hazırlanacak ve testleri müteakip F16’ya monte edilecek.

İki haftadır bu konu irdelenip yazılıyordu zaten :)

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #103 : 15 Kasım 2022, 23:39:12 »

IHA'ya basit SAR yerine  AESA koyanların da elbet bir bildikleri vardır. IHA'da dünyada en tecrübeli 2,3 ülkeden biri haline gelmiş, milli veri bağı Kement gibi bir işe soyunmuşsak cahil de değilizdir herhalde :)

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #104 : 16 Kasım 2022, 00:40:33 »

"Akıncı aesa testi için gerekecek veri bağı ve veri gücü ne kadar, yeterli mi? Sonuçta test uçağı değil, içinde insanlarda olmayacak. Anlık sonuçlar nasıl görülecek, iletilecek merak ettim."

tahminen,  bu aşamada radardan alınan tüm verinin yere indirilmesi gibi bir şey söz konusu olmayabilir.
yerdeki istasyonda oturan personelin, uçağın içindeki bir  plotun radar ekranına bakması gibi bir şey  hayal ediyor millet,  belki  o da olabilir de,  benim kafamda daha ziyade şu var.
bu uçakta onlarca bilgisayar olduğunu biliyoruz.  radar çalıştırılır ve tarama verilerinin  yere indirilmesi yerine,  uçağın içindeki bilgisayarlar  bu veriyi analiz eder,
sonrasında,  yerdeki istasyona,  atıyorum "saat 3  yönünde   x  irtifada ve x  yönde hareket eden 2 adet  uçak var" 
gibi  bir cümle  iletir,  bundan sonra,  yerdeki istasyon  "saat 3   yönündeki hedefe  kilitlen"  şeklinde bir komut  yollar.

şu  an itibariyle çok bir anlam yüklemiyorum ben.
insansız uçağa takılacak mı?  takılacak.
uçacak mı?  uçacak.
tarama yapacak mı?  yapacak.

sonrasında  memnun kalınır mı?  yoksa  uğraşmaya gerek yok mu?
onu  o zaman anlayacağız.

ancak,  Akıncı A ve B modellerinin  motorunun  yurt dışından geldiğini de akıldan çıkartmamak gerek.

https://haber.aero/savunma/ihalarda-kullanilan-motorun-satisi-turkiyeye-durduruldu/

bunları da gördük yani.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #105 : 16 Kasım 2022, 03:04:02 »
Akıncı aesa testi için gerekecek veri bağı ve veri gücü ne kadar, yeterli mi? Sonuçta test uçağı değil, içinde insanlarda olmayacak. Anlık sonuçlar nasıl görülecek, iletilecek merak ettim.

Bilmiyorum bu işi yani, bilen birileri yazarsa memnun olurum

Güzel soru. Hayır, Akıncı'daki mevcut veri bağı yeterli değil. 5G Tabanlı özel bir veri aktarma sistemi, testlerde kullanılacak Akıncı'ya monte edilecek, diye duydum.
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2022, 03:04:51 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #106 : 16 Kasım 2022, 04:20:24 »
Akıncı aesa testi için gerekecek veri bağı ve veri gücü ne kadar, yeterli mi? Sonuçta test uçağı değil, içinde insanlarda olmayacak. Anlık sonuçlar nasıl görülecek, iletilecek merak ettim.

Güzel soru. Hayır, Akıncı'daki mevcut veri bağı yeterli değil. 5G Tabanlı özel bir veri aktarma sistemi, testlerde kullanılacak Akıncı'ya monte edilecek, diye duydum.
İşte duymak istediğim şeyler bunlar, yaptık, yapacağız, oldu bitti değil ;DDünyada bir biz mi akıllıyız, mükemmeliz? :P

Bu tür açıklamalarda hep aklıma Mahmut Akşit hocanın TJ300 açıklamaları geliyor  ;D  :P

"TEI-TJ300, 240 mm çap ile 1342 newton itki kuvvetine ulaşarak bu sınıfta dünya rekoruna imza attı."

202mm çap ile KTJ-1750, 1750 newton güç üretir, sonra ne oluyoruz deriz. Ama biz 240mm çap için demiştik mi diyecekler? ::)

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #107 : 16 Kasım 2022, 09:41:53 »

.
Yani bu  çalışma, aynı zamanda İHA Awacs ön çalışmaları gibi olacak.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #108 : 16 Kasım 2022, 10:52:53 »
Yani bu  çalışma, aynı zamanda İHA Awacs ön çalışmaları gibi olacak.

Evet. Ama ona daha var.

Barış zamanı bu yüksek kapasiteli veri bağı istenilen etkinlikle işler. Savaşta aynı şekilde işleyeceği garanti edilemeyeceği için, İHA Awacs rolündeki Akıncı kuvvetli bir yapay zeka bilgisayarı taşımak zorunda.

O sistemin tasarlanması, karar alacak şekilde yapay zeka temelli kodlanması vs vs, bunlar uzun işler. Motorları da muhtemelen TS-1400 üzerinden devşirilir. Hem ek enerji lazım, hem de ecnebilerin bu projeye motor verecekleri şüpheli. Bu iş de belli bir zamanı alacaktır.
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2022, 11:43:55 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
ÖZGÜR'leşme.
« Yanıtla #109 : 29 Kasım 2022, 00:57:52 »
Alıntı
youtube.com/shorts/hqMTu_GJy9A?feature=share

HÜRKUŞ Test Pilotu Murat Özpala; HAVA SOJ uçağının test görüntülerini paylaştı.

https://mobile.twitter.com/SavunmaTR/status/1597134322439696384