Gönderen Konu: Eskişehir'de Üretilen Bremzeler Dünya'ya Örnek Oldu  (Okunma sayısı 2212 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Destinyy

 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 802
 • 4
Eskişehir'deki 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı bünyesinde test sistemleri geliştirme, yenileme ve imalat ihtiyaçlarının milli imkanlarla karşılanabilmesi için geliştirilen "Atılım Jet Motor Bremze Projesi" kapsamında üretilen bremzeler, dünyaya örnek oluyor.
AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, TBMM Milli Savunma Komisyonu üyeleri tarafından da geçtiğimiz günlerde ziyaret edilen 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı uçak motorlarının fonksiyonel ve performans testlerinin yapılmasında kullanılan bremzelerinin milli imkanlarla ilk üretimi, 2008 yılında gerçekleştirildi. F4 uçaklarında kullanılan J79 motorlarını test eden bremzelerin kurulumları 2008, 2009 ve 2010 yılında tamamlandı.

Tamamen 1. Hava İkmal ve Bakım Merkezi Komutanlığı imkanlarıyla tasarım ve imalat gerçekleştirilen, milli, özgün tasarım ve yazılıma sahip bu projeyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan bütün, jet motorlarının testi yapılıyor.

Veri toplama ve değerlendirme sistemi, motor kontrol sistemi, yardımcı ekipmanlar kontrol sistemine sahip "Atılım Jet Motor Bremzesi Projesi" kapsamında ülke genelinde 5 adet F100 bremzesi kurulması planlanıyor. Bunlardan ikisi 2013 yılında, üçü 2014 yılında kurulacak. Projeyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı, yaklaşık 100 milyon dolar tasarruf sağlayacak.

Proje, dünyada ses getirdi

1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı'nın 50 yıllık motor revizyon ve test kabiliyetinin ürüne dönüştürüldüğü projedeki başarısı üzerine TEI, Roketsan, TAI, Aselsan gibi kuruluşlardan çeşitli test sistemleri geliştirme talepleri geldi. Komutanlık, 3 ülkenin 10 bremze talebini de karşıladı.

F135 motorlarının üreticisi Pratt and Whitney firmasının da geçen yıl 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı'na yaptığı ziyarette bremzeyi etkileyeceği bulduğu ve bunun F135 motoru için "upgrade" edilebileceğini söylediği bildirildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın 3 tank, 4 tekerlikli motor brezme talebi de 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı tarafından karşılandı. Kayseri 2. Ana Bakım Merkez Komutanlığı'na 2011 yılında 3 adet tank motor bremzesi teslim edildi. Balıkesir 6. Ana Bakım Merkez Komutanlığı'nda 2 adet brezmenin kurulumu tamamlandı. İki brezmenin kurulumunu da bu yıl sonunda tamamlanacak.

http://www.dunya.com/eskisehirde-uretilen-bremzeler-dunyaya-ornek-oldu-188943h-p1.htm

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Ynt: Eskişehir'de Üretilen Bremzeler Dünya'ya Örnek Oldu
« Yanıtla #1 : 30 Mayıs 2015, 23:41:21 »

Yerli motor bremzeye yabancı ilgisi
Eskişehir'de 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı tarafından geliştirilen ve jet motorların yer testlerinde kullanılan 'bremze' için yabancı hava kuvvetlerinden talep var.

Savaş uçaklarının kalbi olan jet motorlar, bakım süreçlerinin ardından test ve diğer çalışmalar için bremze adı verilen test merkezlerinde kontrol ediliyor. Bremzede, uçaktan sökülen motor, özel bir sisteme takılarak atmosferik değerlerden hava sıcaklığına farklı özelliklerle test ediliyor. Bakım sonrası sonuçlar, bu bremzedeki testlerle gerçekleştiriliyor.

1. Hava İkmal Bakım Merkezi (1. HİMB) Komutanlığı geliştirdiği milli sistem ve yazılımlarla yerli bremzeleri yaparak çeşitli üs komutanlıklarına kuruyor. ATILIM adı verilen bremzede 604 parametre ile 1208 limit kayıt altına alınıp analizleri gerçekleştiriliyor.

İlk prototipi 2007 yılında üretilen bremzenin testlerinin tamamlanmasının ardından seri imalata 2008’de geçildi. Bugüne kadar Malatya Erhaç, Konya ve Eskişehir’deki üs komutanlıklarına bremzeler takıldı. Sisteme yurt dışından da ilgi var.

İŞTE ÖZELLİKLERİ

+ Isı değerleri +55 ila -39 santigrat derece arasında test imkanı sunuluyor.

+ 150 desibele kadar çıkan ses oranı, 72 desibele düşürülüyor.

+ Kurşun geçirmez cam sistemi sayesinde test sırasında yaşanabilecek parça sekmesi gibi tehlikelerden personel korunuyor.

Bremze konusunda yurtdışından da talep alan 1. HİBM, ilerleyen yıllarda bu sistemin ihracatı için çalışmalar yapıyor. F-35 motorları için de alt yapı sunan bremze, gelecekte F135PW-100 motorlarına da hizmet verecek.

http://kokpit.aero/index.php?route=content/secret_file_list
Hayırlı olsun. Havacılıkta gercekten hızla ilerliyoruz...