Gönderen Konu: KAYISI çekirdeğinden aktif karbon üretildi.  (Okunma sayısı 2035 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı levo

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 261
 • 4
KAYISI çekirdeğinden aktif karbon üretildi.
« : 20 Mart 2013, 13:01:51 »
100 milyon dolarlık kayısı çekirdeğiKAYISI çekirdeğinden aktif karbon üretildi. İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yunus Önal, 18 yıllık çalışma sonucunda kayısı çekirdeğinden 3 bin 120 metrekare/gram yüzey alanına sahip aktif karbon üretti.

Türkiye, geçen yıl aktif karbon ithalatına 100 milyon dolar ödedi. Ülkemizde aktif karbonun ham maddesi bulunmasına karşın üretimde yok. Önal, aktif karbon üretimine ilişkin çalışmalarının uzun sürdüğünü belirterek, 1995’te hazırladığı “Dünyanın En Yüksek İlk 10 Yüzey Alanına Sahip Aktif Karbon Üretimi” adlı projesini o dönem Devlet Planlama Teşkilatı’na sunduğunu söyledi.

Verilen destekle İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde kendisine tahsis edilen laboratuvarda 18 yıldır çalıştığını bildiren Önal, projeyi üniversiteden aldığı ödenekle sürdürdüğünü dile getirdi. Malatya’nın en önemli değeri kayısıyı her şeyiyle endüstriye dönüştürmek, çekirdeğinden aktif karbon üretmek için bu çalışmaya başladığını ifade eden Önal, “Kayısı çekirdeği, aktif karbon üretiminde önemli bir malzeme” dedi


http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22855311.asp

Çevrimdışı aktifkarbon

 • Erhan DOĞUDAN
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 38
 • 0
 • Aktif karbon üretimi, NBC/KBRN techizatları
  • Aktif karbon
Ynt: KAYISI çekirdeğinden aktif karbon üretildi.
« Yanıtla #1 : 21 Mart 2013, 16:01:59 »
Endüstriyel boyutta aktif karbon üreticisi olarak haberi teknik olarak analiz etmek isterim:
Öncelikle haberde verilen yüzey alanı korkunç abartılı. Verilen 20bin ton çekirdekten 5bin ton aktif karbon üretmek isterseniz bu yüzey alanının beşte birine bile yaklaşamazsınız.
Yüksek yüzey alanlı aktif karbon üretimi buharla aktifleştirme yöntemi ile yapılabilir ve bunun ticari uygulamalardaki alanı 1000-1200 metrekare civarında iken verim ise hammaddeye göre 1/10dur. Yani 1000metrekarelik yüzey alanına sahip aktif karbon yapacaksanız 20binton kayısı çekirdeğinden en fazla 2bin ton aktif karbon üretebilirsiniz. 3bin metrekarelik yüzey alanı isterseniz(ki bu neredeyse imkansızdır) daha çok gözenek açmak zorunda kaldığınızdan 2binton dan çok daha az aktif karbon üretebilirsiniz.

Kısacası laboratuar bazında yapılan bir üretimde kalite ölçümleri ve fizibilitesi bile yanlış yapılan bu çalışmayı malesef HAYAL olarak görüyorum.
NBC elbise ihalesindeki rezilliklerden sonra malesef bu tür haberlerin çıkması gayet doğaldır. Çünkü herkes bu maddenin üretiminde güzel rant olduğunu anladı.
Not: 20 Şubat 2013te 1 adet elbise teslim edilen o törende ay sonuna kadar 2000 elbise silahlı kuvvetlere teslim edilecek denmişti!... son durum; iyi uykular Türkiyem!
Çünkü teslimat falan yok