Gönderen Konu: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı  (Okunma sayısı 20808 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Hint Hava Kuvvetleri’nin Tejas Uçağı ilk uçuşunu yaptı
« Yanıtla #50 : 09 Nisan 2023, 17:21:54 »
Hint Hava Kuvvetleri için üretilen ilk Tejas Jet Eğitim Uçağı, 5 Nisan 2023 tarihinde ilk uçuşunu yaptı. LT5201 seri numaralı ilk seri üretim Tejas LCA-T Mk1, 35 dakikalık bir uçuş için havalandı.

LT5201 numaralı Tejas; 32 adedi tek koltuklu ve 8 adedi çift koltuklu olmak üzere toplamda 40 adet üretilecek Tejas LCA Mk.1 jet eğitim uçağının, ilki olma özelliğine sahip. Hint Hava Kuvvetleri, ilk etapta 8 adet Tejas jet eğitim uçağı tedarik edecek.

13 Ocak 2021’de Hindistan Güvenlik Kabine Komitesi (CCS), hava kuvvetleri için 83 adet HAL Tejas LCA Mk1A tedarikini onayladı. Değeri 6.4 milyar ABD Doları olan sözleşme, 73 adet Tejas LCA Mk1A ve 10 adet Tejas LCA-T Mk1A eğitim uçağını kapsıyor ve altyapı geliştirmeyi de içeriyor.  Hint Hava Kuvvetleri için sipariş edilen 83 adet uçağın teslimatının, 2029 yılında tamamlanması planlanıyor.

Scramble’a göre; altyapı geliştirilmesi; kritik görev sistemleri için onarım süresini kısaltmayı ve operasyonel kullanım için uçakların harbe hazırlığını arttırmayı amaçlıyor. Bu sayede Hint Hava Kuvvetleri, ilgili hava üslerindeki onarım altyapısı sayesinde filosunu daha verimli ve etkin bir şekilde idame ettirebilecek. Hint Hava Kuvvetleri tarafından tedarik edilecek Tejas LCA Mk1A uçakları ile toplamda 4 farklı filo donatılacak.

7 Nisan 2023 tarihinde Hindistan Savunma Bakanı Giridhar Aramane, Hindustan Aeronautics Limited (HAL) şirketinin Nashik Bölümü’nde üçüncü Hafif Savaş Uçağı (LCA) üretim hattının açılışını yaptı. Yeni üretim hattı, HAL’ın Tejas LCA Mk1A üretim kapasitesini yılda 16 uçaktan 24 uçağa çıkarmasını sağlayacak. Diğer iki Tejas üretim hattı HAL’ın Bengaluru Bölümünde yer alıyor.

Tejas MK1A

Tejas MK1A, 2020 yılında Full Operasyonel Kabiliyet (FOC)’e ulaşan Tejas MK1’lerin bir üst versiyonu. MK1A ile Tejas uçaklarına; İsrail üretimi Elta EL/M-2052 AESA radarı veya Hindistan üretimi Uttam AESA radarı, öz savunma sistemi, radar ikaz alıcısı ve harici karıştırma podu entegrasyonu yapılacak.

MK1’e göre daha düşük bir ağırlığa sahip olacak. MK1’e göre yapılan en önemli değişikliklerden biri de MK1A’da Hindistan tarafından üretilen Astra 1 ve Astra 2 Görüş Ötesi Hava-Hava Füzeleri’nin kullanılacak olması. MK1 versiyonunda ise yalnıza FOC seviyesindeki MK1’lerde Derby Görüş Ötesi Hava-Hava Füzesi atma kabiliyeti bulunuyor.

https://www.savunmasanayist.com/hint-hava-kuvvetlerinin-tejas-ucagi-ilk-ucusunu-yapti/

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı
« Yanıtla #51 : 09 Nisan 2023, 21:20:29 »
TEJAS'lara güç verecek General Electric F404-GE-IN20 turbofan motoru bizim Hürjet'e güç verecek General Electric F404'e göre daha fazla güç üretiyor...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Hindistan Hava Kuvvetlerine ait Tejas savaş uçağının Rajasthan eyaletinde düştüğü bildirildi. Uçağın eğitim uçuşu sırasında düşmesi sonucu pilotun güvenli şekilde aracı terk ettiği ve yara almadan kurtulduğu belirtildi.

Hindistan Hava Kuvvetlerine ait Tejas savaş uçağının Rajasthan eyaletinde düştüğü bildirildi.

Hava Kuvvetlerinin sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı paylaşımda, Tejas tipi uçağın, Rajasthan eyaletinin Jaisalmer şehrinde eğitim uçuşu sırasında düştüğü belirtildi.

Paylaşımda, pilotun güvenli şekilde aracı terk ettiği ve yara almadan kurtulduğu ifade edilerek kazanın nedeninin araştırıldığı kaydedildi.

https://www.haberler.com/guncel/hindistan-hava-kuvvetlerine-ait-tejas-savas-ucagi-rajasthan-da-dustu-16938050-haberi/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #53 : 13 Mart 2024, 11:46:59 »
Tamam diğer uçaklarından sonra Tejas'lar da düşmeye başladı. Savaşmalarına gerek yok. Düşmana da gerek yok. Kendi kendilerine yetiyorlar zaten.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #54 : 13 Mart 2024, 20:04:55 »
O kadar acımasız olmayın, bizde de F16 ve F4 uçakların hatırı sayılır kayıplar oldu, neredeyse 3 4 filo bile kurardık, önemli olan hintlilerin hatayı bulup düzeltebilecekler mi ?

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #55 : 13 Mart 2024, 22:11:11 »
O kadar acımasız olmayın, bizde de F16 ve F4 uçakların hatırı sayılır kayıplar oldu, neredeyse 3 4 filo bile kurardık, önemli olan hintlilerin hatayı bulup düzeltebilecekler mi ?

Bizim uçakların çoğu pilot hatasından veyahut çarpışmada düşerlerdi. Artı bizim uçaklar operasyon ve Ege nedeniyle yoğun kullanılıyorlardı.

Hindistan‘da uçaklar hiç operasyona girmelerine gerek yok mübarekler yağmur gibi havadan iniyorlar.

Çevrimdışı Karga

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #56 : 15 Mart 2024, 09:01:09 »
Geçen gün bir Hint filmi izledim "Rang De Basanti" diye. Filmde Hindistan'ın MiGlerinin savunma bakanlığındaki yolsuzluk sebebiyle düştüğünü iddia ediyordu. Film tabi çok ciddiye almamak lazım ama bir gerçeklik payı olabilir. Yolsuzluk derine islemisse ne kadar para ve zaman harcasalar da işe sonuç alamayabilirler.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #57 : 16 Mart 2024, 16:13:10 »
Madem uyarılarımız dinlenmiyor bundan sonra konularla alakasız iletiler sorgusuz sualsiz taşınacaktır. Altı üstü uçak konusu ülkelerin siyasetinden tut ta, sosyal, kültürel yapısına kadar nasıl geliyor konu buralara anlamak güç maalesef.