Gönderen Konu: F-5  (Okunma sayısı 11497 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
F-5
« : 09 Mart 2013, 00:56:36 »
F-5

FAB Son Modernize Edilen F-5EM Uçaklarının İlk Grubunu Teslim Aldı

Brezilya Hava Kuvvetleri Embraer tarafından modernize edilen son parti F-5EM uçaklarının ilk grubunu teslim aldı. Uçaklar 7 Mart tarihinde Rio de Janeiro'daki Santa Cruz Hava Üssü'ne iniş yaptılar.

Toplamda 46 uçak yeni elektronik sistemler, çok modlu radarlar ve en modern silah kullanma yeteneği ile modernize edilmiş olacak. F-5E uçakları Rio de Janeiro (RJ), Manaus (AM) ve Canoas (SC) bölgelerindeki avcı uçağı filoları tarafından kullanılıyorlar.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2014, 02:29:55 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
kucuk f18

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Tunus'un F-5 Modernizasyonu
« Yanıtla #2 : 22 Eylül 2013, 22:13:20 »
Tunus'un F-5 Modernizasyonu

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, 18 Eylü'de Amerikan Kongresine Tunus Hava Kuvvetler'inin kullanmakta olduğu 12 F-5 uçağının aviyonik modernizasyonu için ilgili ekipman, parça, eğitim ve lojistik desteğin Yabancı Askeri Satışlar (FMS) yoluyla satılması için bir öneride bulundu.

Tunus hükümeti 12 F-5 savaş uçağının Block 1 Aviyonik modernizasyonunu gerçekleştirmek istiyor. Tahmini 60 milyon Amerikan Doları tutarında olan bu modernizayon; 12 LN - 260 Gömülü Standart Konumlandırma Sistemi Küresel Konumlandırma Sistemi / Ataletsel Seyrüsefer Sistemi ( GPS / INS ) , Kontrol Ekran Ünitesi , Elektrik ve Çevre Kontrol Sistemi, onarım, Malzeme Durum Muayene, yayın ve teknik dokümantasyon, personel eğitimi ve eğitim ekipmanları, ABD Hükümeti ve yüklenici mühendislik, teknik ve lojistik destek hizmetleri ve lojistik ve program destek diğer ilgili unsurları içeriyor. Öneri kabul edilirse ana yüklenici Northrop Grumman olacak.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2014, 02:27:01 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Suudilerden Satılık F-5
« Yanıtla #3 : 30 Aralık 2014, 03:07:28 »
Suudilerden Satılık F-5

Suudi Arabistan, 1970'lerde ve 1980'lerde tamin ettiği F-5 uçaklarından 79 adedini satıyor. Bu satış için AvBuyer sitesine ilan da verdiler.

http://www.avbuyer.com/aircraft-for-sale/turbine/jets/Northrop/F-5-Tiger-Aircraft-36548/

Kraliyet Suudi Hava Kuvvetleri (RSAF), Birleşik Devletler hükümeti ile birlikte yürüttükleri Peace Hawk rpogramı kapsamında yaklaşık 110 F-5E F ve RF-5E uçakları satın almıştı. Suudiler bugün artık kullanılmadıkları, ancak kullanılabilir durumda olan 79 F-5E uçağını satarak değerlendirmeyi düşünüyorlar.

Uçaklar için teklifler 20 Şubat 2015 tarihine kadar verilebilir. Teklif verenlerin %2 banka teminatı ile tekliflerini vermeleri yeterli görünüyor.

Suudi Arabistan daha önce 2009 yılında 55 F-5 uçağını satışa çıkarmıştı. Sudan ve Singapur bu uçaklarla ilgilenmiş ancak uçakların satıldığına dair hiçbir duyuru yapılmamıştı.

Northrop yetkilileri 2010 yılında Farnborough havacılık fuarında, hizmete başlayalı 50 yılı aşan F-5 uçaklarının son modellerinin daha 20 yıl hizmet ömürleri olduklarını belirtmişlerdi.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-5
« Yanıtla #4 : 30 Aralık 2014, 14:28:29 »

Aslında ellerinde varsa 20+ yıl ömrü olan ucaklardan alınamazmı F35 ne zamana yetisecegi bilinmiyor artı fiyatı ne olacak ve bizim yapmayı düsündügümüz ucaklarda tam seri üretim zamanı belirsiz 1/2 filo kadar ucuza alınsa elimizdeki F16 lar daha fazla yıpratılmazdı F35/Tfx gelene kadar extra büyük ucak meblegları ödemezdik...
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2014, 21:00:32 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #5 : 30 Aralık 2014, 19:41:20 »
Hava hava muharebeleri için radarı, yer taarruz görevleri için optik bir hedefleme sistemi olmayan F-5 uçakları için hangi görev verilebilir..?

a- keşif
b- eğitim
c- Kamikaze (hasım hava savunma sistemlerini atlatabilirse hedefe dalma)
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 30 Aralık 2014, 19:51:21 »
Ucaklar konusunda bilgi sahibi degilim. Ama söylemek istedigim. F35 le olasi Tfx ucaklarinin THK envanterine ne zaman girecekleri Muamma. F15/Typoon/Grippen vb ucaklarida kuvvet istemiyor. Gerci istesede 1 filoluk bile alinsa dunyanin parasi ucar. Diger projelerede etkisi olabilir. Ama konusuna tamamen hakim oldugumuz bir ucak Ömrüde yazildigi kadar iyiyse cok cuzzi bi fiyata neden olmasin. Nerelerde Kullanilacagina gelince kesif tede kullanilir egitimdede hatta (gerekirse yapay zeka yuklenir Kamikaze olarakda kullanilirsa cogu silahtan ucuza gelmezmi). En azindan F16 lari daha fazla zorlamak zorunda kalmayiz.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #7 : 30 Aralık 2014, 20:21:19 »
Hava hava muharebeleri için radarı, yer taarruz görevleri için optik bir hedefleme sistemi olmayan F-5 uçakları için hangi görev verilebilir..?

a- keşif
b- eğitim
c- Kamikaze (hasım hava savunma sistemlerini atlatabilirse hedefe dalma)

Söz konusu E/F modellerinin radarı var diye biliyorum ben. Hedefleme podunu zaten Aselsan üretebiliyor. Fiyatı uygunsa değerlendirilebilir. Pek çok parçasına da sahibiz. Ancak eski uçak almak, hem de F-5 gibi günümüz şartlarında pek etkili olmayan bir uçak almak pek mantıklı gelmiyor bana. Hibe veya çok ucuza gelirse olabilir ama.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İsviçre F-5E Uçaklarının Uçuşlarını Kısıtladı
« Yanıtla #8 : 17 Ocak 2015, 01:44:02 »
İsviçre F-5E Uçaklarının Uçuşlarını Kısıtladı

İsviçre Hava Kuvvetleri, gövdelerinde çatlaklar tespit edilen 30 F-5E Tiger savaş uçağının uçuşlarını durdurdu. Uçaklardaki çatlaklar bir denetim sırasında tespit edildi ve yetkililer tarafından ciddi olarak nitelendirildi.

Armasuisse ve İsviçreli teknik şirket RUAG'ın  ortak risk analizi sonrasında, Hava Kuvvetleri önleyici tedbirler almaya karar verdi. Uçuş hizmeti dışında kalan uçaklardaki yapısal çatlakların tespit edilerek onarılması için her uçak detaylı bir şekilde kontrol edilecek. Her bir uçak için bu işlemin yaklaşık iki hafta sürmesi düşünülüyor. Bütün bu işlemler bu senenin ikinci çeyreğinde tamamlanmış olacak.

Uçuş kısıtlaması, çift koltuklu olan F-5F modelleri için geçerli değil.

Northrop tarafından üretilen F-5 uçakları, ilk kullanıcısı olan ABD Hava Kuvvetleri'nde 1962 yılından göreve başlamıştı.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #9 : 18 Eylül 2015, 13:40:34 »
Tunus!un F-5 uçaklarının modernizasyonuna başlanılıyor. 32,458,183 ABD dolarıdaki sözleymeye göre aviyonik modernizasyonu ve bakım onarım hizmeti Nothrop Grumman tarafından gerçekleştirilecek. Çalışmaların 30 Aralık 2018  tarihine kadar tamamlanması bekleniyor.