Gönderen Konu: SA-316B Alouette  (Okunma sayısı 2876 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
SA-316B Alouette
« : 06 Mart 2013, 14:58:04 »
SA-316 Alouette

Hindistan'da Askeri Helikopter Düştü

Hindistan Donanmasından bir sözcü, dün yaptığı açıklamada donanmaya ait bir helikopterin ülkenin güneydoğu sahilinde denize düştüğünü ve iki personelin kayıp olduğunu duyurdu. Visakhapatnam kentinden havalanan askeri helikopter 18 kilometre ilerledikten sonra irtibat kesildi. Gemiler ve uçakların südürmekte olduğu arama kurtarma çalışmalarıyle iki personel kurtarıldı, ancak diğer iki personel halen kayıp.

Yetkililer ilk açıklamada helikopterin Rus yapımı bir helikopter olduğunu açıklamışlardı. Ancak daha sonra bir düzeltme geldi. Helikopterin devlet tarafından işletilen Hindustan Aeronautics Ltd tarafından Hindistan'da üretilen bir Chetak helikopteri olduğu açıklandı. Bu eski helikopterleri değiştirmek için bir Hindistan'ın Hafif Helikopter Programı bulunuyor. Programda Eurocopter AS 350 Fennec ile Kamov Ka 226 yarışıyorlar. Programla Chetak helikopterinin yanı sıra eskimiş olan Cheetah helikopterlerinin de değiştirilmesi hedefleniyor.

Sözcü helikopterin enkazı ve kalan iki mürettebat bulana kadar arama çalışmalarının devam edeceğini belirtti. Kurtarılan iki personelin sağlık durumlarının da iyi olduğunu ekledi.

Geçen Ekim ayında Hindistan'ın batısındaki turistik Goa eyaletinin başkentindeki  Panaji Dabolim havaalanında iniş sırasında bir Chetak helikopteri düşmüş, pilot dahil üç donanma personeli hayatını kaybetmişti. Ağustos ayında da batıdaki Gujarat eyaletinde bir tatbikat sırasında iki Rus yapımı helikopter havada çarpişmış ve 9 hava kuvvetleri personeli ölmüştü.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 02 Temmuz 2018, 15:45:53 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Hindistan'da Bir Cheetah Helikopteri Daha Düştü
« Yanıtla #1 : 14 Şubat 2015, 22:31:26 »
Hindistan'da Bir Cheetah Helikopteri Daha Düştü

Hindistan Hava Kuvvetleri'nin yaşlı helikopterlerinden bir haza daha. Pazartesi sabahı Nagaland'da havalandıktan hemen sonra Dimapur yakınındaki Rangapahar karargahında, 09:10'da 20-25 metre yükseklikten burun üstü düşen helikopterde bulunan üç kişi mucizevi şekilde hafif sıyrıklarla kurtuldu. Korgeneral  Bipin Rawat da kurtulanlar arasında. Kaza hakkında soruşturma başlatıldı. Kazanın kirlenmiş yakıt nedeniyle motorun durması veya rüzgarın ani yön değiştirmesi gerçekleşmiş olabileceği düşünülüyor.

Tek motorlu Cheetah/Chetak hafif helikopterleri, Fransız SA-315 Alouette helikopteri temelli. 1970'lerin başında kullanıma giren helikopterlerden HAL tarafından 250'den fazla üretildi. Helikopterler 1960'ların teknolojisine sahipler.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Avusturya'da helikopter düştü
« Yanıtla #2 : 02 Temmuz 2018, 15:45:32 »
Avusturya'da helikopter düştü

Avusturya Hava Kuvvetleri’ne ait Aérospatiale SA-316B Alouette III tipi helikopter Wolayersee kentinde düştü.

Helikopterdeki 4 kişi kendilerini dışarı atmayı başardı. Tamamen yanan helikopter kullanılamayacak hale geldi.

Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Kaynak: http://www.kokpit.aero/avusturya-helikopter-kazasi