Gönderen Konu: Sungur hava savunma sistemi  (Okunma sayısı 39768 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Sungur hava savunma sistemi
« : 06 Mart 2013, 09:14:11 »
S&H dergisinin 153.sayısındaki habere göre yerli bir manpads sistemi geliştirilecek.Stinger füzelerinin alternatifi olması ve 4-6 km menzile sahip olması planlanıyor.Güdüm sistemi stingerden farklı olarak IIR güdüm olarak düşünülüyor.

S&H 153.sayıdan alıntı.
Alıntı
Yerli üretim portatif füze kabiliyeti kazanılması maksadıyla geliştirilmektedir. Sistemle beraber hedeflenen kabiliyet;
4km irtifa ve 6km menzile kadar uçak ve helikopterlerin etkisiz hale getirilmesidir.

« Son Düzenleme: 06 Mart 2013, 09:17:09 Gönderen: AVCI »

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
Ynt: Sungur hava savunma sistemi
« Yanıtla #1 : 06 Mart 2013, 11:11:42 »
Yerli olarak üretmemiz çok iyi... IIR olması ayrıca daha bir iyi :) Flare ile kolay aldatılamaz artık bu tür füzeler... Stinger'dan daha iyi manevra'ya sahip olur umarım. İleride KMS'lerimizdede görürüz umarım.. :) Hatta deniz tabanlısını belki..? (Bora projesi hezimeti mesela...)

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #2 : 06 Mart 2013, 13:13:34 »
Euh Stinger de IR gudumlu, fark tam olarak ne olacak????

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #3 : 06 Mart 2013, 13:17:33 »
IIR biliyorsun farkı yorma beni Murat ;)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #4 : 06 Mart 2013, 13:24:14 »
IIR biliyorsun farkı yorma beni Murat ;)

Kardeşim sen de IR ile IIR arasındaki farkı açıkla. Bilen var bilmeyen var. Hekez sizler gibi prof değil ki...  ::)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #5 : 06 Mart 2013, 15:12:42 »
Ne var kardesim ikisi de IR iste. birisi single color digeri dual color :)

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #6 : 07 Ekim 2016, 16:15:43 »
Bunu ekliyorum ama 2018 de teslim edileceğinden şüpheliyim,siz bunu 2022 falan diye okuyun bence :)

TSK envanterinde yer alan Stinger POST [FIM-92B] ve Stinger RMP [FIM- 92C] kısa menzilli Hava Savunma Güdümlü Füze Sistemlerinin yerini almak üzere Roketsan Ana Yükleniciliğinde milli imkanlarla modern bir taşınabilir Hava Savunma Füze Sistemi [ManPADS] geliştirilmektedir. Görüntüleyici Kızılötesi [IIR] tipi bir arayıcı başlık ile donatılacak Milli ManPADS’nin 4km irtifa ile 6km menzile kadar etkin olarak kullanılabilmesi bekleniyor. Geliştirme çalışmaları devam eden Milli ManPADS’nin 2o18’e kadar hazır olacağı değerlendirilmektedir.Milli ManPADS’nin zaman içinde TSK envanterindeki KMS Sistemlerine ve Taarruz Helikopterlerine de entegre edilmesi bekleniyor.

S&H 175.
« Son Düzenleme: 10 Ekim 2016, 08:32:26 Gönderen: AVCI »

Çevrimdışı Alparslan

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 07 Ekim 2016, 17:43:06 »
ır ısı güdümlü füze peki ıır nedir
Tanrı Türkü korusun

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 07 Ekim 2016, 19:11:19 »
IIR termal kamerası olan füze denilebilir. IIR füze uçağı bildiğin termal kamera videosu ile izler görüntüyü analiz eder bunun hedef olduğunu anlar ona yönelir. IR ise sadece iki bit lik bir sensördür kabaca örnek verirsek aparman merdiveninde lambayı yakan sensör gibidir var-yok evet-hayır sıcak - soğuk gibi iki bit lik bir sensördür. Etrafı görmesi için sürekli döndürülür ve bu sayede ne yönde ısı kaynağı var  yakalar füzeyi o yöne yönlendirir böylece güdümlenir. IIR ise resmen kameradır ve gözümüzle görüp beynimizle karar vermemiz bunun bir uçak olduğunu anlamamız gibi hedefi yakalar. Bu yüzden IIR füzeyi flaer ile aldatmaya çalışmak çok zordur yazılımcısı iyi iş çıkartmış ise hangisi hedef hangisi sahte ısı kaynağı kolayca anlar. Tahmin edileceği üzere artık füzeler IIR oluyor. UMTAS OMTAS da IIR füze bırakın hava savunmayı tank savar bile böyle. bu yüzden gelecekte füzelerden aldatarak kaçınmak neredeyse imkansız olacak ve tek çare aktif koruma sistemleri olacak yani o sizi vurmadan siz onu vuracaksınız başka çare yok
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2016, 19:14:14 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #9 : 07 Ekim 2016, 23:43:06 »
O değerler omuzdan atılmak için yeterli ama bence KMS içinde bir blok versiyonu geliştirilmeli. Aslında KMS'leri manpads değilde başka bir konsept üzerinden pantsir moduna soksak nasıl olurdu... RAM gibi.