Gönderen Konu: Ordu için milli yazılım dönemi  (Okunma sayısı 3729 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
Ordu için milli yazılım dönemi
« : 04 Mart 2013, 20:30:58 »
TÜBİTAK, savunma sektöründeki tüm sistemlerde kullanılan ve dünyada 11 adet bulunan Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi’ni (GİS) yerli olanaklarla üretti.

Yerli sistem ile insansız hava araçları, helikopter ve uçak gibi savunma sistemlerinde kullanılan kritik teknolojilerin tamamen özgün olarak geliştirilmesine imkân sağlanıyor. Bu sayede tüm yazılımlar milli olarak gerçekleştirildiğinden dışarıdan müdahale ihtimali ortadan kalkıyor. Sistemle savunmada dışa bağımlılık minimuma inecek.

12. ülke Türkiye oldu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Gizli projelerde milli işletim sistemi kullanılmaması durumunda işletim sisteminin satın alındığı kuruma ve dolayısı ile de yabancı bir ülkeye proje ile ilgili bazı verilerin verilerek işletim sisteminin gerekli bilgilere göre uyarlanması gerekiyordu. Savunma projelerinde milli bir işletim sistemi kullanarak hem kritik verilerin dışarıya açılmasının önüne geçilmesi, hem de gömülü platformlarda tam millileşmeye imkân sağlanacak” dedi.
TÜBİTAK uydu, füze, radar ve sonar çalışmalarının ardından GİS’i tamamen yerli olanaklarla geliştirdi.
Bakan Ergün, ABD, İsrail, Güney Kore ve Kanada gibi az sayıda ülkenin sahip olduğu GİS’in Türk mühendisleri tarafından geliştirildiğini belirterek şunları kaydetti:
 “Bu sistemler milli olmadıkça sızmalara ve müdahalelere karşı kendinizi tam güvende hissetmeniz mümkün değil. Füze, helikopter, uçak yapabilirsiniz, ancak GİS gibi sistemleri milli yapamazsanız kafanızda her zaman kuşku olacaktır. TÜBİTAK dünyada 11 adet bulunan ‘DO-178B’ sertifikalandırılabilir gerçek zamanlı işletim  sistemini geliştirmeyi başardı. Dünyadaki 12’nci ürüne sahip olduk.”

Kaynak:http://ekonomi.milliyet.com.tr/ordu-icin-milli-yazilim-donemi/ekonomi/ekonomidetay/04.03.2013/1675914/default.htm?ref=OtherNews