FOTOĞRAF VE VİDEO GALERİSİ / PHOTO AND VIDEO GALLERY > Fuarlar, Geziler ve Tatbikatlar / Expositions, Travel and Military Exercises

YAVRU VATAN KIBRIS' TAN GEZİ NOTLARI

<< < (2/4) > >>

ORKAN:
karaoğlonoğlu şehitliğindeki acık hava müzesinde savast kullanılan askeri araçlar:

ORKAN:
BOĞAZ ŞEHİTLİĞİ:

Lefkoşa’dan Girne’ye doğru giderken Boğaz bölgesinde yer alan bir Şehitliğimiz vardır, bu şehitliğimiz 1974 Mutlu Barış Harekatı’nda bölgede şehit olan subay, astsubay, erbaş ve erler ile mücahitlerden bir kısmının yattığı Boğaz Şehitliği, şehitlere layık bir anıtsal yapı, GKK Komutanı Tuğgeneral Galip Mendi’nin girişimleriyle anıtsal bir hale getirildi.

326 şehitin mezarının bulunduğu Boğaz Şehitliği’ne anıtsal özellik kazandırılması, Tuğgeneral Galip
Mendi’nin girişimleriyle Prof. Dr. Tankut Öktem’in yaptığı heykellerle gerçekleşti.

Bursa’nın Küçük Kumla Beldesi’ndeki atölyesinde çalışan Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tankut Öktem, Boğaz Şehitliği için büyük bir Mehmetçik, 4 aslan, 4 adet kompozisyon içeren anıtsal türden heykel ve 5 adet rölyef yaptı.

Eserlerin KKTC’ye gelişini de, Türkiye Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt sağladı.

Tuğgeneral Mendi Boğaz Şehitliği hakkında, Mutlu Barış Harekatı’nda bu vatanı kurtarmak, Kıbrıs Türkü’nün varlığını korumak ve özgür olarak barış, huzur ve güven içerisinde ayyıldızlı bayrak altında yaşaması için seve seve canlarını feda eden mehmetçik ve mücahidin yan yana yattığını sözleriyle vurguluyor.

Yüce bir ülkü, kutsal bir amaç uğruna en değerli varlıklarını feda eden, bu suretle büyük Türk milletinin ve Kıbrıs Türk halkının ebediyen varoluşunun sebebini oluşturan, yıllar süren ızdıraplarını dindiren, özlediği özgürlüğe kavuşturan Barış Harekatı’nda bu toprakların vatan yapılması uğrunda canlarını feda eden şehitler için yapılan herşeyin yetersiz kalacağını vurgulayan Tuğgeneral Mendi, onların aziz hatırlarını sonsuza kadar yaşatmak ve milli mücadele tarihini yeni nesillere öğretmenin öncelikli görevlerinden biri olduğunu ifade ediyor.

boğaz şehitliğinden resimşler:

emrebenn:
Vatani vazifem nedeni ile yavru vatanda 1 yıl kaldım Çok güzel dogası vardır ama kıbrıs çok ihmal edilmiş bir yer bence hiç gitmeyenlerin aklına Çok gelişmiş bir yer olarak gelebelir ama otelleri dışında pek öyle bir yer değil her  milleten insanı fazlasıyla bulmak mümkün afrikalı ögrencilerin bol oldugu bir yer acilen yaıtımlara itiyacı oldugunu düşünüyorum kaoalı maraş bölgesine girme imkanı olanların mutlaka içine girip görmesi gerekir bence.Gerçi herkesi almıyorlar.

ORKAN:
bunlar benım cektığım resımler .... burda daha buyuk boyutlu yayınlayamıyorum....daha buyuk boyutlu gormek ıstersenız.

http://www.treconomy.com/forum/viewtopic.php?f=34&t=1456

btr-152

btr-152

zırhlı personel tasıyıcı

gaz g3 4x4 kamyon

mucahıtlerın sılahları

mucahıtlerın sılahları

rumların sılahları

rumların sılahları

zırh kesıf dıngo

tank

t33485 orta tank

sehıtlıkte anıt

Subutay:

--- Alıntı yapılan: ORKAN - 01 Mayıs 2009, 15:09:38 ---

--- Alıntı sonu ---

O hadiseleri ben 11-12 yaşlarında yaşadım , yaşadım derken olayları izledik..Tüm benliğimizde acılarını hissettik. Gel gelelim Kıbrıs Türk halkı o günleri çabuk unuttu...Gençlerin hiç umurunda değil. Talat ve Ekibi zaten Kıbrıs'ın Bağımsızlığını elleri ile teslim etmek için uğraş veriyorlar...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git