Gönderen Konu: KORKUT Kundağı Motorlu Hava Savunma Topu Projesi  (Okunma sayısı 54071 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
Ynt: KORKUT Kundağı Motorlu Hava Savunma Topu Projesi
« Yanıtla #140 : 14 Ekim 2023, 20:18:24 »
Namlu çıkış hızını diyorsanız

Benim bildiğim ki yanlış hatırlamıyorsam dakikada 650 atım ve çift namlu ile bu dakikada 1150-1200 atım demek..galiba eski oerlikon gdf003 veya 005 namlusu korkutta kullanılıyor

Sizin kasteddiğiniz oerlikon milenuim gibi tek namlulu bir ciws ise bizim yeni namlu üretmemiz lazım...

ASELSAN konya yada yerli bir firmanın otomatik silah besleme sistemine ve 35 mm namlu üretimi var
Ve bu namlu ile dakika da 1100 ve üstü hızlara çıkarsak çift namlulu sisteme ihtiyaç kalmaz.

Ama korkut'un deniz versiyonu o kadar beğenildi ki bizim envantere girmeden Türkmenistan'a ve yanlış bilmiyorsam Pakistan'a satılan gemide kendisine yer buldu..

Birde paralanabilir mühimmat ve atış kontrol radarı ile hassas sevk edilen mühimmat sayesinde namlu çıkış hızının pek bir önemi olmasa gerek

Önemli olan mühimmatı doğru yer ve zamanda hedefin üzerinde parayabilmek biz bunu gerek Korkut gerek gökdeniz ile başardık o yönden sıkıntı yok.
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2023, 20:19:24 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #141 : 14 Ekim 2023, 20:46:36 »
Revolver top atış hızının (dakikada atım adedinin) ayarlanabilmesi dışında, ateşlenemeyen merminin tutukluluk yapmaması bakımından da avantaj sağlıyor. Ancak tek namluda daha fazla yıpranma, daha çabuk ısınma gibi problemleri mutlaka vardır. Oerlikonlar 550x2, çift namluda 1100 mermi /dk atış hızında. Ama açıkça kule çift namluda baya bir hantal kalıyor. CIWS , C RAM görevleri için, atom olsa da 1100 mermi hızı halen elzem.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #142 : 14 Ekim 2023, 20:59:04 »
peki bu Göker adlı tek namlulu bir şey tanıtılıyor,  bu  revolver  dediğiniz şeyin yerini tutamıyor mu?
Göker de  Korhan adlı sistemin  araçtan sökülüp  binaya takılmış hali  mi acep?

sanki Korkut sistemini basitleştirme eyilimi var,  önce tek namlulu bir Korhan,  sonra da  araçsız  bir  Göker çıktı.
fakat  daha ilginci,  bol  bol  Korkut,  Korhan veya Göker göremiyor  muyuz acaba?
veya  belki ben mi hiç o haberlere denk gelemiyorum.

şu  linkteki  tekerlekli araç üzerinde Korkut  mesela  beklenmedik bir şey.
aklımda  paletli aracın  motoru  ile ilgili sorular uçuştu,  direk  oraya bağladım  bu  tekerlekli modeli;  ama  neticede 8x8  tekerlekli aracın da  bir motora ihtiyacı olacak  yani.
şu halde,  sistemi  bir römork üzerine oturtup  çek götür konseptine  yoğunlaşmak  çok mu saçma?
mesela römork üzerinde  bu sistemin radarı mı çalışamaz?
römork üzerinde elektrik sorunu mu çıkar?
römork üzerinde stabilizasyon sorunu mu çıkar?

sizce neden bir römork  üzerine  koymamışlar da tekerlekli araç üzerine koyulmuştur?
aydınlatabilecek olan var mı?

şu başlığı biraz hareketlendirelim artık.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #143 : 14 Ekim 2023, 21:10:13 »
Sn korsan2

Korhan bir hava savunma sistemi olamaz çünkü yükselişi +45°

Göker +85° diye hafızamda kalmış

Yani Korhan bambaşka amaçlı bir konsept...

Gökerde revolver bile olsa atım hızını bilmiyoruz...

Motor demişken Azra utku Batu vesaire Günyüzüne cıkacaktır.

Mesela arma motoru otokar'ın yerli ve milli olarak tanıtılmasının üzerinden iki üç ay geçti...

Anlıyorum diyorsunuz ki bunlar mobil sistem yerine çekili veya havadan taşınabilir olsun..

Fakat 35 mm lik sistemi taşıyabilmek o kadar kolay değil .Bunun için paletli veya ttza tarzı araçlar'a ihtiyaç var.Yani gidilen yol yanlış değil.20 mm lik MKE ciws'i bile çekilebilir yapmiyacağız onuda 8x8 kamyona monte edicez kaldıki 35 mm bir toptan bahsediyoruz.

Bence çekili sistem için 20-30 mm top kullanmak daha mantıklı olacaktır sistem böylece hafifler.

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #144 : 14 Ekim 2023, 23:42:09 »
Envantere 100.000 üzerinde atom mühimmatı girdi. Ama 35 mm namlu  mevcutta seri olarak üretilmiyor bildiğim kadarıyla. Ancak yakında 35 mm yerli revolver top gelmesi muhtemel. Yani şimdilik envanterdekiler kullanıldı. Çift namlulu sistem hantal oluyor. Ancak bundan sonra tek namlu olursa bence çoklu  atış hızı seçenekleri olan revolver olur. Kara hedeflerine 180 m/dk hava hedeflerine 1100 m/dk gibi

Envanterde 35 mm namlu vardı , Korkut yaptık değerlendik , mizansen bir şekilde anlatmak gerekirse  :) . Bir heyecanla AEI systems sayfasını kontrol ettim ama derin bir legacy sahibi olan firmanın 35 mm hazır bir ürünü olmadığını görünce ziyadesiyle üzüldüm...

https://www.aei-systems.com/

Bir de MKE'nin sayfasını kontrol ettim ve şöyle birşey gördüm.

https://urunler.mke.gov.tr/Urunler/Silah-Komplesi-ve-Geri-Tepme-Grubu-35-mm-(SKGTG)/28/413

76mm Oto Melera muadili bir deniz topu ürettiklerini biliyordum ama kurumun Korkut'u ürün gamına eklemiş olması süpriz oldu. Oerlikon lisansıyla mı üretiyorlar yoksa 0'dan mı bir geliştirme yapıldı-yapılıyor orasını bilemiyorum.

« Son Düzenleme: 14 Ekim 2023, 23:45:03 Gönderen: Bürküt »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #146 : 02 Kasım 2023, 09:05:32 »
ben bu olasılığa işaret ediyordum zaten,  tam düşündüğüm gibi olmuş.
nereden motor buldular acep?

işin başka bir boyutu da Hisar ve Siper  sistemlerinin kamyonları,   umarım onlarla ilgili bir sorun yaşanmaz.
birçok yerli platform  olsa da,  motor ve  güç aktarma organları tümden yerli bir kamyon  var mı?
işin kötü yanı,  mesela Kamaz gibi Rus firmaların  da savaş nedeniyle  faliyeti durduran batılı firmalardan etkilendiğine dair iddialar var.

bu konuları mümkün mertebe çek götür tarzı  bir alternatifle tasarlamak  artık şartnamelerin değişmez maddesi olmalı.  tabi alternatif kelimesinin altını çiziyorum,  alternatif yani.
Ukrayna'da koca tankları traktörlerle çekip götüren çiftçiler vardı,  ne kadar basit yani.

"ÖMER ÇAY
@Dromercay
Daha fazla
Korkut sisteminin ZPTP taşıyıcısı da ambargoya maruz kalmış:

"KORKUT hava savunma sisteminin araçlarını, güç grubundaki ambargolara rağmen teslim etmeye başladık. Devam niteliğinde yine ASELSAN ile HİSAR alçak irtifa hava savunma aracı için teslimat yapacağız""

https://twitter.com/Dromercay/status/1719628971287912601?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1719628971287912601%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #147 : 02 Kasım 2023, 09:33:48 »
Bu noktadan sonra BMC ve Tümosan’ı bekleyeceğiz. Alacağımız platform ne olursa olsun. Kim üretirse üretsin motor şanzıman süspansiyon ve bazı alt sistemler zorunlu olarak BMC ve Tümosan olmalı. Zaten BMC 400 600 100 1500 derken hemen hemen her segmentte var. 100-350 beygirlik segmenttede Tümosan var. Her aracımızı bunlarla donatmalıyız artık. Anadolu Savunmanın kamyonlarından Alpar gibi İnsansız kara araçlarına kadar. 2900 adet alınacak Taktik tekerlekli araçlar serisi ve alacağımız askeri kamyonlar , M113 Zmaların insansızlaştırılıp kullanılması Altay tankı belki ileride orta sınıf tank,  tank taşıyıcı araçlar,  bazı kara jeneratörleri derken yedekleri ile beraber 10.000 üzerinde motora ihtiyaç var. BMC’ninde buradan elde edeceği deneyim ve finansman ile 3000 , 5500 9000 beygirlik dizel deniz motorlarına yönelmesi lazım. Gerekirse 50 yıllığına Tülomsaş’ın değerleri BMC’ye devredilmesi bile gündem olabilir. Tabi yeni çağda ASELSAN’ın elektrik motorları bataryalar ve elektronik motor yönetim sistemleri desteği ile.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #148 : 02 Kasım 2023, 09:50:54 »
Tankta yaşadığımız motor sorunu bizde yersiz bir travmaya sebep oldu. MTU nun 1500 bg motoru o gücü o pakete Alman şahanesi ile sıkıştırılmış bir motor. Eşini benzerini bulmak mümkün olmadığı için biz çaresiz kaldık yoksa bir çok tank gibi yada bir tık eski tanklar gibi 1200 beygir gücü motor olsa bir sürü çaresi olurdu motor sorununun şimdiye tugaylar tank dolmuştu. İşi heleki kamyon motoruna yada 600 - 800 BG gibi ihtiyaçlara indirince motor diye bir sorun söz konusu bile olmaaz. Kamyona gelirsek yani bizde kamyon sıkıntısı yaşayacaksak başkaları ne yapsın. Bıçak kemiğe dayansa biz her kamyonu altı ayda yapar hallederiz

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #149 : 02 Kasım 2023, 13:05:34 »
Motor sorunu çözüldüğü takdirde sadece hinterlandımızda en az 10000 adet altay tankı satarız +10000 de motor desek bu sektöre yatırım yapan firma iyi bir fiyat ayarlaması ile çok büyük bir firmaya dönüşebilir....