Gönderen Konu: Aselsan IFF sistemi  (Okunma sayısı 13557 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Ynt: Aselsan IFF sistemi
« Yanıtla #10 : 01 Nisan 2020, 20:46:38 »
Tüm f16'lara kapsayacak mı ?

Şimdilik sadece block 30'lara entegre edilecek.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #11 : 01 Nisan 2020, 22:31:50 »
Aselsan Aesa radarı da sadece block-30'lara mı uygulanabilecek?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 02 Nisan 2020, 08:00:58 »
Aselsan Aesa radarı da sadece block-30'lara mı uygulanabilecek?

Burun konisi F-16' ile ayni veya daha geniş çapta her uçağa uyarlanabilir. Mesela Fransızlar rafale'nin rbe2 aesa tasarını miragelar ile test etti.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 02 Nisan 2020, 08:18:07 »
Onu sormadım . Yani ABD'den izin almadan F-16 block-40 veya block-50 uçaklarimiza takabilecek miyiz?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #14 : 02 Nisan 2020, 10:14:07 »
Onu sormadım . Yani ABD'den izin almadan F-16 block-40 veya block-50 uçaklarimiza takabilecek miyiz?

50+ dışında sorun olmaz diye düşünüyorum. Keza olsa block 30'a da izin vermezler diğer yandan görev bilgisayarını biz yapıyoruz, uçuş bilgisayarını , radarını , iff'ini , kokpit hud'unu, podunu vs. biz yapıyoruz. Motorunu'da tei hallediyor. Neyini engelleyecekler ki o kadar çirkinleşemezler. Böyle bir hamleyi F-35'deki S-400'e görünme orunu gibi legalize edebilecekleri bir neden de yok.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 02 Nisan 2020, 10:45:08 »
Ben de keşke o kadar emin olabilsem... Yukarıda yazdıklarınızı biz yapabiliyorsak Block30'un kaynak kodlarına sahibiz demektir... Acaba block40 'ların üzerinde bu yapısal değişikliklere ABD izin verir mi?

Ben ABD'lilerin  block 40'lar için izin vereceklerini hiiiiç zannetmiyorum...İzin verseler de süründüre süründüre , 3-5 yıl bürokrasi ile uğraştırarak izin verir...

401. filo ve bu test çalışmaları  hürjet-hürkuş-mmu için mükemmel bir alt yapı merkezi olur...

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 02 Nisan 2020, 11:27:00 »
Amerikalı F-16 için artık para gözüyle bakıyor. Bunları enteğre ediyoruz ama bir yığın para veriliyor üretici firmaya. Bende block 50+ haricinde enteğre ederiz diye düşünüyorum. Zira özgür projesinden geçmiş block30 diğer F-16'lardan daha iyi olacak. Manevra hakimiyeti en iyi olan uçaklarımız.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 02 Nisan 2020, 11:37:32 »
Ben de keşke o kadar emin olabilsem... Yukarıda yazdıklarınızı biz yapabiliyorsak Block30'un kaynak kodlarına sahibiz demektir... Acaba block40 'ların üzerinde bu yapısal değişikliklere ABD izin verir mi?

Ben ABD'lilerin  block 40'lar için izin vereceklerini hiiiiç zannetmiyorum...İzin verseler de süründüre süründüre , 3-5 yıl bürokrasi ile uğraştırarak izin verir...

401. filo ve bu test çalışmaları  hürjet-hürkuş-mmu için mükemmel bir alt yapı merkezi olur...

Amerikan görev bilgisayarına silah entegre etmiyoruz ki kaynak kodu lazım olsun. Komple sistem bizim zaten Görev bilgisayarı da, uçuş bilgisayarı da . Diğer yandan mesela Amerikan uçuş bilgisayarına meteor füzesini entegre etmek çok zor iken çünkü mbda ve amerikalıları ortak altyapıda buluşturmak imkansız. Ancak biz kendi görev bilgisayarımıza entegre edebiliriz.

Eğer doğru ise Yunanlılara uçak başı 10 milyon dolar fiyat çektiler biz daha ucuzunu özgür projesi ile başarırsak güzel de bir pazar olur bize. Uçakları özgür projesinden geçirirsek envanteri komple 4+ nesile evriltmiş oluruz. F-16 hız, manevra olarakta görünüşünden ötede bir uçak .

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #18 : 02 Nisan 2020, 11:54:30 »
Milli savunma sanayi ile yapmamız gereken bence 3 nokta var. Öncelikle hava üslerinde seyır füzelerine karşı efektif bir nokta hava savunma kurulmalı. Bütün hava üslerinde Korkut/ Hisar A sabit olmalı. Milli hava hava ve hava yer mühimmatlarının; Som-B/Som-C, Bozdoğan/Gökdoğan, Mınyatür bomba/KGK yüksek sayılarda stoklanması. Bütün F-16'ların 4+ nesil modernizasyonu yapılıp daha güçlü ve daha efektif bir şekilde kullanılması. Bence hava kuvvetlerinde bu 3 ayağı sağlam bir şekilde yerli imkanlarla 5 yıl içinde gerçekleştirebilirsek yeni bir uçağa ihtiyaç olmadan MMU beklenir.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Milli IFF Mod-5 sistemleri KMS platformlarında.
« Yanıtla #19 : 04 Ağustos 2020, 15:22:13 »
Alıntı
Milli IFF Mod-5 sistemleri KMS platformlarında

Milli Savunma Bakanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile ASELSAN arasında yürütülmekte olan Dost Düşman Tanıma Tanıtma Sistemleri (IFF MOD-5) Projesi kapsa­mında tedarik edilen Milli IFF Kısa/Orta (K/O) Menzilli Sorgulayıcı Cihazlarının, ATILGAN/ZIPKIN Kaideye Monteli Stinger (KMS) Plat­formlarına entegrasyon çalışmaları, ASELSAN tarafından yürütülüyor. Entegrasyon faaliyetleri kapsamında bir adet ATILGAN ve bir adet ZIPKIN Sisteminin yer ve uçuş testleri Konya’da gerçekleştirildi.

Yer testleri, 1-3 Temmuz tarihlerinde Konya Hava Savunma Okulunda ilgili askeri personelin katılımıyla icra edildi. Yer testlerinde ASELSAN tarafından geliştirilen Milli IFF Sorgulayıcı Mobil Test İstasyonu kullanılarak başta MOD-4 ve MOD-5 olmak üzere, tüm MOD’larda testler başarıyla tamamlandı.
By Haber Merkezi- Ağustos 4, 20200
Mod-5-IFF
Milli Savunma Bakanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile ASELSAN arasında yürütülmekte olan Dost Düşman Tanıma Tanıtma Sistemleri (IFF MOD-5) Projesi kapsa­mında tedarik edilen Milli IFF Kısa/Orta (K/O) Menzilli Sorgulayıcı Cihazlarının, ATILGAN/ZIPKIN Kaideye Monteli Stinger (KMS) Plat­formlarına entegrasyon çalışmaları, ASELSAN tarafından yürütülüyor. Entegrasyon faaliyetleri kapsamında bir adet ATILGAN ve bir adet ZIPKIN Sisteminin yer ve uçuş testleri Konya’da gerçekleştirildi.

Yer testleri, 1-3 Temmuz tarihlerinde Konya Hava Savunma Okulunda ilgili askeri personelin katılımıyla icra edildi. Yer testlerinde ASELSAN tarafından geliştirilen Milli IFF Sorgulayıcı Mobil Test İstasyonu kullanılarak başta MOD-4 ve MOD-5 olmak üzere, tüm MOD’larda testler başarıyla tamamlandı.
https://www.savunmasanayist.com/milli-iff-mod-5-sistemleri-kms-platformlarinda/amp/?__twitter_impression=true
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2022, 18:01:57 Gönderen: カメせ »