Gönderen Konu: Türkiye Kırgızistan’a teknik yardım yapacak  (Okunma sayısı 9669 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Türkiye Kırgızistan’a teknik yardım yapacak
« : 28 Şubat 2013, 15:11:56 »

Türkiye Kırgızistan’a teknik yardım yapacak

28.02.2013, 00:40

Türkiye, Kırgızistan’ın güç örgütlerine askeri malzeme ve teknik donanım verecek. Haberi Çarşamba günü İnterfaks ajansına Savunma Bakanlığı duyurdu. Basın İdaresi, “28 şubat tarihinde Savunma Bakanlığı Ulusal Ordu üssünde Türkiye Genel Kurmay Başkanlığı tarafından askeri malzeme ve teknik donanımın teslim-kabul töreni yapılacağını bildirdi.

Basın İdaresinden alınan bilgiye göre, söz konusu yardım, Türkiye Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanlığı tarafından iletişim aracı, otomobil donanımı ve mayın arama sistemleri olarak Kırgızistan Savunma Bakanlığı’na, yardım protokolü çerçevesinde teslim edilecek.
Askeri malzeme ve donanım, Kırgızistan Savunma Bakanlığı, Sınır Güvenliği İdaresi, İçişleri Bakanlığına Bağlı Kırgızistan Ordusu’na teslim edilecek.

http://turkish.ruvr.ru/2013_02_28/turkiye-kirgizistana-teknik-yardim-yapacak/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye Kırgızistan’a teknik yardım yapacak
« Yanıtla #1 : 27 Aralık 2014, 02:26:05 »
Güzel haber Tüm Türki devletlerle askeri isbirligi daha da gelistirilmeli diye düsünüyorum.
Ayrıca Aselsan bir ortak fabrika kurmustu sanki...

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2 : 27 Aralık 2014, 02:37:22 »
Haber buldum ama bahsettigim baskaydı neyse bu da güzel...
Aselsan Kazakistan`da büyüyorASELSAN ile Kazakistan Mühendislik şirketi işbirliği anlaşması imzaladı.Yazının Devamı
Kazakistan Mühendislik (Kazakhstan Engineering-KE) Şirketi ile ASELSAN arasında, Kazakistan`da stratejik iş birliğinin kapsamının genişletilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

ASELSAN`dan yapılan açıklamaya göre, KE Başkanı Bolat Smagulov ile ASELSAN Genel Müdürü Cengiz Ergeneman anlaşmayı, Kazakistan Cumhuriyeti Başbakanı Kerim Massimov ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şahitliğinde imzaladı.

Dün Astana`da gerçekleştirilen Kazakistan-Türkiye İş Forumu`nda imzalanan anlaşma kapsamında Kazakistan`da, zırhlı araçların atış kontrol sistemlerinin modernizasyonu, helikopter aviyonik sistemlerinin modernizasyonu ve haberleşme cihaz ve sistemlerinin üretimi yapılacak. Anlaşma kapsamında Kazakistan ihtiyaçlarına ilave olarak bölge ülkelerinin ihtiyaçları için de üretim yapılması hedefleniyor.

2010 yılında yapılan ilk anlaşma ile ASELSAN ürünü hava savunma sistemleri ile stabilize silah platformları ve termal nişangah sistemlerinin, KE şirketi bünyesinde yer alan fabrikalarda ortak üretimi ve zırhlı araçlara entegrasyonu konusunda mutabakat sağlanmıştı.

Halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri`nin (TSK) haberleşme alanında çözüm ortağı olan ASELSAN, Leopard 1 ve Leopard 2 tanklarının atış kontrol sistemlerinin de modernizasyonunu gerçekleştirdi. ASELSAN, TSK envanterinde yer alan 11 farklı tip helikopterin de aviyonik modernizasyonunu başarı ile tamamladı.
Kazakistan`da savunma sektöründe faaliyet gösteren tüm firmaları bünyesinde toplayan KE şirketi, Savunma Bakanlığı ihtiyaçları doğrultusunda Araştırma-Geliştirme, üretim, ortak üretim ve tedarik çalışmalarını yürütüyor.

Bünyesinde yer alan 22 kuruluş aracılığı ile torpido, mühimmat, zırhlı araç, elektronik malzeme gibi alanlarda üretim ve bakım-onarım yetenekleri bulunan firma, son yıllarda Kazakistan Savunma Bakanlığı modernizasyon projeleri doğrultusunda yurtdışı firmalarla işbirliği çalışmalarına önem veriyor.
Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı`nın bir kuruluşu olan ASELSAN ise haberleşme ve bilgi teknolojileri, savunma sistem teknolojileri, radar, elektronik harp ve istihbarat sistemleri ve mikroelektronik güdüm ve elektro-optik alanlarında faaliyetlerini sürdürüyor.

www.Haberortak.com

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3 : 27 Aralık 2014, 02:41:47 »
Tarihini bilmemekle birlikte. Yine aynı adresten güzel bi haber daha...

Yerli Kobra Kazakistan`a gidecekKazaklar Cobra`yı beğendi Otokar`ı üretime davet etti Yazının Devamı
Otokar, Kazakhstan Engineering ile 4x4 Cobra zırhlı araçlarının bu ülkede üretimine ilişkin ön anlaşma imzaladı.

Koç Holding şirketlerinden Otokar, Kazakistan devletine ait savunma sanayi kuruluşu Kazakhstan Engineering ile 4x4 Cobra zırhlı araçlarının bu ülkede üretimine ilişkin ön anlaşma imzaladı. Firmanın Kamuyu Aydınlatma Platformu`na (KAP) gönderdiği açıklamada Kazakistan Silahlı Kuvvetleri`nin ihtiyaçlarını karşılamak üzere ortak bir şirket kurulması üzerinde çalışılacağı belirtildi. Habertürk`ün sorularını yanıtlayan Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, bunun bir ön anlaşma (memorandum of understanding) olduğunu, bu yüzden de detayların henüz kesinleşmediğini belirtti. Görgüç "Kazakistan ordusu Cobra aracımızı bir süredir kullanıyor ve gayet memnunlar. Bu yüzden böyle bir teklifle geldiler" dedi. Anlaşma çerçevesinde fizibilite çalışmalarına başlayacaklarını söyleyen Görgüç "Kazakistan`da imal edilebilir mi, edilemez mi ona bakacağız" diye konuştu. 10 farklı modeli bulunan 4x4 Cobra zırhlı aracı, 10`dan fazla ülkede Birleşmiş Milletler ve NATO görevlerinde kullanılıyor.

Geçtiğimiz yıl da Aselsan, Kazakhstan Engineering ile ortak bir şirket kurmuştu. Aselsan-Kazakhstan Engineering isimli şirketin 30 milyon dolar yatırımla kurulacak fabrikada zırhlı araçlarda kullanılmak üzere gece görüş sistemleri üreteceği duyurulmuştu.

www.Haberortak.com

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4 : 27 Aralık 2014, 02:50:24 »
Gece gece uykusuzluktanmidir nedir. Kırgızistan sayfasına Kazakistan haberleri atmisim afedersiniz tasiyabilece yada silebilecek bi arkadas varmıi. Acaba cok mahcubun tekrar herkesten özür diliyorum...

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5 : 29 Aralık 2014, 17:15:46 »
Icinde askeri üründe vardir herhalde...

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE TİCARET HACMİ

Kırgızistan ve Türkiye, ticaret hacmini üç kat artırarak bir milyar dolara çıkarmayı planlıyor. Söz konusu planlar, Bişkek’te düzenlenen Kırgız-Türk Hükûmetlerarası Komisyonunun toplantısında belirlendi. Komisyonun Türk Eş Başkanı Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise Kırgızistan’ın AEB’ye katılmasının iş birliği için yeni imkânlar oluşturacağını bildirdi.

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE TİCARET HACMİ
Yayın Organı : İtar-Tass
Yayın Tarihi : 26 Aralık 2014
Ülke : Rusya
Çeviri Şekli : Özet
Görsel Kaynak : AA
     Kırgızistan ve Türkiye, ticaret hacmini üç kat artırarak bir milyar dolara çıkarmayı planlıyor.

Söz konusu planlar, Bişkek’te düzenlenen Kırgız-Türk Hükûmetlerarası Komisyonunun toplantısında belirlendi.

Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Tayırbek Sarpaşev toplantıda yaptığı konuşmada,“Geçen sene ikili ticaret hacmimiz 297 milyon dolardı. Bu yılın ilk sekiz ayında ticaret hacmimiz 320 milyona yükseldi. Bu yönde çalışmak ve ticaret hacmimizi bir milyar dolara ulaştırmak gerekiyor.” dedi.

Sarpaşev’a göre ticaret, iş birliğinin durumunu yansıtan önemli bir göstergedir.

Başbakan Yardımcısı, “Hükûmetimiz, Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ile bütünleşerek ekonomik alanda komşularıyla yakınlaşma yolunda ilerliyor. Bu, Türk yatırımcıların pazarımıza girerken göz önünde bulundurması gereken önemli bir husustur.” şeklinde ifadeler kullandı.

Sarpaşev’e göre Kırgızistan’da imalat tesislerinin yanı sıra lojistik, ticaret ve tedarik merkezlerinin kurulması, iki ülkenin iş adamları için gelecek vadeden bir iş birliği alanı olabilir ve bu husus, ihracat olanaklarını önemli ölçüde genişletebilir.

Komisyonun Türk Eş Başkanı Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise Kırgızistan’ın AEB’ye katılmasının iş birliği için yeni imkânlar oluşturacağını bildirdi. Kurtulmuş, “Ümit ediyoruz ki Kırgızistan’ın AEB’e katılmasıyla yatırımlar kapsamlı bir nitelik kazanacak, ticaret hacimleri ise önemli ölçüde artacak çünkü bu yeni bir format ve yeni fırsatlar demek.” ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, iki ülke arasındaki ihracat ve ithalat konusundaki işlem hacminin olumlu dinamiğini vurguladı. Kurtulmuş, “Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ticaret hacmi, 2010 yılından sonra neredeyse 10 kat arttı. Kırgız tarafının, önümüzdeki yıllarda ikili ticaret hacmini bir milyar dolara çıkarma yönündeki planlarını tamamen destekliyoruz.” dedi.

http://www.byegm.gov.tr/turkce/haber/kirgizistan-ve-turkiye-ticaret-hacmini-bir-milyar-dolara-cikarmaya-niyetli/74155
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2014, 17:16:46 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 13 Ocak 2015, 20:43:19 »
Türkiye ile Kırgızistan Arasında Bilimsel İşbirliği Artıyor

TÜBİTAK ile Kırgızistan Ulusal Bilimler Akademisi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Türk bilim insanları ile Kırgız bilim insanları arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla, TÜBİTAK ile Kırgızistan Ulusal Bilimler Akademisi (National Academy of Sciences of the Kyrgyz Republic – NAS KR) arasında “Bilim ve Teknoloji İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Protokol uyarınca, Türk bilim insanları ile Kırgız bilim insanları arasındaki ortak araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) projeleri desteklenebilecek. Aynı zamanda, Kırgızistan ile Türkiye arasında bilim insanı değişiminde bulunulması ve bilimsel/teknolojik bilgilerin paylaşımı da mümkün olacak.

12.01.2015
http://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/turkiye-ile-kirgizistan-arasinda-bilimsel-isbirligi-artiyor
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2015, 15:01:12 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Kırgızlar çarlık Rusya'sına isyanın 100. yılını anacak...
« Yanıtla #7 : 31 Mayıs 2015, 14:23:00 »

Kırgızlar çarlık Rusya'sına isyanın 100. yılını anacak

Kırgızların, Rus Çarlığı'na karşı 1916 başlattığı isyanda hayatını kaybedenler, 100 yıl aradan sonra ilk kez resmi törenlerle anılacak.
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in, Kırgızistan'da "ürkün" olarak anılan ve "zorlu büyük kaçış" anlamına gelen 1916 trajik olaylarının 100. yıl dönümünde anma törenlerinin düzenlenmesini öngören bir kararnameyi imzaladığı belirtildi.

Kırgızların Rus Çarlığı'na karşı başlattığı ayaklanmanın, Kırgızların özgürlüğe kavuşmasında atılan önemli bir adım olduğu belirtilen kararnamede, 1916 isyanının Kırgız tarihinin en büyük trajedilerden birisi ve isyanın milletin hafızasında özel bir yere sahip olduğu ifade edildi.
Açıklamada, Kırgızların verimli topraklarının ellerinden alınması, su ve toprak dağıtımının adaletli şekilde yapılmaması, 1. Dünya Savaşı için gençlerin askere alınması ve göçebe hayatı yaşayan Kırgızların geleneklerinin hiçe sayılması gibi nedenlerle Kırgızların ayaklanmaya zorladığına dikkat çekildi.

Cumhurbaşkanı Atambayev'in konuyla ilgili olarak, 1916 olaylarının 100. yıl dönümünde hayatını kaybedenlerin gelecek yıl anılması için Kırgızistan Cumhurbaşkanlığına bağlı, "Etnik Halklar, Din Politikası ve Sivil Toplum İşbirliği" birimine talimat verdiği bilgisine de yer verildi.

Kırgız tarih kitaplarında, 1916 ayaklanmasına ilişkin olarak, Rus Çarlığı'nın sömürü politikası yüzünden Kırgızlarla birlikte Türkistan topraklarında yaşayan Kazak, Özbek, Tacik, Dungan halkı ile Uygurların da ayaklandığı, ayaklanmanın bastırılmasının ardından Kırgızistan'ın kuzeyinde yaşayan nüfusun yüzde 41 oranında azaldığı belirtiliyor.

http://m.ensonhaber.com/haber.php?id=362905
videonuz.cdn.gostream.nl/flv/flvideo/rus-ordusunun-kirgiz-katliami-urkun.mp4
Bu konuda Kırgızistana tam destek vermeliyiz. Putin efendi ab.abd bu kadar ambargo yaptırım yaparken tek yaptırım yapmayan bize bunun minneti olarak ermenilerin sözde soykırım gününe katılmıştı...
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2015, 14:26:36 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı ATA-Türk

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 03 Ekim 2015, 14:21:28 »
HAYIRLI Ugurlu olsun
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2015, 14:22:07 Gönderen: ATA-Türk »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Türkiye & Kırgızistan.
« Yanıtla #9 : 02 Mart 2022, 00:53:54 »
Alıntı
Savunma Sanayii Dergilik @SSDergilik

Türkiye ve Kırgızistan arasında Askeri ve Askeri Teknik İşbirliğine Yönelik Yol Haritası imzalandı.

Savunma Sanayii Dergilik@SSDergilik