Gönderen Konu: İran Nükleer Silah Yüklü Gemilerini ABD'ye Gönderiyor  (Okunma sayısı 3828 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
ABD İran'ı ciddiye almadı

İran'ın, donanmasının ABD deniz sınırı yakınında mevcudiyetini hissettireceği yönündeki açıklamaları Beyaz Saray'dan 'Küçümser'' bir yanıt buldu
29 Eylül 2011 Perşembe, 15:59:08

İran'ın resmi haber ajansı IRNA'nın haberinde İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Habibullah Seyyari'nin Basra Körfezi'ndeki Amerikan savaş gemilerine göndermede bulunarak, ''Tıpkı bizim deniz sınırımızda bulunan kendini beğenmiş güçler gibi, bizim de onların sınırında güçlü bir mevcudiyetimiz olacak'' ifadesini kullandığı bildirildi.

Ajansın haberinde, söz konusu konuşlandırmanın zamanlaması ve boyutu hakkındaysa detaylı bilgi verilmedi.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, basın toplantısı sırasında konuya ilişkin bir soruyu, İran donanmasının tehdidinin tutarlı bir yanı bulunmadığını söyleyerek yanıtladı.

Carney, Seyyari'nin sözleri hakkında bir gazeteci tarafından kendisine yöneltilen soruyu kısaca, ''Biz, böylesi açıklamaları, İran'ın donanma yeteneklerini yansıtmıyor olması nedeniyle ciddiye almayız'' diyerek yanıtladı.

GlobalSecurity.org adlı stratejik araştırma kuruluşunca yayımlanan değerlendirme yazısında da Basra Körfezi'nin, İran'ın petrol ihracat yolunda olması nedeniyle İran için önem taşıdığı ve bu bakımdan donanmasının bu ülke açısından hayati öneme sahip olduğu belirtildi. Yazıda buna karşın, ''İran donanmasının çağın gereksinimlerini karşılayacak durumda olmadığı ve kapsamlı bir modernizasyona ihtiyaç duyduğu'' kaydedildi.

AA
http://www.haberturk.com/dunya/haber/674367-abd-irani-ciddiye-almadi
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
Hocam zaten benimde aklıma takılan o..Yani gemilerin o füzeleri etkili olarak ateşleyebilmesi için daha doğRusu istenilen zararı verebilmesi için hedef ülkenin kıyılarına epey yaklaşması lazım (okuduğum haberde 200 km diyordu) İran'ın elindeki gemiler Amerika'nın sahip olduğu imkânları düşünürsek adeta yem niteliğinde..Ha nükleer füzeyi ateşledikten sonra gemiler vurulsa da olur diyebilirsiniz ama bu füzelerin öyle kolay kolay topraklarına düşmesine izin vermez coniler,neticede yarım asırdan fazla süredir bu nükleer ve füze meselesiyle haşır neşirler..İran böyle enteresan bir hamle yapacağına balistik füzeler üstünde çalışıp hiç risk almadan kendi topraklarından avrupa ülkeleri-israil ve birçok amerikan hedefini vurabilecek kapasiteye erişebilirdi diyorum kendi kendime bilmiyorum yanlış mı ?

Bu arada konuyla alakasız ama bugün bir yerde okudum (nerede okudum tam hatırlamıyorum) İran'ın Libya'daki iç savaştan faydalanıp Sudan üzerinden Libya'ya girerek Rusların zamanında Libya'ya sattığı karadan havaya füzeleri (SA-24) ele geçirdiği yazıyordu..Eğer doğruysa çok akıllıca bir taktik bana göre..

Hocam ABD yas tahtaya ayak basmaz,en komik olanda cikip Iran´i ciddiye almiyoruz demeleri bence Iran artislik yaparken dansoz oluyor.
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı Deepfear

• DefenceTurk
  • *
  • 0
ABD ulusal hava muhafızları 500 e yakın f 16 ile ülke sınırlarını korumakta. İran'ı ciddiye almamakta  haklılar. Fakat İran'ın asıl problemi İsrail olmalıdır. Yakın zamanda sınırlı bir İsrail hava operasyonu gelebilir.

Çevrimdışı Deepfear

• DefenceTurk
  • *
  • 0
İnşallah İsrail'in basit bir elektronik harp saldısıyla radarı kararmaz. Zira mesle üretmek değil ihtiyaç halinde tam verimle kullanmaktır.

Çevrimdışı DESPERADOS

• DefenceTurk
  • *
  • 0
şaka bir yana  orta irtifa  hava savunma  füzesi konusundada  ciddi  eksiğimiz  var , yüksek irtifaya  baya  kafa  yoruyoruz  ama  orta irtifa hava savunma  füzelerimizde kayda değer  miktarda değil , ayrıca  almanya  artık kullanım dışına  çıkarmış bu füzeleri.

Aselsan üretince sorun bitecek :) ....

Çevrimdışı kub1lay

• DefenceTurk
  • *
  • -1
şaka bir yana  orta irtifa  hava savunma  füzesi konusundada  ciddi  eksiğimiz  var , yüksek irtifaya  baya  kafa  yoruyoruz  ama  orta irtifa hava savunma  füzelerimizde kayda değer  miktarda değil , ayrıca  almanya  artık kullanım dışına  çıkarmış bu füzeleri.

Aselsan'ın orta irtifa hava savunma konusunda çalışmaları yokmuydu?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=3748.0
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1

cevabı  burada  vermiştim
ortada  daha  füze  yok  ,  füze  olsa  o  füzeye  uygun bir  sistem  geliştirirsin  buda  en  az  5  yıl  sürecektirki  ben  5  yıl  içerisinde  orta irtifa  hava  savunma  sistemimize  sahip  olacağımıza  ihtimal  vermiyorum.

Çevrimdışı DESPERADOS

• DefenceTurk
  • *
  • 0

cevabı  burada  vermiştim
ortada  daha  füze  yok  ,  füze  olsa  o  füzeye  uygun bir  sistem  geliştirirsin  buda  en  az  5  yıl  sürecektirki  ben  5  yıl  içerisinde  orta irtifa  hava  savunma  sistemimize  sahip  olacağımıza  ihtimal  vermiyorum.

Ben 5-10 yıl içerisinde çok sağlam bir hava savunmasına sahip olacağımızdan çok eminim çünkü işin içinde aselsan var :)