Gönderen Konu: İran Savunma Sanayindeki Gelişmeler  (Okunma sayısı 21745 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
Ynt: İran Savunma Sanayindeki Gelişmeler
« Yanıtla #80 : 13 Kasım 2022, 00:40:29 »
Mollaların hataları İran'ı hızla çöküşe götürüyor gibi, ama giderken bize bulaşmamaları önemli. Ama Güney Azerbeycan'da bulaşan sadece moıllalar değil. Mollalar bu bakımdan arkalarında mı bilmiyorum ama, PJAK da Azerilere saldırıyor ve silah kullanıyor internete yansıyan bilgilere göre. İran giderayak büyük bir savaşa da yol açabileceği gibi, halkını konsolide etmek için bunu kaşıyabilir de.

Elbette Mollalar arkalarında. Aksi düşünülemez bile! Tekrarlıyorum, İran kesinlikle siyasi olarak parçalanacak. Bunu peşinen kabullenip, tedbirleri şimdiden ona göre almakta sonsuz fayda var.

"Aman efendim, reca ederim, keyfimiz bozulmasın!" demeyle bir yere varılamaz. İran çirkefi eninde sonunda bize de sıçrayacaktır.

Tüm mesele şu: O sırada üzerimizde sarı çizmeler ve yağmurluk mu olacak, yoksa takım elbise ile mi bok sağanağına yakalanacağız?

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #81 : 13 Kasım 2022, 01:03:25 »
Muhtemelen devlet takip ediyordur. Ermenistan meselesi dolayısıyla zaten mercek altındadır. Eminim Rusya gibi zokayı yutmamak bakımından devlet hesabını kitabını da yapıyordur. Zira Azerilere saldıran PJAK arkasında, ABD olma ihtimali zaten düşmanları olan mollalardan az da değil. 

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #82 : 13 Kasım 2022, 01:12:22 »
İran parçalanırsa 3. Eşekistan için olacak yine, demokrasi ve azeriler için olmayacak herhalde, hâlâ bu tür saçmalıklara inanan var mı? Irak ve Suriye'yi de gördükten sonra...

Ondan sonra sıra bizim ülkede olacak. Bakalım sonumuz ne olacak. 1000, 2000 yıllık devlet aklı falan demeyin, aynı şeyler İran içinde geçerli.

Allah bize aklı, mantığı yerinde siyasetçiler, bürokratlar ve askerler versin.

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #83 : 13 Kasım 2022, 09:15:53 »
İran'ın k.tan eyaleti'nin sınırları belli. G.azerbaycan eyaletinin sınırları da belli.. Belucistan da belli. Bölünecek bunda şüphe yok. Etnik kimliği uyanmış, kuzeyden Azerbaycan'ın artan presi, batıdan k.tan bölgesel yönetiminin varlığı, doğuda beluci uyanması bunu kaçınılmaz kılıyor. Merkezi yönetimin çağdışı saçmalıkları ve baskıları da bunun katolizörü. İçeriden bir isaret fişeği yanması halinde ; İran'ın mevcut haliyle varlığının tehdit ettiği Azerbaycan, var, s.arabistan, katar, milliyetçi ırak partileri, Türkiye, İsrail ve Amerika'nın desteği de cabası..

Bizim başımızda İran'la cebelleşmek istemeyen birileri de olsa ŞUŞA beyannamesi ortada var oldukça kaçınılmaz olarak bu işin başarı biz olacağız. Azerbaycan'a düşecek füzeler, topçu roketleri, hava taaruzları ve belki de zenegezura doğru bir İran hamlesi ile mecburen bu işe fiilen gireceğiz. Bana kalsa sırf zengezur koridoruna müdahale etmeleri bile yeterli sebep. Kaldı ki ırak ve Suriye'de başımızın en büyük belası olan örgütler İran beslemesi.

O zaman madem gireceğiz bundan azami faydayı cikarimiza göre kazanacak şekilde hazır olmamız ve davranmamız gerekiyor. Olayları akışına bırakarak, ayranın dökülmesin, o benim din kardeşim diyerek, ayranın dökülmesin diyerek bu iş olmaz. Neticede bir yola çıktık; orta kuşak koridoru, yeni ipek yolu, enerji koridoru ve hub'i olma, Türk birliği diye ugrasiyorsak
Dikenine de katlanacagiz. Getireceği yükümlülüklere katlanacagiz. Oturduğu yerden sadece kavun karpuz büyür.

Orada bu kervana katılmayı bekleyen 35-40 milyon etnik kardeşimiz var. Bunlar dilini anlamadigimiz, tipleri bizden farklı antik soydaslardan değil. %80 aynı dili konuştuğumuz, tipleri bizle aynı, sadece mezhepleri farklı oğuz çocukları.

Kürtler konusu ise Türkiye'de terör örgütünden ayrılarak düşünülmesi gereken bir konu. Kuzey ırak ve batı İran'daki eyaletlerin örgütlerin eline düşmeden birleşmesi ve hatta Türk birliğine gözlemci üye olarak katılmaları ve garantimiz ve etkimiz altında bulunmaları tamamen faydamıza olabilir. Bunu iyice düşünmek gerek.. aynı konu kuzey Suriye'de kurulabilecek ypg'den arınmış bir sdg/öso birlikteliği ve her ikisinin arasına girecek Turkmeneli için de söylenebilir.

Türkiye'nin bölünmek gibi bir korkusu kalmaması gerektiğini düşünüyorum. O treni kaçırdı Kürtler. Hem tüm yurt sathına şehirlere göçmeleri, hem hendek çatışmaları, hem güvenlik kusağı politikası ile o işi kısa, orta ve uzun vadede hallettik denilebilir. Bundan sonrası jeopolitik mücadele.

Bu gözle de bakmak lazım.

Türkiye: 90
K.azbcn: 10
G.azbcn: 30
K.ırak ve b.İran k.tan : 15
K.Suriye : 10
Turkmeneli: 3
Kazakistan:20
Türkmenistan:6
Kırgızistan:6,5
Ozbekistan:35
K.k.t.c :0,5

Olmak üzere 230 milyona yakın nüfusu ile enerji konusunda bağımsız ve ihracatçı , güvenlik konusunda bağımsız ve destekleyici, kültürel ve ekonomik konularda tamamlayıcı ve hem tüketim hem üretim kapasitesi yüksek ; çin /Rusya /Arap ligi ve avrupa'nin ortasında eskisi gibi bunlar tarafından işgal edilmeden, asimile edilmeden,  paylaşılmadan bir güç merkezi olarak yaşamak  mümkün.

Buna Pakistan, Afganistan, yeni Belucistan, Gürcistan, Ermenistan , Tacikistan gibi bölge ülkelerini ; Avrupa birliğine alınmayan veya her ikisine de katilabilecek Bosna Hersek, Kosova, Arnavutluk , Makedonya,(Ukrayna), (Macaristan), gibi balkan ve Doğu Avrupa ülkelerini;  katar, Libya, Somali, Çad  gibi  k.doğu afrika ülkelerni de ekonomik açıdan katmak da mümkün.. 300 milyondan fazla nufus ta bunlar yapıyor. Yaklaşık 550 milyonluk bir pazar.ve hepsi gelişmekte olan veya fakir ülkeler . Önlerinde sinirsiz bir büyüme imkanı ve ekeonomik potansiyel ile insan kaynağı var. Af edersiniz ama içlerindeki en gelişmiş lerden biri ve önder ülke adayı da biziz.

Aslında olayın için bakarsanız ; bu hamlenin önünde duran görünen ve kısa vade engellerinin coğrafi kısmının İran ile PYD/PKK örgütleri olduğu görülebilir. En önemli engel ise bunu hayal olarak görmek ve hiç hazirlanmamak. Hatta karşı çıkmak.

« Son Düzenleme: 13 Kasım 2022, 09:22:53 Gönderen: Mehmet75 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #84 : 13 Kasım 2022, 09:31:14 »
Sovyetler den nasıl Azerbaycan çıktı ise İran'dan da bir Azerbaycan çıkması normaldir. İran ı küçültmek bizim için bu yüzyıldaki hedeflerimizden biri olmalı. İran dünya ile barışmadan önce bu iş en azından başlamalı. Azerbaycan da bu yüzyıl ilk yarısını refah odaklı değil ulusal birlik odaklı yaşamalı.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #85 : 13 Kasım 2022, 10:58:31 »
Emperyalistler , İsrail ne istiyorsa onu öneriyorsunuz. Tıpkı Suriye'de , Irak'ta olduğu gibi . Hâlâ ders almadınız. Suriye'den sonra sıra İran'daki diyenler siz olmanıza rağmen bile bile oltaya geliyorsunuz.
İran benim umurumda değil tıpkı Suriye'nin umurumda olmaması gibi.
Ama Çıban patlarsa bu işten en çok zararı Türkiye görür.
Suriye,Irak,İran kuzeylerinde kürt nüfusu yoğun. Akdeniz'e açılacak kürt devleti oyunlarını yıllardır önlemeye çalışırken İran parçalamak tam da bu plana hizmet eder...

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #86 : 13 Kasım 2022, 11:27:46 »
hiç İran Azeri'si ile konuştunuz mu  bu konuları?
ben  tahsilli birkaç  arkadaşla konuştum.
tahsilli,  aydın denilebilecek ve  bir dünya görüşü  olan İran Azeri'si  için,  İran'ın  bölünmesi,  ayrılma veya Azerbaycan  ile birleşme  gibi bir düşünce yoktur beyler.
peki  ne vardır?
İran denilen coğrafyanın  tarih boyunca  kendileri tarafından yönetildiği,  araya bir reklam girdiği,  reklam  sonrasında  İran'ın   yine kendileri tarafından yönetilmesi gerektiği  düşüncesi vardır.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #87 : 13 Kasım 2022, 12:18:26 »
Emperyalistler , İsrail ne istiyorsa onu öneriyorsunuz. Tıpkı Suriye'de , Irak'ta olduğu gibi . Hâlâ ders almadınız. Suriye'den sonra sıra İran'daki diyenler siz olmanıza rağmen bile bile oltaya geliyorsunuz.
Suriye,Irak,İran kuzeylerinde kürt nüfusu yoğun. Akdeniz'e açılacak kürt devleti oyunlarını yıllardır önlemeye çalışırken İran parçalamak tam da bu plana hizmet eder...

+1

Bir de baska bir sekilden olaya bakin.
Ulkemizin komsularina bir gozatalim .Irak, Suriye bolunmus parcalanmis merkezi hukumet isleyemez durumda. Halk kacacak siginacak daha guvenli ulkeler aramakta. Iran da begenmedigimiz teogratik ucube bir yapi mevcut ancak en azindan merkezi bir hukumet var .
Iranin komsularina bakalim Turkmenistan totaliter bir yonetim sekli ile yonetilmekte ve kasinsa patlamaya hazir bir ciban basi. Afganistan ulke tamami ile harab olmus yonetiminde Taliban halk  fellik fellik ulkeden kacmaya calisiyor. Pakistan ulke ekonomisi tam bir felaket .Nukleer bir guc ama ulke genelinde halkina ancak gunde bir kac saat elektrik verebilecek donanima sahip halk ulkeden kacma yollarini ariyor.Azerbaycan  bazilariniz Iranda yasamakta olan Azerbaycan kokenlilerin de katilimi ile buyuk Azerbaycan dan bahsediyorsunuz. Buyuk Azerbaycan olusumuna egemen devletlerin izin verecegini mi dusunuyorsunuz gercekten. Iranin bolunmesi ile ulkedeki zengin petrol ve gaz yataklarinin bulundugu bolgelere egem devletletler proxy olusumlar ile konmayacaklarmi saniyorsunuz. Iran baskalari tarfindan bolunse bile biz buna alet olmamaliyiz. Elbette Iran bolunurken bazilarimizin dillendirdigi gibi uzerimiz kirlenecektir bunun icin de  sari yagmurlugumuzu onceden giymeyi ben de oneririm . Ancak Sari yagmurluk sirtimizda ayagimizda lastik cizme gecirip ... tarlasina dalmanin bos bir heves icin dalmanin da alemi yoktur.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #88 : 13 Kasım 2022, 13:07:57 »

+1

Bir de baska bir sekilden olaya bakin.
Ulkemizin komsularina bir gozatalim .Irak, Suriye bolunmus parcalanmis merkezi hukumet isleyemez durumda. Halk kacacak siginacak daha guvenli ulkeler aramakta. Iran da begenmedigimiz teogratik ucube bir yapi mevcut ancak en azindan merkezi bir hukumet var .
Iranin komsularina bakalim Turkmenistan totaliter bir yonetim sekli ile yonetilmekte ve kasinsa patlamaya hazir bir ciban basi. Afganistan ulke tamami ile harab olmus yonetiminde Taliban halk  fellik fellik ulkeden kacmaya calisiyor. Pakistan ulke ekonomisi tam bir felaket .Nukleer bir guc ama ulke genelinde halkina ancak gunde bir kac saat elektrik verebilecek donanima sahip halk ulkeden kacma yollarini ariyor.Azerbaycan  bazilariniz Iranda yasamakta olan Azerbaycan kokenlilerin de katilimi ile buyuk Azerbaycan dan bahsediyorsunuz. Buyuk Azerbaycan olusumuna egemen devletlerin izin verecegini mi dusunuyorsunuz gercekten. Iranin bolunmesi ile ulkedeki zengin petrol ve gaz yataklarinin bulundugu bolgelere egem devletletler proxy olusumlar ile konmayacaklarmi saniyorsunuz. Iran baskalari tarfindan bolunse bile biz buna alet olmamaliyiz. Elbette Iran bolunurken bazilarimizin dillendirdigi gibi uzerimiz kirlenecektir bunun icin de  sari yagmurlugumuzu onceden giymeyi ben de oneririm . Ancak Sari yagmurluk sirtimizda ayagimizda lastik cizme gecirip ... tarlasina dalmanin bos bir heves icin dalmanin da alemi yoktur.

+1
İran'ın toprak bütünlüğü bizim için çok önemli. Bunun ortadan kalkmasını ne kadar geciktirebilirsek o derece bizim için olumlu. En azından bugünlere kadar düşüncem bu şekildeydi. Bu şekilde düşünenlere hak veriyorum da.
Ancak...

Görünen o ki İran yakında parçalanacak. Buna ne biz ne de başkaları sebep olacak. Tek neden İran yönetiminin bu çağa uymayan baksıcı zihniyeti olacak gibi görünüyor.

Bakınız çok basit görünen bir konudan bile neler çıkıyor. Mesela başörtüsü... Ülkemizde başörtüsü bir dönem devlet kurumlarında yasaktı. Bugünlerde bu konunun tekrar gündemem gelmemesi için kanun tartışması bile var. Bu konuda bir yasak olduğu için toplumda bir tepki mevcuttu. Aynı durumun tam tersi de İran'da var. İran'da kadınların başörtüsü olmadan sokağa çıkmaları bile yasak. Buna da haklı olarak ciddi bir tepki var. Nedir bu kadınların bu dünyada çektiği! Kısacası bu kadar basit konularda bu kadar saçma sapan kanunlarla insanlara yasaklamalar ve dayatmalarda bulunmak,  insanların refahı yerine onları baskı altında tutatak enerjilerini farklı şeylere yönlendirmek her zaman o yönetimler ve o halklar için olumsuz sonuçlara neden olmuştur. O toplumlarda insanlr birbirlerini yemekle meşgul oldukları için gelişimleri ya hiç yoktur, ya da çok yavaştır.

İran'ın durumunun parçalanmış bir Afganistan'a dönüşmesi yakındır. Bundan en karlı İsrail çıkacaktır haliyle.

Bizim buna engel olmaya gücümüz yetmez! Bu gerçekleştiğinde olabileceklere karşın bir hazırlığımız var mıdır? Bu noktada asıl tartışılması gereken konu budur.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #89 : 13 Kasım 2022, 13:12:20 »
Bize Türk olarak neyin faydası varsa onu öneriyorum. Arapperest değilim, Araplarla bir gelecek düşünmüyorum. Avrupa ve Amerika'nın zenginliğini ve batı medeniyetini, endustirisini Turk dunyasi ile ve civarda garip Kalmış çevre ülkelerle buluşturmayı , ortak etmeyi öneriyorum. Araplarla bir gelecek düşünerek veya komple elimizi paçamızı Avrupa'ya veya Amerika'ya kaptirarak olacak işler değil tabi bunlar. Biraz elimizi taşın altına koymayı gerektiriyor.

Suriye ve Irak'ın bu haline hümanist duygularla üzülenler üzulebilir; ama sırf müslümanlar diye kardeşiz zannetmeyin veya dertlenmeyin.hafız Esad suriyesini ve Saddam Irak'ı ; baas rejimini , guneyimizdeki Rus etkisindeki güçlü orduları, Türkiye'ye zararını bilmeyenler ve görmeyenler olayı bence yanlış algılıyor.  Irak'ta da bize yakın olanları koruma şansımız vardı , tezkereyi reddettik.. Suriye'de de koruma şansımız vardı, 2013'te tam girecekken bir anda vazgeçtik. Her iki örnekte de biz eylemden kacindikca bölgeye dış güçler hakim oldu ve örgütler peydahlandi.. yine uzak duralım diyenler kusura bakmasın ama hiç ders almıyorlar. İran bu iki ülkeden daha büyük bir tehlike. Üstelik ırak,Suriye ve Lübnan'a yayılıyor. Şimdi de Azerbaycan'a göz koydular. Yok edilmeleri lazım. Biz aksiyon almazsak gene bölgeye elalem gelecek, işte o zaman iş çorbaya döner.
« Son Düzenleme: 13 Kasım 2022, 13:15:18 Gönderen: Mehmet75 »