Gönderen Konu: İran Savunma Sanayindeki Gelişmeler  (Okunma sayısı 21687 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
Ynt: İran Savunma Sanayindeki Gelişmeler
« Yanıtla #50 : 10 Kasım 2022, 20:35:29 »
Adamlar F5 e bakıp kopyalayıp ona uygun motor radar avionik toplayıp eğğ illaki birde uçaş görev bilgisayarı işini halledip bir tane iran malı kopya mopya da olsa sıfırdan üretilen uçak yapıyorlar alay ediyorsunuz birde üstelik onu benim iddiama kanıt olarak sunuyorsunuz. Basit işmi ABD yapımı şah zamanından kalmış F5 leri kopyalayıp uçurmak. Bu uçağın aviyonikleri demi kopyalandı görev bilgisayarı uçuş bilgisayarı yok mu biz kasım kasım kasılıyoruz gövdesi olmayan özgür projesi ile İran da aynısını yapıp birde iyi kötü jet muharip uçak da yapmış orda kullanıyor üstüne üstlük.
Bu İran Kevser uçağı alay edilecek bir işmi bizim Hürjet ayarında bir uçak aşağı yukarı.
Bu uçaklar eski ABD uçaklarını allayıp pullayıp kullanma değil sıfırdan yeniden parça parça yapıyorlar. Kopyalamışlar tabi ki saklamıyorlar ki bunu. Uçak kopyalamak kolay işmi o kadar.   İran benim bu dünyadaki en sevmediğim ülkedir İran sevicisi filan değilim ama düşmanıda iyi tanımak gerek. İran öyle sandığınız gibi bir ülke değil. Dua edelim bu rejim devam ederde ablukalar filan böyle sürer yoksa dünya ile barışık bir İran mazallah yanımızda alır başını gider bu insan kaynağı birikimi aldığı dersler ve petrol geliri gaz geliri dev nüfusu dev coğrafi büyüklüğü ile cazibe berkezi olur çıkar başımıza

Bu uçak alay edilecek bir işmi o kadar.

Buda uçağın İran üretimi yerli motoru

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #51 : 10 Kasım 2022, 21:12:23 »
Sayın re sizle daha fazla tartışmaya girmeyeceğim. Söylenenler ne olduğunu anlatıyor zaten. Özellikle 10. dakikadan sonrasını dinlemenizi tavsiye ederim.

<a href="http://youtu.be/WHrB8ytsgLc" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/WHrB8ytsgLc</a>

Buyrun...

Bu uçaklar F-5'lerin modifiye edilmiş hallerinden başka birşey değil.
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2022, 21:20:54 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #52 : 10 Kasım 2022, 21:44:06 »
Sabaha kadar İran ı savunamam diyeceğimi dedim anlarsan anlarsın anlamazsan zaten ülkenin kalanıda senin gibi düşünüyor onların arasında bir eksik bir fazla beni rahatsız etmez.

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #53 : 10 Kasım 2022, 22:06:16 »
Bende bunu diyorum işte batıdaki kendi doğusundakine karşı bir kibir bir kibir. İran dediğin ülke akademik yayını bizden çok olan bir ülkeydi son bir iki senedir geçtik galiba ama yine aşağı yukarı aynıyız. Akademik yayınlarına alıntı yapılma oranında ise bizi katlıyorlar yani akademik yayınları bizden daha kaliteli demek ki. Akademik yayınları bizim kadar alıntı yapılma oranı iki katımız kadar nerdeyse

Ülkemizde olan teknik eğitim İran'dan çok üstün. İran'ın devrimden sonra giriştiği nükleer silah edinme projesinde çalışan mühendisler içinde bir hayli ODTÜ ve İTÜ mezunu İranlılar var.

İki ülkenin ortaya koyduğu son ürünleri karşılaştırarak da İranlı ve Türk mühendislerinin kabiliyetlerini karşılaştırmak mümkün.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #54 : 10 Kasım 2022, 22:25:05 »
İran kendi ürettiği kıytırık İHA'larına bile gidip Çin'den motosiklet motoru alıp takıyor. Evet bildiğiniz Alibaba'da satılan motosiklet motoruyla uçuruyorlar İHA'larını. İran kim jet motoru üretmek kim? SİHA'larına motor üretemeyen adamlar kalkıp jet motoru mu üretebilecek? F-5 motoruna Farsça yazıları yaz al sana İran yapımı jet motoru. Yedir yedirebilirsen!

Yahu geçin Allah aşkına. İran dediğiniz ülke helikopter ürettik diyor, bakıyorsun Cobraları makyajlayıp ortaya helikopter diyor sunuyor. Jet uçağı ürettik diyorlar, F-5'i allayıp pullayıp uçak ürettik diye çıkıyor. Tank ürettik diyorlar, bir bakıyorsun Sovyet tanklarına biraz makyaj yapmış oluyorlar al sana İran malı milli tank.  ;D

Kahhir 313 diye bir 5. nesil uçak tanıtmışlardı 2013'te hatırladınız mı? Tam 9 yıl önce tanıtılan uçağın tek bir uçuş videosu yok. Tek bir mokap üretip 5. nesil jet yaptık diye ortaya çıktılar. Kokpiti gösterdiler sivil uçaklarda, planörlerde kullanılan basit aviyonikleri, sistemleri alıp takmışlar ortaya Temel fıkraları gibi komik bir uçak koymuşlar. 9 yıl önce tanıtılan bir uçak çoktan envantere girmiş olmalıydı. Hadi girmedi diyelim en azından onlarca prototip üretilmiş testleri devam ediyor olmalıydı. Nerede Kahhir 313? Klasik Acem palavrasından başka bir şey değildi.

Yahu Rusya bile Ukrayna'da madara oldu. Kepaze ettiler kendilerini. İran kağıttan bir kaplan. Klasik kapalı diktatörlük rejimi. Şunu ürettik, bunu yaptık diye ortaya çıkarlar hepsi göstermelik saçma sapan şeylerdir. İran'ın dediği hiçbir şeye inanmam.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #55 : 10 Kasım 2022, 22:49:25 »
Archangel İran da kaç tane yerli otomobil markası kendi motorlarını da üreterek üretim yapıyor biliyor musun. İran da Türkiye de üretilen her şey üretiliyor buna inanmak canınız istemiyor olabilir ama gerçek bu. İran ın kendi arçeliği de var Vestel ide var otomobili kamyonu treni gemisi makinesi lastik fabrikası fren fabrikası da her şeyleri var. Bana Türkiye de olup İran da olmadığını sandığınızı bir sanayi ürünü söyleyin size bulayıp olduğunu. İran da motorsiklet motoruda motorsikletide üretiliyor. Kamyonlarının bile motorlarını kendileri üretiyorlar ne kamikazesi. Çinden aldıysa alabildiği içindir bu yapamazlar anlamına gelmez.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #56 : 10 Kasım 2022, 22:51:16 »
Adamlar F5 e bakıp kopyalayıp ona uygun motor radar avionik toplayıp eğğ illaki birde uçaş görev bilgisayarı işini halledip bir tane iran malı kopya mopya da olsa sıfırdan üretilen uçak yapıyorlar alay ediyorsunuz birde üstelik onu benim iddiama kanıt olarak sunuyorsunuz. Basit işmi ABD yapımı şah zamanından kalmış F5 leri kopyalayıp uçurmak. Bu uçağın aviyonikleri demi kopyalandı görev bilgisayarı uçuş bilgisayarı yok mu biz kasım kasım kasılıyoruz gövdesi olmayan özgür projesi ile İran da aynısını yapıp birde iyi kötü jet muharip uçak da yapmış orda kullanıyor üstüne üstlük.
Bu İran Kevser uçağı alay edilecek bir işmi bizim Hürjet ayarında bir uçak aşağı yukarı.
Bu uçaklar eski ABD uçaklarını allayıp pullayıp kullanma değil sıfırdan yeniden parça parça yapıyorlar. Kopyalamışlar tabi ki saklamıyorlar ki bunu. Uçak kopyalamak kolay işmi o kadar.   İran benim bu dünyadaki en sevmediğim ülkedir İran sevicisi filan değilim ama düşmanıda iyi tanımak gerek. İran öyle sandığınız gibi bir ülke değil. Dua edelim bu rejim devam ederde ablukalar filan böyle sürer yoksa dünya ile barışık bir İran mazallah yanımızda alır başını gider bu insan kaynağı birikimi aldığı dersler ve petrol geliri gaz geliri dev nüfusu dev coğrafi büyüklüğü ile cazibe berkezi olur çıkar başımıza

Bu uçak alay edilecek bir işmi o kadar.

Buda uçağın İran üretimi yerli motoru

Bizim bugüne kadar geldiğimiz erişim ve konum teknik alanında her ülkenin ve her babayiğidin işi değil. Özel sektörün ve devletin teşviki ile bizim mühendisler bir çok alanında başkalarını parmak ısırdıracak kadar ürünler sundular ve pazarlamaya başladılar. High-Tech alanında.

Uzakdoğu ülkeler teknik konumunda pek geri sayılmaz Arap ülkelerine bakarak ama Ginede Türkiye’den milyarlarca dolar çeşitli sistemler alıyorlar. Bu konuları geçmişte tüm detaylı ile sadece burada değil değişik forumlarda tartıştık. Bunu temcit pilavı gibi neden tekrar ısıtıyorsunuz ben anlamış değilim.

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #57 : 10 Kasım 2022, 23:18:10 »
Archangel İran da kaç tane yerli otomobil markası kendi motorlarını da üreterek üretim yapıyor biliyor musun. İran da Türkiye de üretilen her şey üretiliyor buna inanmak canınız istemiyor olabilir ama gerçek bu. İran ın kendi arçeliği de var Vestel ide var otomobili kamyonu treni gemisi makinesi lastik fabrikası fren fabrikası da her şeyleri var. Bana Türkiye de olup İran da olmadığını sandığınızı bir sanayi ürünü söyleyin size bulayıp olduğunu. İran da motorsiklet motoruda motorsikletide üretiliyor. Kamyonlarının bile motorlarını kendileri üretiyorlar ne kamikazesi. Çinden aldıysa alabildiği içindir bu yapamazlar anlamına gelmez.

AESA radar, hava hava füzeleri, helikopter üretimi, gemisavar füzesi, milgem eşdeğeri savaş gemisi vs..

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #58 : 10 Kasım 2022, 23:46:21 »
Anlatmak istediğimi anlamadınız. İran ile Türkiye yi yarıştırmıyorum bu zaten çok adaletsiz bir yarış olur 40 yıldır ambargo altında olan İran için. Ben diyorum ki İran aşağı yukarı Türkiye ye benzer bir endüstri tabanı olan bir ülkedir. Türkiye ye benzettim diye yarış ettirmiyorum gerçekten de arasan İran a benzer daha uygun bir ülke bulunmaz kolay kolay. İran ın endüstri geçmiş ibize çok benzer onlarda 60 larda kamyondan bozma otobüsler yaptı bizde. Onlarda 70 lerde ilk otobüslerini kamyonlarını otomobillerini radyolarını televizyonlarını beyaz eşyalarını üretti bizde. Biz 70 lerde Reno 12 üretirken onlar Reno 5 üretiyordu. Onlarda 70 lerde otobüs kamyon üretmeye başladı bizde. Farklı olarak onlar 80 de devrim yaşadılar içlerine kapandılar ama devam etti yine o endüstriyel şeyler. Bu kadar endüstri mühendis ister teknisyen ister müteşebbis ister hammadde ister hizmet sektörü ister bunlarda kuruldu orada. Bu benzerlik hadi yarışalım demek değil ama gerçekten çok benziyoruz o yüzden bizde olan onlarda da var diyorum. İran a bunları bir yana bırakıp her şeyi ordu donatım fabrikalarının gayreti ile bir şeyler yapılmış demek haksızlık olur. Oradada büyük bir insan kaynağı var mühendisler var mühendislik fakülteleri var. İran da bir radar görünce ağğğ diyoruz İran bunu nasıl yapacak yahu diyoruz. Bal gibide yapar biz nasıl yapıyorsak onlarda yapar o insan kaynağı onlarda da var. Gazeteye ilan verir elektronik mühendisleri doktoralı adamları doçentleri toplar radarını yapar bu kadar basit

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #59 : 11 Kasım 2022, 00:39:05 »
Sayın @re, bizim bahsettiğimiz şey İran'ın pek çok yaptım dediği şeylerin yapılmadığı, göz boyama olduğu, Acem palavrası olduğu konusu. Otomobil, otobüs, beyaz eşya vs. bunlardan bahsetmiyoruz biz.

Kamyon motoru demişsiniz misal. Bugün Avrupa emisyon standartlarına uygun kamyon motoru Ford Otosan tesislerinde tamamen milli imkanlarla üretilmiş ve kullanılır durumda. Ford F-Max modelinde kullanılan 500 beygirlik dizel kamyon motoru tamamen Türk mühendislerinin üretimi. Şanzımanı keza aynı şekilde tamamen milli imkanlarla üretilmiş bir şanzıman ve F-Max'te kullanılıyor. İran'ın kamyon motorunun hangi standartları karşıladığı, lisanslı üretim olup olmadığı konusu belirsiz. Euro 6 mı? uzun ömürlü mü? Hepsi belirsiz zira İran bunların hiç birini açıklamıyor. Ford Otosan'ı geçtim BMC kendi motorlarını test ediyor. Tümosan yine kendi motorlarını üretmiş durumda. İran'ın ürettiği(!) motorların bizim motorlar kadar kaliteli ve uzun ömürlü olduğu kanaatinde hiç değilim. Tabii dediğim gibi bu motorlar lisans altında mı üretiliyor yoksa kendi geliştirdikleri bir motor mu belirsiz ki İran lisanslı üretim dahi olsa bunu açıklamaz. F-5'i allayıp pullayıp Kevser diye tanıtan bir ülke sonuçta.

Yukarıda da ifade edilmiş. İran bugün bir AESA radarı üretim teknolojisine sahip değil. İran bugün bir helikopteri motorundan radar sistemlerine, 5. nesil savaş uçağının geçtim motorunu; tasarımını, kabuğunu yapacak mühendisliğe sahip değil. İran bugün TS-1400, TF-6000 motoru üretecek teknolojiye sahip değil. Bizim ürettiğimiz füze motoru teknolojisine sahip değil.

Beyaz eşya üretmek zor bir şey değil ki, bir otomobil motoru yapmak da zor bir şey değil. 150 yıllık teknoloji içten yanmalı motor. Mesele uzun ömürlü, tasarruflu, güçlü ve dayanıklı bir motor yapmak. İran'ın bunları yapabileceğini hiç ama hiç sanmıyorum. İran'ın bir Aselsan'ı yok. Pek çok konuda dışa bağımlı ve oradan buradan el altından tedarik edip biraz makyajlayıp kendileri üretmiş gibi pazarlama derdindeler.

İran tamamen içerdeki tabanını pohpohlamak için sürüyle yapmadığı şeyi yapmış gibi gösteren, sahip olmadıkları teknolojilere sahipmiş gibi davranan tamamen göstermelik bir devlet.