Gönderen Konu: İran Uzaya Canlı Göndermeyi Başardı mı?  (Okunma sayısı 5456 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
İran Uzaya Canlı Göndermeyi Başardı mı?
« : 29 Ocak 2013, 10:34:22 »
İran Uzaya Canlı Göndermeyi Başardı mı?

İran'ın Maymunu, Batıyı Korkuttu!
Deutsche Welle
Uzaya kapsül içinde canlı maymun gönderen İran, Batılı devletleri tedirgin etti.

İran'ın devlet televizyonu IRINN, içinde maymun bulunan "Öncü" adlı araştırma uydusunun başarıyla uzaya gönderildiğini duyurdu. Yeryüzünden 120 kilometre yükseklikteki irtifaya kadar çıkan uydunun başarıyla geri döndüğü ve maymunun da sağ olduğu belirtildi.

BATI'YI TEDİRGİN ETTİ

İran'ın uzaya içinde canlı maymun bulunan bir kapsül fırlatıp başarıyla indirmesi Batılı devletleri tedirgin etti.

İran Savunma Bakanlığı'na dayandırılan haberde bunun füze ve uzaycılık programında önemli bir ilerleme anlamına geldiği belirtildi. Bağımsız kaynaklarca henüz doğrulanmayan haber, Batı ülkeleri ve İsrail'de endişe yarattı. İran 2011 yılında gerçekleştirdiği ilk denemede başarılı olamamıştı.

İNİŞ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİ

Batılı devletler, İran'ın uyduları yörüngeye oturtmada kullandığı uzun menzilli balistik teknolojiden nükleer başlıklı füzelerin fırlatılmasında da yararlanabileceği endişesini taşıyor.

İran Uzay Ajansı Başkanı Hamid Fazeli, daha önce yaptığı açıklamada önümüzdeki 5 yıl içinde uzaya insanlı araç göndermeyi planladıklarını söylemişti.

http://www.haberler.com/iran-in-maymunu-batiyi-korkuttu-4284511-haberi/
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2013, 16:28:49 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: İran Uzaya Canlı Göndermeyi Başardı mı?
« Yanıtla #1 : 30 Ocak 2013, 13:07:11 »
ABD İran'ın uzaya maymun gönderdiğine inanmadı

İran, uzaya maymun gönderdiğini iddia edince, Amerika dalga geçti: "Hani nerede biz görmedik.."
ABD İran'ın uzaya maymun gönderdiğine inanmadı
30.01.2013 - 08:01

İran'ın uzaya maymun gönderip ilk kez sağ olarak yere indirdirmeyi başardığını açıklamasının ardından ABD'den tepki geldi.

"NE MAYMUNU, NE DE BİR FIRLATMAYI GÖRDÜK"

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, "Zavallı küçük maymunun uzaya gitmeye hazırlandığı fotoğrafları gördüm. Ama ne maymunu, ne herhangi bir fırlatmayı, ne de maymun fırlatıldığını doğrulayabilirim" dedi.

PROPOGANDA YAPIYORLAR

ABD'nin 1948'de uzaya gönderdiği Albert adlı maymun ölmüştü. Tahran'ın da Kuzey Kore gibi "sivil kılıfla" bir uzun menzilli füze denemesi yapmış olabileceği veya aslında bir fırlatma bile gerçekleştirmeden propaganda amacıyla yalan söylediği iddialarını da değerlendiren Nuland ise şöyle konuştu: "İran'ın uzaya araç fırlatma teknolojileri geliştirmesiyle ilgili endişelerimiz elbette iyi bilinmektedir. BMGK'nın 1929 sayılı kararı İran'ın nükleer başlık da taşıyabilecek tüm balistik füze faaliyetlerini yasaklamaktadır."

http://www.ensonhaber.com/abd-iranin-uzaya-maymun-gonderdigine-inanmadi-2013-01-30.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2 : 30 Ocak 2013, 18:56:29 »
Zavallı maymun, halinden hiç de memnun görünmüyor.  :(

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #3 : 03 Şubat 2013, 11:04:30 »
İran dünyayı kandırdı

İran, 'Pişgam' (Öncü) adlı araştırma uydusuyla uzaya maymun gönderdiğini 28 Ocak'ta duyurdu.
Açıklamada, uydunun başarıyla geri döndüğü ve maymunun da sağ olduğu belirtildi. Maymunun fotoğrafları ise olayla ilgili soru işaretleri yarattı.

İran devlet televizyonu IRINN, 28 Ocak günü içinde maymun bulunan ''Öncü'' adlı araştırma uydusunun başarıyla uzaya gönderildiğini duyurdu.

Ancak maymunun uzaya gitmeden önce ve gittikten sonra çekilen fotoğrafları soru işaretleri yarattı.

Fotoğraflara göre, maymunların tüy rengi farklı. Uzaya gitmeden önce basına servis edilen fotoğrafta yer alan maymunun alnında ise kırmızı bir leke var.

İran, yeryüzünden 120 kilometre yükseklikteki irtifaya kadar çıkan uydunun başarıyla geri döndüğünü ve maymunun da sağ olduğunu açıkladı.

Bu uzay yolculuğu ile ilgili Batılı kaynaklar ise bir haber geçmedi, bağımsız bir doğrulama da gelmedi.

ABD uzay yolculuğu ile ilgili şüpheleri olduğunu açıkladı. Maymunun uzaya gönderildiği ve geri dönmediği yorumları da yapılıyor.

Havacılık ve uzay alanındaki çalışmalarını son yıllarda artıran İran, 2020'ye kadar ilk astronotunu uzaya göndermeyi hedeflediğini açıklamıştı.

İran daha önce uzaya fare ve kaplumbağa göndermiş, 2011'de maymun gönderme girişimi ise başarısız olmuştu.

BU, UZAYA İNSAN GÖNDERMEDE İLK ADIMDIR'
İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, devlet televizyonu IRINN'e verdiği demeçte, uzaya maymun gönderilmesiyle bu alanda büyük bir mesafe katedildiğini söylemişti.

''Öncü'' adlı araştırma uydusuyla uzaya gönderilen maymunun sağ salim döndüğünü belirten Vahidi, ''Bu, bir sonraki aşamada uzaya insan göndermede ilk adımdır'' demişti.

Vahidi, uzay çalışmalarına yönelik "yeni güzel haberlerin yakında açıklanacağını" sözlerine eklemişti.

Kaynak: Haber7
http://www.sabah.com.tr/Dunya/2013/02/03/iran-dunyayi-kandirdi

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #4 : 05 Şubat 2013, 13:02:19 »
Adamlar palavra atarkan yuzune gozune bulastirmasalar bayagi bir sukse yapacaklardi ya, su talihsiz fotograflar olmasa. Uzaya maymun gonderdik diye bir maymun resmi yayinladilar sonra maymun canli geri dondu diye birdaha resim yayinladilar. Oraya kadar iyi de ayni maymunun resmini cekmek akillarina gelmemis galiba, kahverengi maymun nasil gri maymun olarak geri dondugu hala bir muamma.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #5 : 05 Şubat 2013, 13:10:47 »
Maymun korkudan renk atmış.  ;D

Çevrimdışı akrep

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #6 : 05 Şubat 2013, 14:39:19 »
uzyin isinlari :) rengini degistirmis... iyiki maymun kanser olmamis :))

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #7 : 05 Şubat 2013, 14:54:05 »

Geri donen maymun
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2013, 15:02:53 Gönderen: Nutuk »

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #8 : 05 Şubat 2013, 15:37:17 »
Ahmedinecad uzaya giden ilk Iranli astronot olmak istedigini soylemis. Zavallimi fena kandirmislar, tabi yasli maymunun genc geri dondugunu gorunce kim uzaya gitmek istemez  ;D

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #9 : 14 Aralık 2013, 10:01:28 »
İran Cumhur Başkanı Ruhani, internet sitesinden Cumartesi günü yaptığı duyuru ile uzaya ikinci maymunu gönderdiklerini ve güvenle geriye döndüğünü duyurmuş. Nedir bu maymunların perslerden çektiği arkadaş. Bu sefer farklı yanlış maymun resimlerini yayınlamazlar umarım.