Gönderen Konu: İran'ın Gemisavar Füzesi: NASR (Zafer)  (Okunma sayısı 5250 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
İran'ın Gemisavar Füzesi: NASR (Zafer)
« : 09 Mart 2010, 14:51:20 »
İran Seyir Füzesi Üretiyor

İran Savunma Bakanlığı tarafından geçtiğimiz pazar günü İran'ın uydu kanalı Press TV'de İran ordusunun caydırcılık gücünü önemli ölçüde artıracak yerli seyir füzesi tanıtıldı.

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Ahmed Vahidi Pazar günü yapılan üretim hattının açılış töreninde, NASR (Zafer) füzesinin 3000 tonun üzerindeki hedefleri (?) imha edebileceğini söyledi. Vahidi; kısa menzilli bu seyir füzesinin yerdeki üslerden veya kara araçlarından fırlatılabileceğini de ekledi. Vahidi ayrıca yakın gelecekte füzeye eklenecek yeni özelliklerle helikopterler ve denizaltılardan fırlatılmaya elverişli olacağını da belirtti.

http://military.globaltimes.cn/world/2010-03/510579.html
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2013, 16:45:28 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
Ynt: Ynt: Ynt: Ynt: İran Savunma Sanayindeki Gelişmeler
« Yanıtla #1 : 09 Mart 2010, 15:49:09 »
Yahu 3ooo ton üzeri derken neyi kastetmiş bunlar? 5000000000000000000000000000000 tonda 3000 ton üstü , ben mi yanlış okudum.=)
İran zaten seyir füzesi üretebiliyordu diye biliyorum ayriyetten.. :)

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #2 : 09 Mart 2010, 15:55:47 »
Gerekli bilgilere buradan ulaşılabilir.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=8VTV-_YAO54" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=8VTV-_YAO54</a>

http://bornanews.com/vgliz5az.t1ayytkcczb2t.x.html

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #3 : 09 Mart 2010, 16:01:20 »

Ve programın arka planıyla ilgili bir yazı.

Alıntı
Jane's Defence Weekly - 17 Kasım 2004

-------------------------------------------------- ------------------------------

Çin İran'ın taktik füze programı yardımcıları
Robert Hewson Editör Jane's Air-Launched Weapons
Zuhai, Çin

Çin, anti öncelikle taktik güdümlü füzelerin birkaç aile üretiyor-gemi rol, bu tasarlanmış olması ve tek bir ihracat müşteri için geliştirilen görünür - İran.

Çin Air Show 2004, Zhuhai geç Ekim ve Kasım ayı boyunca anda, Hongdu Havacılık Sanayi Grubu, iki yeni füze üç türevleri sergiledi - JJ/TL-6B, JJ/TL-10A ve KJ/TL-10B.

Bu silahların İran füzeleri Nasr olarak (TL-6) ve Kosar (TL-10) bilinen aynıdır. Broşürler İran Havacılık ve Uzay Sanayii Örgütü (îäíó) tarafından üretilen bile aynı modelleri sergilenecek Çin, İran program isimleri etiketli fotoğrafları taşımak görünür. Şimdi iki füze programları birkaç yıl önce Çin Ulusal Aero Technology Import & Export Co (CATIC) - FL-8 ve FL-9 ortaya koyduğu açık - edildi TL-10 ve TL-6, sırasıyla, başka bir altında ad.

Üçüncü bir silah Zhuhai sergilendi ve İran'a gidecek Çin Uzay Bilimleri ve Endüstrisi Kurumu (COSIC) C-701 anti-gemi füzesi, radar yeni bir türevi olarak güdümlü C-701R. C-701, daha önce İran, burada ulusal bir program olarak iddia ediliyor içinde îäíó tarafından sunuldu

Küçük KJ/TL-10 serisi görünen yeni açıkladı füzelerinin en ilerleme olması. Geliştirme çalışmaları Zhuhai gelen 1990'ların ortalarında ve Hongdu tanıtım malzemesi sırasında başladı gösteren bir TL-10 tanımlanamayan bir deniz gemisi ateş olmak. Bir Hongdu sözcüsü JDW bu TL teslimatları-10A türevi zaten bir yabancı müşteriye sürmekte olduğunu söyledi. It vurguladı olduğunu hem TL-6 ve TL-10 programları ihracat ve ulusal kullanım için değildir. Yetkilileri radar güdümlü TL-10B ve TL ekledi-6B füze geliştirme belki bir iki yıl kadar operasyonel olduğunu kalan vardı.

Çelişkili hesaplarına olup füzeler, veya, her iki hava alacaktır olarak verilmiştir ve yüzey başlattı. Çince kısaltması KJ bir hava gösterir-to-gemi füze (Kong Jian), süre JJ Cihazı bir yüzey için yüzey-silah (Jian Jian) için. TL (Dragonfly) adı Hongdu, Çin Havacılık Endüstrisi Kurumu II (AVIC II) bir birim içinde füze ailesi tanımlar. Sırasında bir hava-TL sürümünü başlattı JDW bu radar güdümlü söylendi TL-10B bir helikopter olacak, silah başlatılan-6 da füze kalkınma planının bir parçası oldu. Helikopter bir hava platform olarak-TL-6, ama başka yerde göstermek açıldı AVIC I Shenyang F bir model-8IIM TL-6 füzesi taşıyan gösterilmiştir tespit edilmiştir.

En son C-COSIC gelen 701R füze, iyi-Çin Precision Machinery Import Export Co, CPMIEC, bilinen bir radar arayanlar ile donatılmış olduğu ana şirket (milimetre dalga radar alınacak) önceki elektro-optik arayan yerine inanıyordu C-701T. Etkili menzili 25 km şimdi duruyor. C-701R uzun bir füze beden ve pop silinmesi ile yeniden tasarlandı aşımı fin ipuçları C-701T bulundu.

Boyut, şekil ve C-701 genel performansı çok TL benzer-10 serisi. Her iki silah açıkça İran için değil, amaçlanan neden iki görünüşte rakip tasarımlar aynı müşteri için geliştiğini bilinmemektedir. İranlı kaynaklar, hem TL-10 ve C-701 füzeleri Kosar ulusal program içerisinde yer olduğunu göstermektedir. Zhuhai de Çin sanayi temsilcileri İran ile bağlantıları konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

İlgili Madde:
Çin, İran payı füze bilgileri nasıl (JDW 4 Aralık 2002)

ÖZELLİKLER
JJ/TL-6B radar güdümlü gemi için gemi füze
Uzunluğu: 3,4-3,5 m
Çapı: 28 cm
Kanat açıklığı: 900 mm
Ağırlık: 350-360 kg
Savaş başlığı: 30 kg yarı zırh delici
Tahrik: Çift itme, çift kamara katı roket motoru
Seviye uçuş hızı: M0.8-0.9
Aralığı: 4-35 km

JJ/TL-10A TV hava güdümlü füze gemisi ile -
Uzunluğu: 2,5 m
Çapı: 18 cm
Kanat açıklığı: 568 mm
Ağırlık: 105 kg
Tahrik: ikiz itme ikiz oda katı roket motoru
Seviye uçuş hızı: M0.85
Aralığı: 4-18 km

KJ/TL-10B hava radar güdümlü füze gemisi ile -
Uzunluğu: 2,5 m
Kanat açıklığı: 568 mm
Ağırlık: 105 kg
Tahrik: ikiz-bindirme ikiz oda katı roket motoru
Seviye uçuş hızı: M0.85
Aralığı: 4-18 km

* aralık değerleri broşür Veriler, gözden geçirilmiş ve Hongdu tarafından belirtilen

C-701R radar-anti-gemi füze (revize özellikleri) güdümlü
Uzunluğu: 2,685 m
Kanat açıklığı: 586 mm
Ağırlık: 117 kg

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #4 : 09 Mart 2010, 16:04:26 »
ben de şimdi bunları soracaktım :D

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #5 : 09 Mart 2010, 16:14:28 »
Yani aslında füze Çin yapımı anladığım kadarıyla.  ::)

http://www.worldmissiles.com/news/dec04.pdf

Görünüş olarak biraz Fransız Exocet füzesini andırıyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #6 : 11 Mart 2010, 18:11:50 »
İran destroyeri ilk ashm füzesi atışını başarıyla gerçekleştirmiş.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
NASR Füzesi Teslim Edildi
« Yanıtla #7 : 11 Şubat 2016, 12:38:05 »
NASR Füzesi Teslim Edildi

İran Savunma Bakanlığı, İran Hava Kuvvetleri'ne Nasr havadan fırlatılan seyir füzesini teslim etti. Gerçekleştirilen teslim töreninde konuşan Tuğgeneral Hüseyin Dehghan, hava kuvvetleri görevleri için önceliklerinin silah sistemlerini modernleştirme olduğunu söyledi. Zafer anlamına gelen Nasr füzesi, fırkateyn gibi hedefleri vurmak için Kısa menzilli anti-gemi füzesi gibi görev yapar. Hassasiyet için radar ile izleme sistemine sahiptir.

DefenceTurk.com