Gönderen Konu: (Hisar A-O)Alçak-Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projeleri  (Okunma sayısı 238852 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alparslan

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
S&H sayı 175 sayfa 98 , 99

Aselsan ve Roketsan tarafından hali hazırda geliştirilmeye devam eden ''HİSAR'' hava savunma füzesi sistemi ailesi...

1-Hisar MANPADS omuzdan atmalı çok alçak irtifa hava savunma füzesi sistemi. 4km irtifa ,6 km menzil . 2018 hizmete hazır olması bekleniyor.
2-Hisar-A alçak irtifa hava savunma füzesi sistemi 10 Km irtifa ve 16 Km+ menzil ''IIR'' güdümlü. Uzunluk: 4m , 230 kg. Ekim 2020 hazır olması bekleniyor.
3-Hisar-O orta irtifa hava savunma füzesi sistemi 15 Km irtifa ve 25+ Km menzil ( SSm Müsteşarı açıklaması 40 km) ''IIR'' güdümlü. Uzunluk: 4,5m , 300 kg. Mayıs 2021 hazır olması bekleniyor.
4-Hisar-O (Nokta) yüksek irtifa, orta menzilli hava savunma füzesi sistemi 20 Km irtifa 50 Km menzil ''RF'' güdümlü.
5-Hisar-O-D(Deniz), RIM-7 yerine , RIM-162 alternatifi
6-Hisar-U yüksek irtifa, uzun menzilli hava savunma füzesi sistemi 20+ Km irtifa ve 100-150 Km menzil ''IIR-RF'' güdümlü.
RF güdüm nasıl oluyor ?
Tanrı Türkü korusun

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Basit bir şekilde anlatalım,

Hedefe gönderilen radar sinyallerinin geri yansıyan ekolarını takip ederek düzeltme ve kontrol yapan güdüm sistemidir.Active,yarı active ve pasif olmak üzere üç yöntemi vardır.Radar arayıcı başlığın kendi arayıcı başlığını kullanarak hedefini kendi tarayıcısı ile bulup takip ettiği yönteme (ARH/Active radar homming)active radar güdüm,hedefin olduğu yöne doğru kör uçaşla başlayan ancak yol güzergahında fırlatma platformundan aldığı radar bilgilerini kullanarak hedefe yönelen sisteme ise yarı activegüdüm (SARH/Semi active radar homing) deniyor.Tabi hit aşamasında yarı active güdümlü füzede kendi arayıcı başlığı ile hedefe etki ediyor.Passive mod ise füzenin hedefin yaydığı RF/IR izleri takip etmesi,kendi radarını kapalı modda tutarak tamamen takip yöntemli uçuş yaparak hedefini bulması esasına dayanır.

http://tulantulin.tripod.com/homingguidance.htm

Bu konuların tamamını içeren mükemmel bir kaynak.
http://cnqzu.com/library/Anarchy%20Folder/Rocketry/Missiles%20and%20Warheads/Missile%20Guidance%20&%20Control%20Systems.pdf

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Tolga üstadın açıklayıcı bir çalışması,emekleri için teşekkür ederek paylaşalım.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
Hisar  A-O-OD tamamda U 2030 bulur 3 Dünya savasi cikmis ola bilir

Tolga gibi düsünenleri  roketsalda  calismasi lazim

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Son gelen bilgiye göre,

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
Projelerde  halihazırda  Alt  Sistem  Geliştirme ve Test Aşaması kapsamında Radar, Komuta  Kontrol,  Atış Kontrol,  Füze  Fırlatma Aracı ve Füze birimlerine ilişkin alt sistem testleri devam etmektedir. 2o16 sonunda Füzeye ilişkin güdüm, veri bağı ve kontrol birimlerinin test edileceği dik atışlı testlerin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Söz konusu Projelerin tamamlanma zamanı, HİSAR-A Projesi için Ekim 2o2o, HİSAR-O Projesi için Mayıs 2o21 olarak belirlenmiştir.

S&H sayı 176 sayfa 20

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Türkiye’nin milli hava sistemlerini oluşturan “Hisar Hava Savunma Sistemleri Projesi çerçevesinde deneme atışları başladı. Bu çerçevede “uçuşa yasaklı bölge” uygulamasına geçildi.

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yayınlanan duyuru ile Hisar-O Orta irtifa Hava Savunma Sisteminin test atışlarının 22 Ocak-4 Şubat tarihlerinde gerçekleştirileceği bildirildi. Testlerde atış irtifası 14 bin feet olarak belirtildi.

Hisar-A ve Hisar-O Projelerinde ASELSAN ve ROKETSAN başı çekiyor. ASELSAN sistem ve alt sistem gereksinimlerinin belirlenmesi, kullanılacak haberleşme, radar, elektro-optik, atış kontrol, komuta kontrol, terminal güdüm için arayıcı başlık çözümleri sağlıyor. ROKETSAN ise füze geliştirme faaliyetlerini üstlendi.

Hisar-O’nun, ilk uçuşlu testi 23 Temmuz 2014 tarihinde, Aksar​ay’da başarıyla gerçekleştirilmişti.

Yüzün Üzerinde Yerli Çözüm Ortağı

Hisar-A ve Hisar-O Projeleri kapsamında sistem ve alt sistem gereksinimlerinin belirlenmesi, kullanılacak haberleşme, radar, elektro-optik, atış kontrol, komuta kontrol, terminal güdüm için arayıcı başlık çözümleri ASELSAN sorumluluğunda, füze geliştirme faaliyetleri ise ROKETSAN sorumluluğunda yürütülüyor. TÜBİTAK SAGE, METEKSAN, FNSS, Koluman, Savronik, YALTES, SDT olmak üzere yüzün üzerinde yerli çözüm ortağı ile birlikte devam eden HİSAR Projesinde geçtiğimiz yıl ilk defa dikey atış yapılmıştı.

Hisar-O’nun, ilk uçuşlu testi olan Balistik Test Füzesi atışı, 23 Temmuz 2014 tarihinde, Aksar​ay’da başarıyla gerçekleştirilmiş ve füze, fırlatma aracından başarılı bir şekilde ayrılmış, hesaplanan yörüngesinde kararlı bir şekilde uçarak testi tamamlamıştı

http://www.haber7.com/guncel/haber/2532236-hisar-o-btf-tuz-golunde-test-ediliyor/?detay=1

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
Bazı haber kanallarında Hisar-Anın Aksarayda bir takım testlere girdiği ve başarılı oldugu haberleri geçiyor. Detaylı bilgi henüz yok.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Testin niçin yapıldığı önemli başarı demek hedefi vurdu demek değilki. Belki hala güdümsüz uçuyor bilemeyiz.
beğen

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
dün SSİK bugün Hisar projesi falan derken nedir bu gizlilik anlamıyorum. Çok önemli iki kritik gün meydana geliyor ama hakkında konuşacagımız hiçbirşey yok.Kritik konularda ince detaydan kaçınılabilir ama 7 saat boyunca 10000 km balistik füze konuşmadınız heralde. Sürenin yarısından fazlası kıytırık konulardır.keşke 2 yıl önceden afrine geliyorum derkende bu gizlilik prosedürleri biraz uygulansaydı. Geçen günki idlib konvoyunda da biraz gizli kalabilseydiniz.. Nasıl bir tutarsızlık bu yahu.
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2018, 23:24:53 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?