Gönderen Konu: (Hisar A-O)Alçak-Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projeleri  (Okunma sayısı 239005 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Xaero

• DefenceTurk
  • *
  • 3
bu atista atilan fuze kanatlari hareket ettirilmeden yani kontrol sistemi calistirilmadan atiliyor. bu nedenle dik atis yapilamaz.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
füzenin hava dinamiği özelliklerini belirlemeye çalışıyorlar galiba

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
İki cevabında doğru tarafları var ama hatırlatmak isterim bu füzelerde TVC (Thrust vector control) sistemi var.Kontrol kanatçıklarından başka sebepler var yani.Düşünmeye devam  !!!

Çevrimdışı Xaero

• DefenceTurk
  • *
  • 3
Bu atışta TVC'de işlev değil ki. Hiç bir kontrol sistemi olmayan füzeyi nasıl dik atacaksın.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Biliyorum yahu.Aslında benim sorudaki amacım füzenin teknik kapasitesinden ziyade Notam ile alakalı idi.İrtifa limitleri belirlenmiş bir alanda yapılıyor testler ve füzeye bu irtifayı aşmayacak,sadece lançerden ayrılıp belli rotada uçmasına yetecek kadar yakıt konuluyor.Asıl beklediğim cevap buydu neyse artık konu başka yönlere kaçmadan tutmuş olayım.

Ama tabi Xaero'nun bahsettiği TVC mevzusu önemli;biliyorsunuz projede yerli tasarım olacağı söylenen bir TVC de geliştirilecek idi.Ne aşamaya gelindi bilemiyoruz,muhtemelen güdümlü başlık haricinde en zorlayıcı konulardan biride bu olacaktır Roketsan için.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
Füze lancerden çıktıktan sonra sağa yönleniyor,bu hareket TVC yüzünden mi gerçekleşti?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Biliyorum yahu.Aslında benim sorudaki amacım füzenin teknik kapasitesinden ziyade Notam ile alakalı idi.İrtifa limitleri belirlenmiş bir alanda yapılıyor testler ve füzeye bu irtifayı aşmayacak,sadece lançerden ayrılıp belli rotada uçmasına yetecek kadar yakıt konuluyor.Asıl beklediğim cevap buydu neyse artık konu başka yönlere kaçmadan tutmuş olayım.

Ama tabi Xaero'nun bahsettiği TVC mevzusu önemli;biliyorsunuz projede yerli tasarım olacağı söylenen bir TVC de geliştirilecek idi.Ne aşamaya gelindi bilemiyoruz,muhtemelen güdümlü başlık haricinde en zorlayıcı konulardan biride bu olacaktır Roketsan için.

TVCnin aktif olmaması en mantıklı sebep bence. Yoksa fırlatılan füze ne kadar yakıtı olursa olsun fırlatıldığı noktaya geri düşecektir.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Aynı noktaya niye düşsün yahu yaklaşık 45 derecelik açı ile fırlatılıyor.TVC olsa havada kivisli bir yol izlemesi gerekir füzenin.Gerçi fırlatma anından hemen sonra ufak bir kayma var gibi ama bunun TVC nedeniyle olduğunu sanmıyorum.

Hava savunma füzelerinde diğer önemli nokta hedefi yakalama ve takip konusudur.Aselsan'ın ürettiği IIR başlığın off-boresight açısı muadil sistemlere göre ne durumda ben bunu çok merak ediyorum şahsen.Bu değer mesela IRIS-T için 90 derece gibi muazzam bir açıya ulaşmış.Aselsan'ın bu konuda başarılı olduğunu görmek heyecan verici olacaktır.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Aynı noktaya niye düşsün yahu yaklaşık 45 derecelik açı ile fırlatılıyor.TVC olsa havada kivisli bir yol izlemesi gerekir füzenin.Gerçi fırlatma anından hemen sonra ufak bir kayma var gibi ama bunun TVC nedeniyle olduğunu sanmıyorum.

Hava savunma füzelerinde diğer önemli nokta hedefi yakalama ve takip konusudur.Aselsan'ın ürettiği IIR başlığın off-boresight açısı muadil sistemlere göre ne durumda ben bunu çok merak ediyorum şahsen.Bu değer mesela IRIS-T için 90 derece gibi muazzam bir açıya ulaşmış.Aselsan'ın bu konuda başarılı olduğunu görmek heyecan verici olacaktır.

Arkadaş TVC sistemi aktif olmayan bir füzeyi, kanatçıkları da hareketsizse dikey fırlatırsan  dene bakalım ne oluyor!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
:) Ben başka şey söylüyordum sen onu kastetmişsin,karışmış biraz dert değil.Açı var zaten dedim ondan sebep tepene düşmez diye.