Gönderen Konu: (Hisar A-O)Alçak-Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projeleri  (Okunma sayısı 238991 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
vl mica  irit sl  barak 8 bir birine cok benzer füzeler

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Mdas'ta kullanılacaksa Hisar-RF kanatları katlanıyor mu?

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
kanatlari katlanmaz  vl mica oldugu gibi

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Sage G-40 , G-60 konsepti yerine Hisar üzerinden ilerliyoruz anlaşılan... Çünkü G serisinde kanatlar katlanıyordu...

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
G-60, MDAS’ın Quad Pack versiyonunun ortaya çıkmasına yetişecek olabilir… Sonuçta tüm seri üretim ve/veya üretim ana yüklenici Roketsan oluyor sonuçta…
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2022, 19:44:39 Gönderen: Alp »

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
Selamlar,
Hisar O+ RF zaten 60km. menzile sahip, G-60 ise Gökdoğan tabanlı geliştirilen bir hava güdümlü Füzesi. G-60 bu durumda, Siper'in Gemi atışı olamayacağı durumlar için alternatifi olabilmesi için bir çözüm olabilir... Ancak burada G-60 vs. nin gerçek menzilini bilemeyeceğimiz için, 60 ibaresini menzil olarak revizesi gerekecektik.

Üretim bandının nihai üründe Roketsan olduğunu düşünür isek, Hisar O+ RF'nin, G-40/60'ın uyarlamasının ürünü olup olmadığını da sorgulamak gerekir... Bu aşamada bir uyarlama olmuş ise, bunun sadece RF başlık tabanlı olmadığını düşünmekle birlikte, G-60 mermisinin ileriki seviyeler için bir AR-GE prototipi olarak değerlendirilmesi veya nihai aşamada, Harici donanmalara bir ihracat alternatifi olarak sunulması da mümkün.

Siper ve/veya Hisar O+ RF mermilerini dörtlü paket yerleşimi ( Quad Pack) açısından irdeler isek, Hisar O+ RF'nin bu aşamada, 4'lü konfigürasyona uygun mermi olduğunu görebiliriz. Katlanır kanat özelliğinin Hisar O+ RF'de olmadığını ancak MDAS test atışlarında görebiliriz. Bu atışlar başlamış mıdır? Kanaatimce epeydir.

« Son Düzenleme: 20 Şubat 2022, 20:15:20 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Aynı. Bence biz Azerbaycan'ın elindeki Barak-8'leri detaylıca inceledik. Bire bir kopyalama olmasa bile konsept doğrulama anlamında çok faydası olmuştur. Bizdeki S-400 ve Azerbaycandaki Barak-8 sistemleri çok iyi sistemler, fikir vermesi açısından eminim ki verimli kaynaklar olmuşlardır.

Benim anladığım kadarıyla, biz HSS'lerde menzile değil ama kısa reaksiyon süresine ve gizliliğe önem veriyoruz.

Yani bizim HSS sistemimiz; a) Ağa bağlı olacak, b) Mümkün olduğunca pasif sensörlerden gelen verilerle beslenecek, c) İyice kamufle edilecek, d) Füzeleri hızlı olacak ve e) Sistemin toplam reaksiyon süresi çok kısa olacak.
+1
Çok doğru!

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
Düşünüyorumda, G serisinin gözden kaçan bir avantajıda, sıkıştırılabilir yapısı itibariyle, füze güdebilecek radara sahip ama yeri olmayan her türlü vasıtayı veya dağınık yapıyı kirpiye çevirebilecek olması… Örneğin; FAC 55 sadece hava öz savunması var ama ciddi bir radarı var… kota bağımsız üretim hakları sizde olan ciddi menzile sahip sıkıştırılabilir / katnanabilir bir mühümatınız varsa. 4 tane buzdolabı büyüklüğünde kutuyla (tabiki boy değil oturma alanı) bir anda FAC 55’e 16 tane orta menzilli kara hava savunma füzesi sığdırabilirsiniz… Deniz sınırı olan her il sayısı kadar 1 veya 2 FAC 55 siparişi geçtiğini düşün sahil şeridin boyunca orta menzilli hava savunma kalkanın ve… il başına da en 8-16 tane anti yüzer füze sistemin olur… birde bunlar çok hızlı… yaklaşık 30 tane hazırda ortamenzilli savunma füzeli FAC 55 enteresan bi çarpan olur..
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2022, 20:12:15 Gönderen: Alp »

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
Açtım haritayı saydım marmara hariç 25 tane il varmış deniz sınırı olan…

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
kanatlari katlanmaz  vl mica oldugu gibi

Mica ile Hisar arasında RF arayıcı başlığı dışında hiç bir benzerlik yok.
Mica, tek kademeli motora sahip. Asıl görevi hava-hava. Karadan atıldığında 3 mach hıza sahip.
Hisar, Dual Pulse (çift sadmeli) motorlu, Yerden havaya atış için geliştirilmiş 4 mach hızda bir füze.