Gönderen Konu: (Hisar A-O)Alçak-Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projeleri  (Okunma sayısı 239034 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Siper ; Barak 8-ER özelliklerinde olmalı...

150 km menzil , 30 km irtifa... Kara-deniz konuşlanmasına izin vermeli...

Barak 8-ER , Ermenistan İskender fuzesine de başarıyla önleme yapmış bir füze...

İlk etapta balistik füze önleme yeteneği Siper için maruz görülebilir ama mutlaka bu yetenek de kazandirilacaktır...

Sage pif paf teknolojisiyle Siper üzerinden tamamen farklı antibalistik yetenekli bir füze de tasarlayabilir... Siper-X gibi...
+1
Çok doğru.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2022, 15:09:41 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
RF ( Radyo Frekans ) ile güdümlemede ilk aşamada hedeften yayılan radyo frekanslarına mı yöneliyor atılan Hisar füzesi?
Kısaca , çok teknik terimlere girmeden açıklayabilir misiniz?

HİSAR-RF ; " ara safha güdüm esnasında veri bağı ve terminal aşamada ise aktif radar arayıcı başlığı kullanacaktır." denilmiş .Bu tam olarak ne demek , özellikle altı çizili ifade...

Çevrimdışı RocKhan

• DefenceTurk
  • *
  • 1
RF ( Radyo Frekans ) ile güdümlemede ilk aşamada hedeften yayılan radyo frekanslarına mı yöneliyor atılan Hisar füzesi?
Kısaca , çok teknik terimlere girmeden açıklayabilir misiniz?

HİSAR-RF ; " ara safha güdüm esnasında veri bağı ve terminal aşamada ise aktif radar arayıcı başlığı kullanacaktır." denilmiş .Bu tam olarak ne demek , özellikle altı çizili ifade...

RF güdüm ilk aşamada yapılmıyor, Terminal aşamada oluyor diye biliyorum.

Veri Bağı, füzelerin uçuşu esnasında ara safha güdüm bilgilerinin füzelere iletilmesi amacıyla, fırlatma sistemi ile füze arasında sayısal iletişim gerçekleştirmek. Yani yolladığımız füzeye ait yerdeki sistem, füze havada hedefe doğru giderken, sistemden gelen bilgilerle yönlendiriliyor.

Terminal aşama ise füzenin artık kendi güdüm sistemini açarak hedefi kendi başına görüp ilerlediği aşama. Füze artık hedefe çarpana kadar bu aşamadadır.
Hisar füzesi hedeften yayınlan radyo frekanslara bu aşamada yönleniyor.

Füze Veri Bağı Sistemleri Kaynak: https://www.aselsan.com.tr/tr/cozumlerimiz/askeri-haberlesme-sistemleri/veri-bagi-sistemleri/fuze-veri-bagi-sistemleri

Tabi füzenin çeşidine göre güdüm sistemleri, terminal fazlarının farkları gibi farkları olabilir, örneğin hava savunma füzesinin terminal aşaması farklı bir şey, balistik füzenin terminal aşaması farklı bir şeydir, hss atmosfer içinde ve itici füzesi aktifken bu aşamada olur, balistik ise bu aşamaya uzay ortamında girebilir, yer çekimi kuvveti ile hedefe gidebilir.

''Yetmez, daha da ayrıntı olsun'' diyenler için link ekledim.
https://www.defenceturk.net/hisar-hava-savunma-fuzelerinin-orta-safha-veri-bagi

« Son Düzenleme: 20 Şubat 2022, 00:10:51 Gönderen: RocKhan »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Hisar RF'nin muadili olarak Dünya'da hangi füzeler var?
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2022, 09:31:46 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Onlarca var. En yakın benzeri Aster15 hatta Barak 8
Ancak Aster serisi motor olarak çift kademeli tahrik kullanır (booster + ana motor). Oysa Hisar/Siper serisi füzeler, Barak-8 gibi çift darbeli motor kullanıyor. Barak-8 güdüm sistemi de Hisar gibi Aktif RF ve IIR.
Barak serisi hızdan feragat edip menzili uzatıyor. Bizim füzeler 2 kat daha hızlı.
Her ülke kendi kabiliyeti çerçevesinde ve kendi ordusunun kullanımına en uygun sistemi geliştiriyor. Hisar da aynı şekilde bize özgün.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
vl mica ve  Irit  Sl  - km sam  barak 8  var
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2022, 14:28:16 Gönderen: tumucin »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Onlarca var. En yakın benzeri Aster15 hatta Barak 8
Ancak Aster serisi motor olarak çift kademeli tahrik kullanır (booster + ana motor). Oysa Hisar/Siper serisi füzeler, Barak-8 gibi çift darbeli motor kullanıyor. Barak-8 güdüm sistemi de Hisar gibi Aktif RF ve IIR.
Barak serisi hızdan feragat edip menzili uzatıyor. Bizim füzeler 2 kat daha hızlı.
Her ülke kendi kabiliyeti çerçevesinde ve kendi ordusunun kullanımına en uygun sistemi geliştiriyor. Hisar da aynı şekilde bize özgün.

Yaşar Bey Hisar-RF ile Barak-8 güdümleme sistemi tür olarak aynı mı?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
Aynı. Bence biz Azerbaycan'ın elindeki Barak-8'leri detaylıca inceledik. Bire bir kopyalama olmasa bile konsept doğrulama anlamında çok faydası olmuştur. Bizdeki S-400 ve Azerbaycandaki Barak-8 sistemleri çok iyi sistemler, fikir vermesi açısından eminim ki verimli kaynaklar olmuşlardır.

Benim anladığım kadarıyla, biz HSS'lerde menzile değil ama kısa reaksiyon süresine ve gizliliğe önem veriyoruz.

Yani bizim HSS sistemimiz; a) Ağa bağlı olacak, b) Mümkün olduğunca pasif sensörlerden gelen verilerle beslenecek, c) İyice kamufle edilecek, d) Füzeleri hızlı olacak ve e) Sistemin toplam reaksiyon süresi çok kısa olacak.