Gönderen Konu: (Hisar A-O)Alçak-Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projeleri  (Okunma sayısı 239093 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
Fiyatida uygun olursa Türkiyedede cok satilacagini eminim

öncelik yurt disi olacaktir

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
Konu da kafam da çok karıştı.

Şimdi biz elektrik şarj depolama teknolojisinde devrim yaratan bir teknoloji mi bulmuşuz?

45 dakika şarjla 8 saat tam yük 330hp güç mü uretebiliyormuş bu yeni Türk şarj teknolojisi?

Tekerlek başına 330 HP!  ;D Umarım doğrudur. Neyse, yakında ortaya çıkar nasılsa.

Aslında şaşırtıcı değil, bunu bekliyordum. Pil teknolojisi tüm dünyada hızla bu düzeylere gelecektir.

Ben bir aralar Kalsiyum Oksit pilleri araştırmıştım. Bunlar gerçekte yakıt pilidir. Kalsiyumu yakarlar, enerji üretirler. Doldurulurken, elektroliz prosesi gibi çalışır ve kalsiyumu oksijenden ayırır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Metal-hava_elektrokimyasal_h%C3%BCcre

Kalsiyum üzerinde yoğunlaştım, çünkü çok ucuz bir hammadde. Tüm evlere kurulabilir, herkes kendi ürettiği güneş enerjisini depolar ve icabında satar. Ülkenin enerji açığı ve dolayısı ile cari açığı da kapanır.

Konuya biraz hakim olduğum için bu kapasitelere şaşırmadım. Bakalım nasıl bir pil hammaddesi kullanılmış, teknolojisi nedir? Ucuz olacak mı? Göreceğiz.
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2021, 22:37:26 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Bu bizim bulduğumuz söylenen muazzam şarj teknolojisi ile şarj teknolojisi olarak en iyisi denilen  Tesla'nın şarj teknolojisini puan olarak karşılaştırırsak 10 üzerinden  biz kaç alırız, Tesla kaç alır?

Cevaba göre şüphelerimiz daha anlamlı hale gelir...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
Puanlama için pek çok kriter var. Maliyet, ağırlık, hacim, akım kapasitesi, akım istikrarı, pil ömrü, bakım ihtiyacı vs vs. Say Allah say. :D Şarj süresi bunlardan sadece biridir.

Detaylar ortaya çıkmalı. 2 Ay sonra öğreniriz nasılsa, acelemiz yok.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
Selamlar,
Teknoloji şarj süresinden çok, kısaca pillerde kullanılan kimyasalların karışım, kapasite ve o kapasitedeki akım güvenliğine dayanıyor. Tesla otomobillerinde ısıyı kontrol etmek için çoklu modüller kullanıyor ve kullandığı kimyasal nedeni ile %80 kapasite kullanımına izin veriyor. Güç yönetim sisteminde ki kontrol ünitesi yazılımı, çoklu modül olduğundan her bataryaya sensor koyamıyor. Buda bataryaları %80 de sınırlamasına neden oluyor. Şuan Batarya ve yazılımda Tesladan öndeyiz, öyle olmasa bu güç ve bu saatlere hele ki traktörde asla çıkamazdık.
Şuan Türkiye'deki güç aktarım, kontrol yazılımları dahi Tesla'dan ileri düzeyde, yazılım kısmı Önder Yol beyde. (Önder bey, elektrik güç, aktarım ve kontrol yazılımında abartmıyorum, Dünya'nın önündedir.)
Burada önemli olan 2 katına yakın kapasitede enerjiyi depolayan bataryayı yapıp, ömrünü koruyabilmemiz, bunu birde %95 verimle kullanabilmemiz vede ileri düzey yazılımlarla bunu çok verimli hale getirmemiz.

Haziranda piyasaya çıkacak olan Traktör en üst güç paketinde ve Seviyesinden dolayı Yurtdışına yönelik ki epey ön talep aldı. Traktörde toplam güç aktarımı 1000hp ve bu değere traktörün bataryasının yarısı bu yeni batarya olduğu halde. Fiyatı yükseltmemek ve mevcut dizel 530hp motor traktörlerin yaptığı işin 2 katını yapması kafi görüldüğünden %50 bu bataryadan konuldu.
Aktarımda, 4 elektrikli motor; 2 teker tahriki, 1 ön ve 1 arka mil olarak seçilebiliyor. İster 10lu pullu pullukla 4x4 1000hp, istenirse ön ve arka mile aparatlarla 330'ar hp verebiliyor. Böyle bir pil ve yazılım kapasitesiyle bunlar doğal veriler.
Fiyatlandırma; bana gelen, Kendi çiftçimize yarısı hibe diğer yarısı peşinatsız 0 faizle 48 ay taksit. Tabi bizim çiftçiler genelde büyük arazide çalışmadığı için, 2022 başında çıkacak olan orta güç gurubuna sahip traktörü bekliyorlar.. Onunda gücü yanlış hatırlamazsam 430hp. 4x4, kuyruk ve ön mile 135'er hp güç aktarabiliyor. Onunda Yerli çiftçiye yine aynı imkanla verileceğini anımsıyorum. Bir tam şarjı 45 dk. 8 saat tarla performansı ve enerji maliyeti şuanki maliyetle gündüz 32₺. Aynı işi Dizel 330hp bir traktörle yaparsanız, 8 saat yakıt maliyeti aşağı yukarı 350-400₺. Çiftçilerimizin yıllık giderlerinin %35 yakıt olduğunu düşünür isek, yok satacak.
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2021, 01:37:45 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
Kendi araştırmamdan da bahsedeyim biraz. Ben bataryalarda iki kademeli elektroliz ortamı planlamıştım. Klasik metal-hava hücrelerinde elektroliz ortamı tek kademelidir.

Bu yaklaşımla üretilecek bataryaların, çok yüksek güç yoğunluğuna sahip olacağını (neredeyse teorik limitlerde!) ve aynı zamanda uzun ömürlü olacağını düşünüyorum.

Covid-19 nedeniyle yarıda kaldı her şey...

NOT-1: Ben matematikçiyim ama daha öncesinde kimya mühendisliği de okumuştum.

NOT-2: Bir de, yönetimden rica ediyorum, bu son mesajları ilgili bir konu başlığına taşısalar iyi olacak. Batarya teknolojisinin Hisar HSS ile ilgisi yok.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
Hisar A+ 3ü bir arada.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Bu Hisar-A seyir halinde füze ateşleyebiliyor mu?

Mesela askeri bir konvoyun içinde giderken arama-tarama yapıp konvoya gelen bir uçağa atış yapabiliyor mu? Yoksa bu iş Sungur'un görevimi?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Bu Hisar-A seyir halinde füze ateşleyebiliyor mu?

Mesela askeri bir konvoyun içinde giderken arama-tarama yapıp konvoya gelen bir uçağa atış yapabiliyor mu? Yoksa bu iş Sungur'un görevimi?
Bunlar durduktan ve kendisini yere sabitledikten sonra kanisterlerini dikey atım haline getirip atış yapan aletler.
Korkut, Hareket halinde atış yapabiliyor.
Sungur’da hareket halinde atış kabiliyetli.
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2021, 19:02:27 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Teşekkürler ..

Bunlardan hangisi balistik füze önleyebilecek atmosfer içi veya dışında?
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2021, 19:59:40 Gönderen: serkan1976 »