Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 262291 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #340 : 15 Mayıs 2019, 15:57:28 »
Sorunumuz zaten burada
ne yazıkki diplomaside kaybediyoruz. Egedeki sorunu nokta koyarak çözmeyi düşünüyoruz.
1974 den beri bir uluslararası bir devlet olmasını istediğimiz ama ne yazıkki beceremediğimiz (diplomaside kaybetmek) KKTC yi görmezden gelmek.Bizden başka herkes kıbrısı ada kabul ediyor ve orada tek bir devlet görüyor. Sonrada güney kıbrıs tüm ada yüzölçümünü hesaba katarak kendince meb ilan ediyor ve anlaşmalarını yapıyor. Madem dünya kktc yi tanımıyor, madem kıbrıslılar federatif de olsa tek bir devlet olamıyolar. O zaman burda bir sorun var . Çözmenin yolu da kıbrısı paylaşmak. Bunu da ancak yunanlıları iknayla olur. O da diplomasiden geçer. Çözüm diklenmek değil dik durmmaktan geçer

Kıbrısı iki tarafa paylaştırırsan adadaki herhangi bir sorunda iki devlet savaş noktasına gelecektir. Ancak şu anki konjüktürde bir sorunda bu devletler üzerinden hibrit ve sınırlı bir savaşa girilebilir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #341 : 15 Mayıs 2019, 16:16:30 »
trakyada savaşıyoruzmu biz yunanlılarla. Sonuçta 2 yavru devlet aslına rücu ederek ana devlete dönüşecekler
Ben de isterim keşke kktc tanınsa
ya da olmadı en azından 2 federasyon olarak tek bir devlet olmalarını
ama ne yazıkki dünya kıbrısa böyle bakmıyor.AB de üstüne tüy dikti bu durumun. kaçınılmaz gerçek kıbrıs bizim için çok stratejikse (ki öyle) o zaman bu sorunu bizim şartlarımızda çözmek. Garantör ülkeler anlaşarak bu sorunu çözmeli. örneğin ingiltereye akrotiri yi vermek gibi. yunanistanla ise hem kıbrıs hem ege beraber çözüme bağlanmalı.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #342 : 15 Mayıs 2019, 23:12:23 »
Verelim kurtulalım zihniyeti yani!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #343 : 15 Mayıs 2019, 23:30:46 »
Doğu akdeniz konusunu çözebilmemiz için öncelikle egeyi çözmemiz lazım. yunanlara demeliyiz ki, üzerinde insan yaşıyor olan adalar senin,kayalıklar hükümsüz(kimsenin), Karasu meselesinde anakara 12 mil , adalar 6 mil . sonra gel komşu garantör ülkeler olarak kıbrısada el atalım.  4 bilinmeyenli denklem yerine (Tr-kktc-yu-ru) 2 bilinmeyenli olsun(Türkiye-yananistan) güneyi senin kuzeyi benim.

Anlayamadım yıllardan beri savaş sebebi saydığımız ve kabul ettiğimizde bir yunan gölüne dönüşecek Egede 12 mil yunan tezini kabul mü edelim diyorsunuz?

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #344 : 16 Mayıs 2019, 03:22:18 »
Verelim kurtulalım zihniyeti yani!
İngiltere kabul etmeden hiçbirşey yapılamaz kıbrısda en azından hukuksal açıdan. Kıbrısda 3 garantör ülke var ve bildiğim kadarıyla 3ünün de onayı lazım. Verelim diye örnek gösterdiğim yerde güneyin zaten
Sınırların bile belli olmadığı, herkonuda belirsizliğin hakim olduğu şu anki duruma nazaran, çok daha iyi bir durum olacaktır.
Bir örnek daha veriyim daha anlaşılır olacaktır, adanın kuzeyinde: kimsenin kabul etmediği KKTC mi, ya da NATO üyesi Türkiye mi?
« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2019, 03:57:22 Gönderen: zirfak »

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #345 : 16 Mayıs 2019, 03:32:53 »
Doğu akdeniz konusunu çözebilmemiz için öncelikle egeyi çözmemiz lazım. yunanlara demeliyiz ki, üzerinde insan yaşıyor olan adalar senin,kayalıklar hükümsüz(kimsenin), Karasu meselesinde anakara 12 mil , adalar 6 mil . sonra gel komşu garantör ülkeler olarak kıbrısada el atalım.  4 bilinmeyenli denklem yerine (Tr-kktc-yu-ru) 2 bilinmeyenli olsun(Türkiye-yananistan) güneyi senin kuzeyi benim.

Anlayamadım yıllardan beri savaş sebebi saydığımız ve kabul ettiğimizde bir yunan gölüne dönüşecek Egede 12 mil yunan tezini kabul mü edelim diyorsunuz?
Benim yazdığım şey tam da Türk dış politika tezi.
Bi daha yazıyım anakara için 12 mil, adalar için 6 mil

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #346 : 16 Mayıs 2019, 09:15:51 »
İngiltere Doğu Akdeniz'de Rum egemenliğini tanımadı

Rumların Doğu Akdeniz'de tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge ile ilgili 'egemenliği şaibeli bölge' açıklaması, Rum lider Nikos Anastasiadis'i çileden çıkardı.

Her fırsatta Türkiye'yi Avrupa'ya şikayet eden Rumlar, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yapacağı sondaj açalışmalarında İngiltere'den istediği cevabı alamadı.

İngiltere'nin Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan´ın, Rumların Doğu Akdeniz'de tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ile ilgili "Egemenliği şaibeli bölge" demesi, Rum kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'i çileden çıkardı.

Rum medyasına göre; İngiltere'nin Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan'nın açıklamalarından 'büyük rahatsızlık duyan' Anastasiadis, "Sir Duncan eskiden de kabul edilemezdi, şimdi de öyle. Bu konuda İngiltere Başbakanı Theresa May nezdinde girişimde bulunacağım." dedi.

"EGEMENLİĞİ ŞAİBELİ BÖLGE"
Tartışma; Londra'da Avam Kamaras'ında Rum kökenli İngiliz İşçi Partili Milletvekili Pambos Haralambus'un, İngiltere Dışişleri Bakanlığı´nın Türkiye´nin Doğu Akdeniz´de petrol ve doğalgaz sondajına başlama kararını kınamasını istemesiyle başladı. Haralambus, Türkiye'nin Fatih gemisinin de geri çekilmesi gerektiğini iddia etti.

Doğu Akdeniz'de çatışma riski olduğunu öne süren Haralambus'a, İngiltere'nin Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan cevap verdi. Sir Duncan, "Türkiye'nin Londra Büyükelçisi ile bir araya gelerek, çok yapıcı bir görüşme yaptım. Birleşik Krallığın tutumu, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi uyarınca; egemenliği şaibeli olan herhangi bir yerde sondaj yapılmaması gerektiği şeklindedir." dedi.

https://www.ensonhaber.com/ingiltere-dogu-akdenizde-rum-egemenligini-tanimadi.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #347 : 16 Mayıs 2019, 10:09:44 »

Doğu Akdeniz'de çatışma riski olduğunu öne süren Haralambus'a, İngiltere'nin Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan cevap verdi. Sir Duncan, "Türkiye'nin Londra Büyükelçisi ile bir araya gelerek, çok yapıcı bir görüşme yaptım. Birleşik Krallığın tutumu, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi uyarınca; egemenliği şaibeli olan herhangi bir yerde sondaj yapılmaması gerektiği şeklindedir." dedi.

Tipik İngiliz politikası bu işte arkadaşlar. 
Verilen demeç kulağımıza hoş geliyor hatta bize hak verildiği kanısı dahi uyandırıyor , çünkü mesajın veriliş şekli kulağımızı tırmalamayacak şekilde .
 ''mesaj şu  teması şu Türk elçi ile görüşüp şaibeli olan alanda sondaj yapılmasının doğru olmadığını belirttim''

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #348 : 16 Mayıs 2019, 10:38:43 »

Tipik İngiliz politikası bu işte arkadaşlar. 
Verilen demeç kulağımıza hoş geliyor hatta bize hak verildiği kanısı dahi uyandırıyor , çünkü mesajın veriliş şekli kulağımızı tırmalamayacak şekilde .
 ''mesaj şu  teması şu Türk elçi ile görüşüp şaibeli olan alanda sondaj yapılmasının doğru olmadığını belirttim''

Öyle de ama Anastasiadisi çıldırtacak kadar yetti 🤓

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #349 : 16 Mayıs 2019, 11:02:38 »
Çözüm ilhakdan geçiyor arkadaşlar. Yani ''ver kurtul değil al keyfine bak''Eğer kıbrıslı Türkler tek başlarına bir devlet veya azınlık sayılmayacağı federatif bir kıbrıs devleti olamıyorlarsa Türkiyeye bağlanmalılar.Kıbrıslı Türkler için başka çare yok.rumlar müzakereyi uzattıkça uzatırlar.AB de kabul etti onları. onlar için hava hoş. Tüm kıbrısa sahipmiş gibi meb ilan ettiler.
Ben bu işin sürüncemede kalmaması taraftarıyım.Beklemek karşı tarafın işine yarıyor
« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2019, 11:04:18 Gönderen: zirfak »