Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 259449 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #320 : 13 Mayıs 2019, 14:05:47 »
cumhuriyet gazetesinden  iyi haber cikmaz  yanliz politik iyi yoldayiz

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #321 : 13 Mayıs 2019, 14:21:30 »

Metin abi benim de söylediğim bütün kıprıslıları kapsamaz aman hata olmasın kırdıysam affola :)

Şimdi bu bölge de sizce kısıtlı sıcak çatışma çıkar mı ?

Sn Afşar1 ,aff gerektiren bir durum yok.''ben ne demek istediğinizi anladım''  :)

Şu an Türkiye tarafından gerçekleştirilmekte olan hamleler ,karşı tarafın daha önce yapmiş olduğu hamleleri Nötürleme.''Biz fiili olarak buradayız, iddia etmekte olduğunuz MEB sınırlarında mutabık değiliz , belirtilen alanlarda kendi hakkımız olduğu kadar ,kıbrıs Türklerinin de hakları mevcut ve biz bu hakları korumaya karalıyız mesajı verilip ilgili adımlar atılmakta''

Karşi taraf da ABD ,AB ve  GKRY MEB anlaşması yapmış olduğu  gaz konsorsiyumunun ortak üyeleri İsrail,Mısır,Lübnanı da oyuna dahil etmek sureti ile sorunu uluslar arası arena dahilinde kendi menfaatlerine olacak şekilde yönlendinme yapmaktalar. Sıcak bir çatışma sadece GKRY veya Yunanistanın desteği ile kazanılamayacağını kendileri dahil dünya alem bilmekte. ABD  her ne kadar da uzunca bir süreden beri Türkiye ile zıt  olsada direk bir çarpışmanın ortağı olmayı şu an pek isteyeceğini sanmıyorum. ''ABD  İran ile meşgul , kendi içerisinde de Trumpdan dolayı sıkıntılı , ayni zamanda pek uzakta olmayan seçimler yaklaşmakta.

Bizim durumumuz ise ortada sıkıntılarımız listesinde doğu akdenizin bir kalem olduğu aşikar, ama hangi sırada ve önceliği ne onu bilemiyorum. Rusya şu anda tarafını net göstermemiş olsada Ortodoks  bağı ve Mısırdaki 30% gaz sahası ortaklaığından dolayı net bizden taraf olacağını sanmıyorum. Ben halen diplomasi anahtarının bizim için daha yararlı olabileceği kanısındayım. konuyu ve çıkarlarımızı bir bütün olarak değerlendirip günü kurtaracak veya kısa dönemli  getiriden fazlası olmayan yüksek perdeden takışmaları bir yana bırakıp yanımıza uzlaşabileceğimiz ülkeler almalıyız.

Kanımca tarfların bilek güreşi veya peşrevi belirli bir süre daha böyle devam eder ama bir yerde filim kopacak kesin.
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2019, 14:25:49 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #322 : 13 Mayıs 2019, 15:52:29 »
    Kıbrıs açıklarında sondaj çalışması yapan Fatih gemimizi koruyan savaş gemilerimize ve hava kuvvetlerimize herhangi bir taciz durumunda vur emri verildiği söyleniyor.Kararlılığımızı göstermek açısından olumlu bir adım.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #323 : 13 Mayıs 2019, 16:38:22 »
konuyu ve çıkarlarımızı bir bütün olarak değerlendirip günü kurtaracak veya kısa dönemli  getiriden fazlası olmayan yüksek perdeden takışmaları bir yana bırakıp yanımıza uzlaşabileceğimiz ülkeler almalıyız.

Burada kısa dönemli günü kurtaracak bir pozisyon maalesef yok. Sen deniz hak ve menfaatini gözettiğin bölgede hamleni yapmaz isen karşı taraf bu hamleyi yapacak. Konsorsiyum kurmuşlar, Rusya %30 ortakmış hiç fark etmez.  Beklenmeyen yaramaz ve oyunbozan taraf biziz.  Elini uzatmadıkça kimse gel bu pastadan sende ye demiyor.

Dediğiniz gibi illa film kopacak ise şimdiden konumumuzu güçlendirmeliyiz.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #324 : 13 Mayıs 2019, 17:11:40 »
konuyu ve çıkarlarımızı bir bütün olarak değerlendirip günü kurtaracak veya kısa dönemli  getiriden fazlası olmayan yüksek perdeden takışmaları bir yana bırakıp yanımıza uzlaşabileceğimiz ülkeler almalıyız.

Burada kısa dönemli günü kurtaracak bir pozisyon maalesef yok. Sen deniz hak ve menfaatini gözettiğin bölgede hamleni yapmaz isen karşı taraf bu hamleyi yapacak. Konsorsiyum kurmuşlar, Rusya %30 ortakmış hiç fark etmez.  Beklenmeyen yaramaz ve oyunbozan taraf biziz.  Elini uzatmadıkça kimse gel bu pastadan sende ye demiyor.

Dediğiniz gibi illa film kopacak ise şimdiden konumumuzu güçlendirmeliyiz.

Bölgemiz de maşallah ateşten çember...
Tam bu sırada Atmacanın seri üretimi kat ve kat önem arz ediyor.
Ateşi yükselmiş yunanistan ve rumlara adeta fitil gibi gelecektir.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #325 : 13 Mayıs 2019, 17:17:59 »
Atmaca de  Gezgin olsaydi  menzilini yahudiler düsünecekti

ama olmadi Gezgin beklemekdeyiz

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #326 : 13 Mayıs 2019, 17:41:31 »
Sadece fikir cimnastiği  deniyorum; 

Doğu Akdenizde Suriye hattı halen Suriyedeki mevcut durum dolayısı ile muğlak ,Suriye konsorsiyum üyesi de değil.  Suriye ile anlaşmanın bir yolu mümkünatı yokmu?
Lübnan nın GKRY ile ortak olan MEB sınır düzenlemesi pek  gönlüne yatmadı , Fransızlar'ın Lübnan üzerinde etkileri olsa da konu irdelenemezmi ?
Libya şu anda kendi iç sorunu ile boğuşuyor Mısır fırsatı bilip Libya MEB ni tırtıkladığı ortada . Libya da menfatımız hangi unsur ile örtüşüyorsa ona  göz kırpmak  denenemezmi?
İsrail ile ana sorunuzmuz Filistin davası  ise bu çerçevede görüşlerimizi karşılıklı atışmalar ile dile getirmektense görüşümüzü değiştirmeden filistin davasını BM nezdinde ve sair platformlarda eskiden olduğu destekleyip nasıl mevcut durumda ticarete devam edebiliyorsak buradan  yola çıkılarak yol açabilme imkanı olamazmı?
Mısır ile Sisi den dolayı kavgalıyız ya sisi yolunu bulup 10 sene daha iktidarda kalırsa .Burada ülkemizin menfaatinimi mi önemli yoksa gerisimi bunu de bir değerlendirilmesinde yarar vardır kanısındayım.

Neticede bu saydıklarımın hepsi kolay çözülebilir sorunlar elbette değil ama önceden böyle karar kıldık şimdi değistirmek zor. karar versek de içerde kamuoyuna anlatamayızın pek doğru bir yaklaşım olmadığı kanısındayım şayet gelecek ve menfatımız için bir olasılık dahi olsa deneme kaldırır.

Geç kalmış olmamıza rağmen ,halen ağaç yaş ve bir takım şeyler en azından denebilir kanısındayım . Karşı tarfın oluşumu tamamlandıktan sonra artık bahsetmiş olduğum ülkeler ile bu konuda yapabileceğimiz pek birşey kalmayacak ve yalnız kalacağız aynen kıbrıstaki durum gibi.  Tabii bunlar kişisel düsüncem  :)
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2019, 17:52:55 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #327 : 13 Mayıs 2019, 18:02:19 »
Eski Rum bakan'dan itiraf gibi sözler: Türkiye'yi durduracak bir ülke yok;

Eski Rum Dışişleri Bakanı Nikos Rolandis, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin sondaj çalışmalarını durduracak bir ülke olmadığını belirterek, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oyunu akıllıca oynuyor. Türkiye’yi kim durdurabilir ki? Bizim için hangi filo Türkiye ile savaşacak?" dedi.

Rumların ilk 17 Şubat 2003’te Mısır ile imzaladığı doğalgaz antlaşmasını anımsatan Rolandis, "Mısır ile antlaşma imzalandıktan sonra Ada’ya dönüyorduk. Dönüşte dönemin Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides bana, ’Niko, şimdi imzaladığın bu anlaşmayı al da ofisindeki kasana kilitle çünkü Kıbrıs sorunu çözülene kadar hiçbir şey olamaz’ dedi. Kıbrıs sorununun çözülmeyeceğini ben de gördüğümden Başkan Kleridese katıldım diye konuştu.

Türkiye ile gerilimin artmasının kendilerine bir fayda sağlamayacağını kaydeden Rum Eski Dışişleri Bakanı şöyle devam etti;

BİZİM İÇİN SAVAŞACAK ÜLKE YOK

Son noktaya varırsan, gelip senin için savaşacak ülke yoktur. Büyük sorunların varsa her zaman tek başınasındır. Durum nispeten iyiyken dostun çoktur ama uçurumun kenarına geldiğinde, tek başına kalırsın ve elinden geleni tek başına yapmak zorundasın. Erdoğan’ın başında olduğu Türkiye’nin, kolayca uzlaşılacak bir ülke olmadığına inanıyorum. Erdoğan, öngörülemezdir, tehlikelidir keza bunu Afrin’de göstermiştir. Suriye’ye girdi, ilini aldı ve neredeyse istediğini yapıyor. Erdoğan, Rusya yönünde de hareket ederek oyunu akıllıca oynadı. Çok değerli bir müttefik edindi.

Rusya, Batıdan koparacak ve NATO ile ilişkisini bozacak bir müttefik istemiyor. Şu anda teçhizat, enerji satıyor, nükleer santral yapıyor, bunları neler takip eder bilemem. Türkiye yıllardan beridir Rusya’dan elektrik enerjisi satın alıyor. Yanı başımızda, gelecekte bize çok ciddi sorunlar çıkarabilecek bir ittifak: Rusya-Türkiye-İran ittifakını kurdu."

TÜRKİYE GÜÇLÜ BİR ÜLKE’

"Biz, Türkiye profesyonel personel bulamayacağı için sondaj yapamaz takıntımızla kaldık" diye devam eden Rolandis, "Azerbaycan var, şu anda İran müttefiki, bunlar, petrol konusundaki en iyi uzmanlardır. Yapacak personel mi bulamaz? 80 milyonluk ülke olduğunu ve Orta Asya’daki bir 80 milyonun daha kontrol ettiğini unutmayalım. Oraya gittim ve Türkiyenin ne yaptığını gördüm. Azerbaycan’da, Kazakistan’da, Kırgızistan’da, Özbekistan’da at oynatıyor. Bunlar Batı için çok kıymetli olan petrol zengini ülkelerdir. Türkiye’yi, hiç kimsenin güç olarak görmezden gelemeyeceği Türk merkezli Asya bütününün parçası sayıyorlar. Şimdi buna Rusya ve İran’la ittifaklar da eklendi. Dış politikamızı belirlerken doğru analizler yapmalıyız, kolay şeyler değil" şeklinde konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/eski-rum-bakandan-itiraf-gibi-sozler-turkiyeyi-durduracak-bir-ulke-yok-41212711

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #328 : 13 Mayıs 2019, 18:14:33 »
Bu mesele kafama tam oturmadı... Bir kaç sayfa önce Kıbrıs çevresindeki parselleri gösteren bir görsel paylaşılmıştı. Bu görsel üzerinde hangi parselin sorun olduğunu bir arkadaşımız açıklayabilir mi?

Yazıda geçen ve sorun olduğu belirtilen 1,4,5,6,7 parseller benim haritada gördüğüm kadarıyla Güney Kıbrıs tarafında kalıyor... Bizim tezimiz ne ki hak iddia ediyoruz bu parsellerde?

Sn Serkan1976, sorunuzu doğu akdenizde GKRY mevcut parsellerini daha iyi açıklayabilmek için photo yüklemeye çalıştım ama pek başarılı olmamış gibi.
https://imgur.com/RI5ia47

GKRY tamamı ile kalan parseller 1,10,11
GKRY -KKTC arası çakışan parseller 2,3,8,9,12,13
GKRY- TC arası çakışan parseller 4,5,7 kısmi olarak.
KKTC -TPAO  Parselleri A,B,C,D

4,5,7 Parseller TC MEB alanı ile kesişmekte. Fatih şu anda bu parsellerin tümünün dışında Baf'ın 60 Mil dişinda TC ilan etmiş olduğu MEB içerisinde sondaj yapmakta.

2,3,8,9,12,13 parseller KKTC nin ilan etmiş olduğu MEB nedeniyle GKRY ile çakışmakta . ''KKTC tanınmamış olmasından dolayı dünya  buralarını GKRY yani Kıbrıs cumhuriyeti  MEB olarak görmekte. KKTC ise haklarını TC ile koruma yolunu seçti .

Adanın kuzeyine ve Magosa korfezini kapsamakta olan A,B,C,D parselleri ise KKTC MEB alanı .''KKTC tanınmamış olmasından dolayı dünya  buralarını GKRY yani Kıbrıs cumhuriyeti  MEB olarak görmekte. KKTC ise haklarını TC ile koruma yolunu seçti .

GKRY  1,10,11 parseller KKTC veya TC MEB ile örtüşmemekte Ancak bahsetmiş olduğum gibi  GKRY/ Kıbrıs cumhuriyeti 1960 anlaşmasına dayanarak  dünyanın gözünde ve BM ye göre adanın yegane resmi sahibi .  ''BM de KKTC tanınmamış defacto olarak görünmekte'' Bu nedenden dolayı  Kıbrıs Cum/GKRY  ada çevresinde bulunan tüm kara suları ,MEB ve parsellerin yegane sahibi olduğunu belirtip  hali ile kontrolün kendisinde olduğunu belirtmekte.  Yalnız  Kıbrıs Cumhuriyeti iki ortak arasında kuruldu yani ada üzerinde  ve çevresinde bulunan tüm haklardan kıbrıs türk halkı da hak sahibi. Kıbrıs Cum/GKRY buna hayır demiyor ne zaman toplumlar arasında bir anlaşma olursa o zaman sizlerde ortaklıktan olan haklarınızı geriye dönük olarak alabilirsiniz diyor.

Yani bu is döner dolaşır stratejiye bağlı , strateji de bir bütünlük içerisinde olması lazım ki Ege ve karadenize de uyarlanabilsin. Neticede hasımlarımız saf olmadıkları kadar gayet istikrarlı yıllardan beri bitmek usanmak bilmeden siyasi olarak iktidarda kim olursa olsun iddiaları doğrusunda çalışmaktalar.

Resminiz açılmıyor ama 29. sayfada şöyle bir parselleme resmi var. Bu aynı resim mi acaba?
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2019, 18:15:39 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #329 : 13 Mayıs 2019, 18:22:06 »
Daha değişik bir harita idi ama buradaki parsel numaraları ve konumları ile ayni,sadece benim eklemek istediğimde KKTC nin kuzeyindeki parsellerde görünürde idi.