Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 259556 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #140 : 29 Ekim 2018, 14:38:01 »
Hayır yahu. Atıyorum suriyede düşürdüğümüz rus uçağı örneği mesela... Kimliğiyle alakalı haberler çıkmıştı. Sonra yine Suriyede kimliksiz bir uçak askerlerimizin kaldıgı yeri vurmuştu. Ben bu ucaklardan bahsediyorum. Bir uçak geldi vurdu mesela bu ucagın Suriyeye mi yoksa rusyaya mı ait oldugunu nasıl anlaşılıyor. Sonucta ikiside düşman gözüküyor sistemde lakin Rus ucakları suan Türkiye için düşman kategorisinde değil çünki El-Babda önümüzü Rus ucakları temizlemişti. Fakat Suriye ucakları düşman statüsünde bunun ayırt edilmesinden bahsediyorum.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #141 : 29 Ekim 2018, 15:38:57 »
Bu arada 2. sondaj gemisi alınmış. Yine Koreli şirket tarafından 2011 yılında yapılan deepsea metro 1 260+ milyon dolara satılmış. Alıcının büyük ihtimalle TPO oldugu düşünülüyor. Deepsea metro 1 şuan TPO envanterinde olan Fatih sondaj gemimizin kardeşi durumunda çünki Fatih gemisinin adıda deepsea metro 2'ydi.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #142 : 29 Ekim 2018, 16:12:11 »
Bu arada 2. sondaj gemisi alınmış. Yine Koreli şirket tarafından 2011 yılında yapılan deepsea metro 1 260+ milyon dolara satılmış. Alıcının büyük ihtimalle TPO oldugu düşünülüyor. Deepsea metro 1 şuan TPO envanterinde olan Fatih sondaj gemimizin kardeşi durumunda çünki Fatih gemisinin adıda deepsea metro 2'ydi.
BU gemi yarın sondaja başlıyor diye biliyorum
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #143 : 29 Ekim 2018, 16:41:06 »
evet yarın başlıyor. bir iki tane amerikalı şirketle anlaşmada yapıldı akdeniz konusunda. Birisi petrol cıkarma konusunda büyük bir şirket suudi arabistanda dahil dünyanın birçok yerinde sondaj platformları bulunuyor diğeri daha danışmanlık agırlıklı.Gemideki personelin cogunlugu yabancı hatta bircogunun Türk gemisinde çalıştıkları için tehdit edildiklerini falan okumuştum. Denizde sondaj konusunda hiç bilgimiz ve deneyimimiz yok bunun sağlanmasıda en az 2-3 hatta 4-5 yıl bulur diye düşünüyorum. Lakin dikkatimi çeken nokta ben Fatih sondaj gemisinin 2 milyar dolara falan alındıgını okumuştum. Hatta bir gemi neden 2 milyar dolar ederki diye düşünmüştüm. Sondaj falan teknolojik sistemler var normaldir heralde diyip üstünde durmadım. Bugünki haberlerde ise ilk geminin 100+ küsür milyon dolar ikinci geminin ise 200+ küsür milyon dolar oldugunu okudum. Bu seferde sondaj gemileri bu kadarda ucuz olamaz heralde diyorum. Bilmiyorum aklım karıştı

Çevrimdışı firtinabaskan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -85
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #144 : 29 Ekim 2018, 16:51:29 »

Fatih başlıyor sondaja diğeri aldığımız gemide en kısa sürede başlayacak allahın izniyle yeni kararnamede bu durum üzerinde aşırı ciddiyet mevcut tüm imkanlarla heryerde arama tarama faliyet olacak ve yer altı kaynakları en iyi şekilde değerlendirilecek.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #145 : 30 Ekim 2018, 13:09:19 »
Dönmez'den flaş açıklamalar

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Fatih Gemisi'nin Akdeniz'de sondaj çalışmalarına başlama töreninde konuştu. Sondaj çalışmalarına yarın başlanacağını açıklayan Bakan Dönmez, Fatih Gemisi'nin, dünyadaki en iyi 16 gemi arasında ilk 5'e girdiğini açıkladı.
BAKAN Dönmez, geminin tüm teknik aksamının gözden geçirilerek yenilendiğini kaydetti. Bakan Dönmez, Fatih Gemisi'nin, dünyadaki en iyi 16 gemi arasında ilk 5 gemi arasına girdiğini kaydetti.

Geminin, çevreci özelliğe sahip olduğunu aktaran Bakan Dönmez, her geçen gün artan enerji ihtiyacının, yerli imkanlarla karşılanmasının esas olduğunu aktardı.

Bakan Dönmez konuşmasının devamında  "Antalya'dan 100, Alanya'ya 60 km mesafede Alanya-1 adı verilen alanda sondaj çalışması yarın başlayacak" dedi.

Bakan Dönmez törende yaptığı konuşmasının devamında şunları kaydetti:

*Barbaros ve Oruç Reis gemilerimiz (hidrokarbon aramaları için) sadece Akdeniz'de değil Karadeniz'de de durmaksızın çalışıyor.

*Fatih'in ardından ikinci sondaj gemimizi portföyümüze almak üzereyiz

*Mersin'de, TPAO  bir sığ deniz sondaj çalışması başlatacak

*Türkiye enerjide bağımsızlığı temel hedef koydu, hiçbir güç bunu bizden vazgeçiremez.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/son-dakika-enerji-bakanindan-flas-aciklamalar-41002879
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı firtinabaskan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -85
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #146 : 30 Ekim 2018, 13:14:58 »
Hayırlara vesile olsun inşallah güzel sonuçlar alırız enerji belasından kurtuluruz

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #147 : 30 Ekim 2018, 15:20:54 »
dogal gazi var cikdigini yakin bir zamanda duyariz

100de 100 var 

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #148 : 30 Ekim 2018, 15:34:50 »
Kısa bilgi...

Alıntı

Tarih
İsmi:   Fatih (2018-günümüz)
Deepsea Metro II (2011-2018)
Sahibi:   Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı
İşletmeci:   Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı
Port kayıt:    Türkiye (2018-günümüz)
Marshall Adaları (2016-2018)[1]
Bermuda, Hamilton (2011-2016)[2]
İnşa eden:   
Hyundai Heavy Industries, Ulsan, Güney Kore
Bitirilişi:   25 Kasım 2011[3]
Kimlik:   
Çağrı işareti: V7CJ8
IMO: 9503770
MMSI: 538006889
Statü:   Etkin
Genel karakteristik
Tonaj:   
34.256 DWT

51.283 GRT
Uzunluk:   229 m (751 ft)
Genişlik:   36 m (118 ft)
Çekiş:   14,7 m (48 ft)
Fatih, önceki adıyla Deepsea Metro II, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın sahibi ve işletmecisi olduğu altıncı nesil derin sondaj gemisidir. 2011'de Güney Kore'de inşa edilen gemi, 229 m uzunluğundadır. Denizlerde 12.120 m (40.000 ft) derinlikte sondaj yapabilmektedir.Mart 2016'da $210 milyon bedelle Chalfont Shipping'e satıldı. Bermuda bayrağı taşıyan ve 2017'de Norveç merkezli Odfjell Drilling'den satın alınan gemi, Türkiye'nin ilk sondaj gemisi oldu. Mayıs 2018'de adı Fatih olarak değiştirildi.
http://www.wikizeroo.com/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvRmF0aWhfKHNvbmRhal9nZW1pc2kp

Gemimiz inşallah görevini layıkıyla yerine getirecek. Akdeniz'deki enerji hareketliliği, bizlerin uzun zamandır dile getirdiğimiz donanma konseptinde değişikliğe sebep olacak bence. Eskiyen gemileri yenileriyle değiştirmek tek başına yeterli olmayabilir. Daha donanımlı daha fazla gemilere sahip olmak ve kıyı savunma sistemleri oluşturmak, deniz havacılığını daha fazla insanlı ve insansız sistemlerle genişletmek vs yakın gelecekte görebileceğimiz ve tartışabileceğimiz konular olacağa benziyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #149 : 06 Kasım 2018, 14:12:44 »
Yakınım sahil güvenlikten mezun oldu fakat Akdeniz deki sıcak durum dolayısıyla tayinlerini durdurdular.
Kendisinin beyanı bu şekilde oldu.
Jandarma tayinleri zamanında yapılmış fakat onlarınki halen beklemede.